Borsa Yatırımcısının Kayıpla Karşılaşma Nedenleri

Borsa Yatırımcısının Kayıpla Karşılaşma Nedenleri

Hayallerimizi gerçekleştirme fırsatı sunan borsa, çoğu kişinin umut kapısıdır. Mutlu olmak isteyen her kişi para kazanmak ister. Bunun nedeni kuşkusuz ki hayatın parasız dönmemesidir. En basitinden temel ihtiyaçların giderilmesi bile paraya bağlıdır. Bu yüzden en azından gereksinimlerimizi karşılayacak miktarda paraya sahip olmak şarttır. Bu kapsamda borsa günümüzde hala popüler olan ve yüksek miktarda kazançların elde edilmesini mümkün kılan piyasadır.

Borsada zengin olan kişiler hakkında araştırma yapıldığında küçük miktardaki birikimlerini devasa büyüklüğe eriştirdiğini görebilirsiniz. Bu hususta elbette ki iyi bir doğrultuda ilerlemek gerekir. Çünkü hiç kimse direkt zirveye yerleşmemektedir. Dikenli, zorlu yolları geçerek kazanç sağlamaktadır. Kayıpla karşılaşmanın en büyük nedeni kesinlikle borsayı bilmemek, tanımamaktır. Herkesin kulak aşinalığı olsa da piyasanın içerisinde yer almak farklıdır. İşlem gören araçların fiyatları neden yükseliyor, düşüyor bilmek gerekir ki buna bağlı olarak kar getirecek pozisyonlar yakalanabilsin. Borsanın değeri nasıl ve neden değişir, detaylı olarak öğrenmek için tıklayın. Aksi halde yapılan işlemlerde yeterli verimi sağlanamayarak zarar edilir.

Borsa aslına bakarsanız mantığı basit olan bir piyasadır. Değerinde artış yaşanacak aracı düşük fiyat seviyesinden alarak, fiyatı yükseldiğinde satış yaparak aradaki fark kadar kar elde edilmektedir. Bu konuda günlük hayattaki ticaretle aynı mantıkta ilerlemektedir. Biliyorsunuz ki ticaret risklidir. Ama getirisi de bir o kadar yüksektir. Bunu önlemin yolu kesinlikle A’dan Z’ye varana kadar tüm konulara hakim olmaktır. Böylece riskleri kolaylıkla önleyerek kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için kendinize başarılı yatırımcıları örnek almalısınız. Yaşam hikayelerini okumalısınız. Bu sayede para parayı çeker sözüne inanlardan olmazsınız. Çünkü bu hikayelerin çoğunda dipten tepeye yükseldiğini görürsünüz.

Şimdi, borsa yatırımcıları neden kaybeder gelin hep beraber kapsamlı bir şekilde bakalım:

Borsa ile Tanışmadan İşlem Yapmak

Borsa ile Tanışmadan İşlem YapmakBorsada kayıpla karşılaşmanın ana nedeni kesinlikle piyasanın özünü kavramadan direkt olarak popüler araçlara yönelmektir. Bu tabii ki yanlıştır. Çünkü popüler olan araçların dahi fiyatları dip noktalara kadar inmektedir. Belki yatırım yapacağınız sırada diğer yatırımcılar sizin almak istediğiniz araca satış yönde işlem başlatmış olabilir. Ya da belki piyasalarda meydana gelen durumlar sonucu fiyatlara etki olumsuz olarak yansıyabilir. Bu yüzden borsa piyasasını kapsamlı olarak bilmeniz gerekiyor. Borsayı internet aracılığıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu konuda aracı kurumlarının faaliyetlerini önerebilirim. Gerek borsa kitapları, videoları gerek seminerler gerekse de demo hesaplarına online olarak erişebilirsiniz. Böylelikle piyasanın mantığını eğitimler sayesinde kısa sürede anlayabilirsiniz.

Yatırımlarınızı borsa üzerinden yönetmek istiyorsanız öncelikle demo hesapları kullanmalısınız. Bu hesaplar sayesinde gerçek piyasa verileri üzerinden paranızı riske atmadan borsaya merhaba diyebilirsiniz. Sanal deneyim yaşayarak, borsa tecrübesi kazanabilirsiniz. Böylelikle işlemlerinizi gerçek hesapta yürütüyormuşsunuz gibi deneyimlerinizi arttırabilirsiniz. Bu evrede aracı kurumlarının uzmanlarının desteğinden faydalanmayı unutmayın. Neden nerede hata yaptığınızı sorun. Böylece zaman geçtikçe acemiliğinizi üzerinizden atmaya başlarsınız ve kaybetme oranınızı en aza düşürürsünüz.

Borsa Deneyimi Kazanmamış Olmak

Borsa Deneyimi Kazanmamış OlmakBorsada deneyim konusunun son derece önemli olduğunu söylemeliyim. Borsa deneyimi kazanmak için ne yapmalı sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın. Özellikle finans piyasalarında daha önce yer almamış kişilerin bu hususa dikkat etmesi gerekiyor. Aynı zamanda ekonomi ile arası olmayan fakat parayı seven kişiler de borsa tecrübesi kazanmadan gerçek hesaba geçiş yapmamalı. Çünkü gerçek hesapta emirlerinizi verdikten sonra ters giden durumda paranızı kaybedersiniz. Ama demo hesaplarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun sebebi işlemlerin sanal para ile yapılmasıdır. Bu sayede cebinizden herhangi para çıkmaz. Aynı şekilde gerçek olmayan para ile işlem yaptığınız için para kazanmış olmazsınız. Tamamen deneme amaçlı bir hesaptır. Acemi yatırımcıların kendilerini geliştirmeleri için geliştirilse de çoğu başarı yatırımcılar tarafından da strateji geliştirmek için kullanılmaktadır.

Taktiksel Davranmamak

Taktiksel DavranmamakPiyasada para kazanmak istiyorsanız kesinlikle belli başlı stratejilerle ilerlemelisiniz. Bunun için yukarıda yazmış olduğun borsa bilgisi ve deneyimi hususunda belirli bir seviyeye gelmiş olmanız gerekir. Bu kapsamda özellikle başkasının uyguladığı taktikten kaçınmanızı öneririm. Çünkü bildiğiniz üzere herkesin bir stili vardır. Bu yüzden anlayabileceğiniz taktikler üzerinden hareket etmelisiniz. Örneğin; George Soros genellikle shortlama yöntemi ile 1 günde 1 milyar dolar kazanan başarılı yatırımcılar arasında yer almaktadır. Fakat bu yöntemi uygulayabilmeniz için kesinlikle iyi deneyime sahip olmalısınız. Çünkü yüksek risk içerir. Ama doğru uygulanan stratejiyle sonucundan beklentileri fazlasıyla karşılamanıza yardımcı olur.

İyi bir borsacı olana kadar uzun vadeli stratejiler geliştirmelisiniz. Bu konuda portföyünüzü oluştururken, tüm paranızı bir araca bağlamak yerine birkaç tanesine yatırabilirsiniz. Bunları yaparken de aynı fiyat seviyelerinden alım – satımlarınızı gerçekleştirmek yerine bir müddet bekleyerek uygun fiyat seviyelerini kollayabilirsiniz. Böylece 100 TL ile 10 adet hisse senedi alacakken, parça parça düşük fiyat seviyelerinden alım yaptığınız için 15 tane alabilirsiniz. Aynı şekilde satış yaparken de kademeli olarak portföyünüzden çıkarttığınızda daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için iyi bir piyasa takipçisi ve analizcisi olmalısınız. Deneme hesaplarında bu konularla alakalı olarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Piyasa Takibi Yapmadan Yatırım Yapmak

Piyasa Takibi Yapmadan Yatırım YapmakBorsada kaybetmenin nedenleri arasında piyasa takibini gösterebiliriz. Bunun nedeni oluşturulan veya oluşturulması düşünen portföyün eğilim yönünü belirlemektir. Piyasada başarılı olmak için değer kazanacak araçlara yatırım yapılması gerekli olduğunu söylemiştim. Bu anlamda eğilimi düşüş yönünde olan araç portföyünüzün değer kaybetmesine, sizin de zarar etmenize sebep olacaktır. Bu yüzden gerek ülkemizde gerekse yurt dışında meydana gelen olayların takibini sürdürerek, fiyatlara ne yönlü etki edeceğini belirlemelisiniz. Örneğin, Brüksel’de yaşanan terör saldırıları sonucunda piyasalar olumsuz anlamda etkilenmiştir. Bu konuların takibi yaparsanız hem kayıp vermezsiniz hem de avantajlı pozisyonları kaçırmadan kazanç sağlayabilirsiniz.

Temel ve Teknik Analizleri Önemsemeden Yatırım Yapmak

Temel ve Teknik Analizleri Önemsemeden Yatırım YapmakPiyasada başarılı olmanın sırlarına bakacak olursak bu kesinlikle analiz yöntemleri sonucunda elde edilenlerdir. Çünkü analizler ilerleyen günlerde işlem gören enstrümanların fiyatları ne yönde hareket edecek analizler sayesinde belirlenmektedir. Öyle ki yatırım araçlarının fiyatlarının yükseleceğini öngördüğünüz zaman aralıklarını tespit ederek, öncesinde geri çekilme yaşanacak mı yaşanmayacak mı kolaylıkla görebilirsiniz. Buna bağlı olarak düşük seviyeden alım yaparak fiyat yükseldiğinde satarak aradaki fark kadar kar elde edebilirsiniz. Bu yüzden piyasa takibi ve analizler konusunda kendinizi geliştirene kadar sanal hesaplardan faydalanın. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde para kaybetmeden düzenli olarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sınırları Belirleyememek veya Sınırlara Uymamak

Sınırları Belirleyememek veya Sınırlara UymamakBorsanın düşüş veya yükseliş içinde olması acemi yatırımcılar için dezavantaj oluşturur. Fakat hep aynı seviyede ilerleseydi de avantaj teşkil etmezdir. Çünkü bu sefer herkes kazanç sağlayacağı için kazanılan miktarların oranı düşerdi. Bu durum her ne kadar dezavantaj oluştursa da siz mevcut pozisyonunuza kar/zarar anlamında sınırlandırma getirmelisiniz. Örneğin, 1,2233 seviyesinden alım yaptığınız pozisyon için 1,2220 seviyesi için zarar, 1,2241 seviyesi için de kar limiti belirleyebilirsiniz. Böylece borsanın durumuna göre işlemlerinizi sonlandırarak olası büyük bir zarardan korunmuş, karınızı da korumuş olursunuz.

İşlemlerinizde sınırlama getirmezseniz kesinlikle kaybeden taraf siz olursunuz. Çünkü yatırım aracının ivme yönü düştükçe, yükselir umuduyla beklersiniz. Bu da zarar etmenize neden olur. Aynı şekilde fiyatı yükselen aracı portföyünüzden çıkartmak yerine tutarsanız, ters bir dalgayla alabora olabilirsiniz. Bu yüzden en güzeli limitlendirerek işlemlerinizi yapmanızdır. Beklentinizin oranına, yatırım aracının verimine göre kendinize uygun seviyeleri belirleyerek, dezavantaj içeren durumu fırsata dönüştürebilirsiniz.