Borsa Yatırımında Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa Yatırımında Nelere Dikkat Etmeli?

Geleceğe güvenle bakabilmek için gelirimizin bir kısmını yatırım yapmak için ayırırız. Bu konuda hem güvenilir hem de kazançlı çıkmayı sağlayacak çeşitli yollar ararız. Eskiden beri faaliyette olan borsalar akıllara gelir. Biliyorsunuz ki piyasada küçük miktardaki birikimlerinden servet sahibi olan yatırımcılar vardır. Bu da herkesin doğru stratejilerle ilerlediği takdirde başarılı olabileceğinin kanıtıdır. Dikkat edilmesi gerekenler püf noktalar bilindiğinde sizde piyasada kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Borsalar kendine has kuralları olan, alım -satımları tek merkez üzerinden yönetilen kurumsal piyasadır. Bu nedenle birikimlerinizi borsada değerlendirmeye karar verdiğinizde piyasayı detaylı olarak bilmeniz gerekir. Çünkü piyasanın özelliklerini bilmezseniz olan ve olması beklenen riskleri önleyemezsiniz. Bu konuda yerli ve yabancı kaynaklardan araştırma yaparak borsayı detaylı olarak öğrenebileceğiniz gibi aracı kurumlarının uzmanları tarafından kaleme alınan eğitim kitaplarından hazırlanan videolardan temel kavramları öğrenebilirsiniz.

Temel kavramları öğrendikten sonra püf noktaların sağlamasını yapmak için deneme hesaplarında tecrübe kazanmalısınız. Günümüz olanakları sayesinde sanal borsa hesapları aracılığıyla paranızı riske etmeden borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu sayede alım – satımlarınızın sonucuna göre başarılı olup olmayacağınızı anlayabilirsiniz. Borsada başarılı olmanın sırrı piyasa takibi ve fiyat analizi yapmaktan geçer. Çünkü piyasada işlem gören yatırım araçlarının değeri sürekli olarak değişir. Bu yüzden gelecekte fiyatların hangi trend oluşumu içinde olacağını doğru tahmin etmek gerekir.

Borsaların temeli yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden alarak, değeri yükseldiğinde satmaya dayanır. Bu yüzden fiyatın geri çekileceği, kendini aşacağı noktaları belirleyebilmeniz gerekir. Bu konuda piyasa takibinin önemi büyüktür. Sadece kendi ülkemizin değil diğer ülkelerinde ekonomisinde meydana gelen değişiklikleri sürekli izlemek gerekir. Çünkü ekonomiye etki eden en ufak değişiklik araçların fiyatlarına doğrudan yansımaktadır. Bilhassa mikro ve makroekonomik veriler içinde yer alan göstergelerin takibi yapılmalıdır. Bu sayede ekonominin büyüdüğünü veya daralma gösterdiğini anlayabilirsiniz.

Ekonominin olumlu yönde büyümesi, müşterilerin alım gücünü arttırır. Böylelikle tüketiciler rahatlıkla alış veriş yaparak şirketlerin kâr elde etmesini sağlar. Bu sayede işlem gören senetlerinde değeri artar. Bu gibi durumların öngörülebilmesi gerekir. Her zaman ileri tarihte değer kazanmasını beklediğiniz araçları portföyünüze eklemelisiniz. Tek bir araca yatırım yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü beklenmedik bir sürprizle kâr etmeyi beklediğiniz yatırımınızda zararla ayrılabilirsiniz. Bu yüzden portföyünüzü çeşitlendirmeniz doğru olandır. Böylece birinden zarar etseniz dahi diğerinden kazançlı çıkmanızın şansı vardır.

Piyasada fiyat oluşumlarının temeline baktığımızda arz ve talebin etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Yatırımcılarda şu mantık vardır. Fiyatın en yüksek ve en düşük olduğu seviyelerde işlem yapmanın riskli olduğunu bildikleri için bir üst ve bir alt kademeden alım – satım yaparlar. Bu konuda yol gösteren analiz teknikleri vardır.

Analizlerin sonucunda alınan sinyallere göre hareket edilir. Eğer grafikte yükselen fiyatların belli bir seviyede aşağı hareket edileceği öngörülüyorsa, yatırımcılar birikimlerini riske atmamak için direkt satış emri verir. Tam tersi düşüş eğilimi gözüküyor fakat bir müddet sonra destek noktalarında fiyat düzeltme hareketi yaşayarak yükselmesi bekleniyorsa hemen alım emri verilir. Borsada ne zaman alım – satım yapılır, öğrenmek için tıklayınız.

Piyasa düşüş gösteriyorsa ayı, yükselişte ise boğa eğilimlidir. Arası yoktur. Bu nedenle genellikle ayı eğiliminde yatırımcılar satış yaparlar. Böylece değer kazanacak aracı düşük fiyattan tekrar geri alabilirler. Boğa eğiliminde ise fiyatlar yükseleceğinden dolayı bugünkü fiyattan alım yapılır. Öngörü doğru çıkar gerçekten yatırım aracının değeri artarsa satış yaparak alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Borsada her şeyden önce yatırım yaptığınızın farkında olmalısınız. Sırf para kazanacağım düşüncesiyle hareket etmek doğru değildir.

Son olarak, borsa yatırımcılarına bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

  • Borsa piyasasının işlem hacminin düşük olması nedeniyle spekülatif amaçlı yatırım yapanlara dikkat etmelisiniz. Gözünüzü kulağınızı dört açmalısınız. Her söylenene körü körüne inanmamalısınız. Kendinize güvenmelisiniz ve başarılı olacağınıza inanmalısınız. Bu konuda yeterli düzeyde bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmadan gerçek hesabınıza geçmemelisiniz. Bunu en iyi deneme hesabında yaptığınız işlemlerin sonucuna bakarak anlayabilirsiniz.
  • Demo hesaplarda yaptığınız hatalar devam ediyorsa bir yerlerde eksiklik var demektir. Yılmadan mücadelenize devam edin. Tekrar başa dönün. Elbet sonunda kazandığınız tecrübeler, bilgi birikimleri işinize yarayacak kâr getirecek portföyler hazırlamanızı sağlayacaktır. Borsa portföyünde nelere dikkat etmeli konusunda bu yazıyı okumanızı öneririm.
  • Kısa vadeli al – satlardan kaçının. Yatırım yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Her zaman düşünerek, temkinli adımlar atın. Hatta kendinize yatırımcı günlüğü oluşturun. Küçük küçük notlar alın. Geriye dönüp baktığınızda gelişme gösterip göstermediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.
  • Pozisyonunuz açık olduğu sürece muhakkak piyasa takiplerinizi aksatmayın. Çünkü en ufak bir gelişmeden dolayı zarar edebilirsiniz. Bunun için borsa takip programları geliştirilmiştir. Dünyanın diğer ucunda meydana gelen olayları saniyesinde internet üzerinden takip edebilirsiniz. Asla duygularınızla işlem yapmayın. Kesinlikle fiyat analizi yapmadan alım – satıma karar vermeyin.
  • Tepe ve dip noktalarından kaçının. Bunun nedeni fiyatın istikrarını sürdürememesidir. Anlık iniş çıkışlar yaşamasıdır. Borsada tüm değişkenlerin kontrolünü yapmayı öğrendiğinizde, paranızı da etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylelikle profesyonellere taş çıkartabilir, paranızı değerlendirebilirsiniz.