Borsa Yatırımına Nasıl Başlanır?

Borsa Yatırımına Nasıl Başlanır?

Tasarrufların değerlendirilmesi için imkan tanıyan borsa piyasasında yatırımlarınıza doğru bir şekilde yön verebilmeniz için bir takım bilmeniz gereken konular vardır. Öncelikle bir başkasından aldığınız duyuma göre hareket etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bu yüzden de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak son derece önemli konular arasında yer alır. Bilgi ve tecrübe unsurları zaman geçtikçe ilerleyecektir. Böylece uzun vadeli olarak yaptığınız yatırımların sonucunda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Piyasada atacağınız ilk adımlar oldukça önemlidir. Bilinçsizce işlem yaparak para kazanmak zordur ve kayıpla karşılaştıkça iştahınız kapanır. Bu nedenle internetin sunmuş olduğu nimetlerden yararlanarak borsa nedir, ne değildir öğrenmelisiniz. Tabii ki sadece bunlarla sınırlı kalmamalısınız. Aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap hizmetlerinden de yararlanmalısınız. Bu sayede borsaya çok çabuk adapte olursunuz. Başarılı yatırımcılar gibi bilgi birikimine ve deneyimine sahip olduktan sonra nasıl bir strateji ile ilerlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada işlem yapabilmek için öncelikle vadesiz yatırım hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için piyasada alım – satım faaliyetlerini yürüten aracı kurumu ile anlaşmalısınız. Bunlar bankalar olabileceği gibi özel şirketler de olabilir. İstediğiniz herhangi birine giderek veya internetten hesap açtırma talebinde bulunarak kısa sürede prosedür gereği işlemleri kolaylıkla halledebilirsiniz. Hesabınız açıldığında içine istediğiniz miktarda para yatırarak kar getirecek borsa portföyü oluşturabilirsiniz. Borsada portföy oluşturma çok önemlidir. Doğru fiyat seviyelerinden alım – satım yaparsanız, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Kaç Para Yatırmalı?

Kaç Para Yatırmalı?

Borsaya girmek isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de ilk etapta piyasaya kaç para yatırmalıdır. Bu konuda herhangi bir sınır yoktur. Hesabınızda en az yatırım yapmak istediğiniz aracın minimum değeri olmalıdır. Yani, hisse senedi alım yapacağınızda alt değeri 1 TL ise 1 TL ile yatırım yapabilirsiniz. Burada önemli olan yatırılan paranın kaybedilmeden değer kazandırılmasıdır. Bunun için öncelikle beklentinizi belirlemeniz gerekiyor. Buna göre ne kadar para yatırıp yatırmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Borsaya Giriş Yapmak İsteyen Biri Nasıl Hareket Etmeli?

Borsaya Giriş Yapmak İsteyen Biri Nasıl Hareket Etmeli?Borsanın mantığı biliyorsunuz ki alım – satım arası farktan kazanç elde etmeye dayanır. Yani, ticaretle aynıdır. Nasıl ki ticaret riskli ise borsa da tehlikelidir. Fakat işin püf ve dikkat edilmesi gereken noktalarını öğrendiğinizde tüm tehlikeleri önleyebilirsiniz. Bunun için özellikle demo hesaplarda bol bol alıştırma yapmanızı tavsiye ederim. Kendi uygulamalarınız sayesinde piyasanın işleyişini, prensiplerini çözmüş olursunuz. Böylelikle her işleminizin sonucundan istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Borsacılar Yatırım Yaparken Nasıl Düşünmeli? Öğrenmek için Tıklayın!

Piyasada yatırım yapmaya karar vermeden önce yapmanız gereken piyasa takibi ve fiyat analizlerinde bulunmaktır. Rastgele veya duyumlarla işlem yapmanızı önermem. Aldığınız taktikler ne kadar sağlam olursa olsun, para kazanma konusunda kimseye güvenmemelisiniz. Ayrıca ”her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” sözünü kulağınıza küpe yapmalısınız. Strateji sahibi olan kimse kendi yöntemleri ile yüksek kazanç elde ediyor olabilir, fakat farklı bakış açısına sahip olduğunuz için aynı performansı gösteremeyebilirsiniz. Bunun nedeni borsa araçlarının fiyatları birçok değişkene bağlı olarak değişmesidir.

Borsa araçlarının fiyatları her ne kadar arz ve talebe bağlı olarak değişse de buları etkileyen alt unsurlarında olduğu unutulmaması gerekir. Bu nedenle tüm değişkenler nasıl takip edilir, analizler nasıl yapılır öğrenmeden gerçek hesaba geçmemelisiniz. Bu konuda aracı kurumlarının uzmanlarının sunmuş olduğu eğitim hizmetlerinden faydalanmalısınız. Böylece bütün püf noktaları kısa sürede öğrenirsiniz. Bilhassa borsa analizleri konusunun üzerinde durmalısınız. Bu sayede araçların ileri tarihte alması muhtemel fiyat hareketlerini tahmin edebilir, beklentilerinizi karşılayacak en uygun seviyelerden alım – satım yaparak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Menkul kıymetler, emtialar, borsa endeksleri ve tüm pariteler piyasada alım – satımı yapılan, geniş yelpazeye sahip olan enstrümanlardır. Bu enstrümanların fiyatları gün aşırı dalgalanır. Fakat kısa vadede fiyatlar arası aşırı fark olmadığı için yüksek kazanç elde edilmez. Ayrıca tüm değişkenler aynı anda kontrol edilmesi gerektiği için anlık işlemlerin sonucu genelde hüsranla sonuçlanır. Bu yüzden yatırımlarınızı zamana yaymalısınız. Yıllık analizleri uygulamalısınız. Buna göre isteklerinize cevap veren, beklentinizi karşılayacak şekilde sinyal aldığınız araçlara yatırım yapmalısınız. Bu konuda paranızı yatıracağınız aracın gelecek tarihte değer kazanması şarttır. Aksi halde zarar edersiniz.

Portföyünü hisse senedi eklemek isteyen bir kişi kesinlikle senetler hakkında bütün bilgileri biliyor olması gerekir. Hisse senedi alım – satımı nasl yapılır, bilgi almak için buraya tıklayın. Aynı zamanda hisselerine ortak olunacak şirket hakkında da araştırmalar yapılmalıdır. Bu konuda Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan yararlanmanızı öneririm. Borsaya kote olmuş şirketlerin tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Mali analiz tablolarını, bilançolarını inceleyerek senetlerin ileri de değeri artacak mı azalacak mı anlayabilirsiniz. Portföyünüze kar getirmesini beklediğiniz senetleri ekleyerek fiyatlarının yükselmesini beklemelisiniz. Bu aşamada işlem hacminizi kademe kademe büyütmeniz iyi bir stratejidir.

Parça parça alımda bulunursanız, aynı parayla daha yüksek işlem hacmine sahip olabilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz ki fiyatlar gün içinde dalgalanır. Bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Böylece fiyatlar yükselişe geçmeye başladığında en son alım yönlü portföyünüze eklediğiniz araçtan başlayarak satış yapmalısınız. Bu sayede tek fiyat üzerinden işlem yaptığınızdan daha yüksek kazanç elde edersiniz. Bu denenmiş yöntemlerden bir tanesidir ve oldukça etkilidir. Yine de bu işlemleri gerçek hesapta yapmadan önce demo hesaplarda alıştırmalarını yapmalısınız. Kendinize göre stratejiler geliştirmelisiniz.

Sonuç olarak, borsada alım – satım yaparak birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, kayıpla karşılaşmamak adına başarılı borsacılar gibi bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmanız gerekiyor. Günümüzün imkanlarından faydalanarak bu iki unsurun eksikliğini kısa sürede giderebilirsiniz. Böylece zaman geçtikçe kendi stratejilerinizi geliştirerek, yatırımlarınızın sonucunda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Her şeyden önce başarılı olacağınıza inanmalısınız ve ona göre ciddi bir şekilde ilerlemelisiniz. Böylece emeğinizin karşılığını, doğru oluşturduğunuz portföyler sayesinde alabilirsiniz.