Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Yüklü miktarda borsada kazanç sağlayan yatırımcıların varlığı birçok insana umut kaynağı olmuştur. Çünkü başarılı olanların varlığı her zaman için güç verir. Kişinin kendisinin de başarılı olabileceğini anlamasını sağlar. Hatta “o başarılı olduysa, ben hayli hayli olurum” sözlerini çoğu zaman kendimize söylemişliğimiz vardır. Peki, borsa yatırımcılarının başarılı olması neye bağlıdır, pamuk ipliğine mi yoksa iyi bir bilgi birikimine ve deneyimine mi hangisine bağlı gelin hep birlikte bakalım.

Başarılı olmak ve her işte en iyi olmak için kesinlikle kişinin kendine güvenmesi önemlidir. Başarılı olacağına inanmasıdır. Bu inancın kişide olmaması, başarısızlığı getirir. Bu nedenle öncelikle olarak borsada beklentilerinizi karşılayacağınıza inanmalısınız. Elbette ki ilk defa borsaya girdiğiniz için tökezlemeleriniz olacaktır. Bu kapsamda umudunuzu yitirmeden, pes etmeden ilerlemelisiniz. Motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Asla başarısız olacağını düşünerek hareket etmemelisiniz. Çünkü başarılı olacağınıza olan inancın eksikliği, işlemlerinizde kontrolü kaybetmenize neden olur. Bu yüzden başarısızlığı değil, başarıyı çağırmalısınız.

Şimdi, borsa yatırımcısının başarısı ve başarısızlığı neye bağlıdır sorularını ayrı başlıklar altında daha detaylı olarak inceleyelim.

Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?

Borsa Yatırımcısının Başarısı Neye Bağlı?Borsa yatırımcısının başarısı tabii ki bilgi ve deneyimine bağlıdır. Piyasa hakkında bilginiz ve deneyiminiz olmadan başarı olmanız zordur. Beklentilerinizi karşılamak istiyorsanız elbette ki borsa nedir, işlemleri nasıl yapılır temelden başlayarak öğrenmelisiniz. Temelinizi sağlam tutmalısınız. Bilgi ve deneyimlerinizin seviyesini üst düzeye kadar çıkartmalısınız. Bunun için aracı kurumların eğitimlerinden yararlanmanızı öneririm. Eğitimler sayesinde iyi bir borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olabilirsiniz. Ardından düşlediğiniz kazançları elde etmek için hedeflediğinize yönelik hareket ederek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Bilgi ve deneyim unsurlarını, aracı kurumların eğitimleri dışındaki alternatif kaynaklar aracılığıyla da öğrenebilirsiniz. Ama borsayı uzmanlarından öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Alanında uzmanlaşan kişiler tarafından borsa bilgisi edinerek, tecrübesi kazanarak kısa sürede piyasaya adapte olursunuz. Gerek borsa gerekse de enstrümanlar hakkında püf noktalara ulaşabilirsiniz. Böylelikle umduğunuz miktarda getirileri elde ederek, bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için bilgi ve deneyimlerinizin yanında sağlam yatırım psikolojisine de sahip olmanız gerekir. Bu sayede yatırımlarınızı bilinçli seviyelerden gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Borsa Yatırımı Yapmak Kolay mı? Kazandıran Püf Noktalar Nelerdir?

Piyasada para kazanmak istiyorsanız psikolojinizi borsaya uygun hale getirmelisiniz. Biliyorsunuz ki borsada para kazanma ihtimaliniz olduğu gibi kayıpla karşılaşma olasılığınızda vardır. Ki bu olasılık çoğu zaman kişilerin borsadan uzak durmalarına neden olur. Uzak durmayanlar için bu durumun üstünden gelmek daha zordur. Çünkü her an para kaybetme korkusu genellikle yatırımcıya yanlış işlem yaptırır. Bu nedenle öncelikle bu korkunuzu yenmelisiniz. Elbette ki bu korkuyu yenebilmek için borsayı çok iyi öğrenmeniz, her işleminizde kar ve zarar hesabı yapmanız gerekiyor. Kaybetmeyi göze aldığınız miktardan daha fazla teminat yatırmayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Böylelikle ters giden durumlarda zarar etseniz dahi üzülmezsiniz.

Yatırımcıların başarıları iyi bir bilgi birikimi, tecrübe ve psikolojiye bağlı olduğu gibi kar getirecek stratejilerin oluşturulup oluşturulmadığına da bağlıdır. Piyasada başarılı olmak istiyorsanız tabii ki kazanç sağlamanıza yardımcı olacak yöntemleri oluşturmanız gerekiyor. Bu yöntemleri deneme hesaplarında deneme yanılmalar sayesinde oluşturabilirsiniz. Bol bol alıştırma yaparak tecrübelerinizi artırabilirsiniz. Buna bağlı olarak yatırımlarınızı bilinçli ve kontrollü olarak yürütebilirsiniz. Beklentilerinize yönelik hareket ederek birikimlerinizi düşlediğiniz rakamlara çıkartabilirsiniz. Bunun için borsanın mantığını kavramanız gerektiğini unutmamalısınız.

Borsada Batan Var mı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Yatırımcısının Başarısızlığı Neye Bağlı?

Borsa Yatırımcısının Başarısızlığı Neye Bağlı?Başarısızlığın en büyük nedeni borsada elbette ki bilgi ve deneyimsizliktir. Çünkü bu iki unsur borsa yatırımlarında son derece önemlidir. Kazançların miktarı bile, bu iki ölçüte göre değişir. Bilgi ve deneyiminin seviyesi artıkça aynı oranda kazancınızda artar. Birikimlerinizi daha kolay yönetmeye ve değerlendirmeye başlarsınız. Bu nedenle başarısızlığa neden olacak faktörleri bir bir hayatınızdan çıkartmaya bakmalısınız. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artıracak faaliyetlerden yararlanmaya başlayarak, yola koyulabilirsiniz.

Eğitimlerden yararlanmadan önce kendinizi psikolojik olarak borsa yatırımı yapmaya hazır hissetmelisiniz. (Gerekli bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.) Para kaybettiğiniz zamanlarda başarıya olan inancınızı yitirmeyeceğinize ve hırslanarak işlem yapmayacağınıza kendinize söz vermelisiniz. Çünkü bu inancın yitirilmesi, hırslanarak işlemlerin yürütülmesi kişinin birikimlerini kaybetmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle doğru zamanda doğru adımları atacak düşüncelere sahip olmalısınız. Bunun için başarılı yatırımcıların ortak özelliklerini araştırabilirsiniz. Hatta sadece yatırımdaki başarılarını değil ev, iş ve yaşamlarındaki başarılarının sırrını da araştırmalısınız. Ne kadar prensipli ve planlı olduklarını görebilirsiniz.

Borsada başarısız olmanın sebeplerinden biri de yatırımcıların başkalarına güvenerek işlem yapmasıdır. Şu kişi “a hisse senedini al, değerlenecek”, “altının varsa elinden çıkart”, “ dolar al” tarzında söylemlerde bulundu, hep başarılı oluyordu ben de dediklerini yaptım modunda olmamalısınız. Çünkü kimse para kazanılan yerde kendisinden başkasının başarılı olmasını istemez. Aksine kendi başarısı için sizi yönlendirir. Bu daha çok manipülasyonda karşılaşılan bir durumdur. Borsada manipülasyon yasal değildir. Manipülasyona benzeyen spekülasyon işlemleri vardır. Spekülasyon yasaldır ve piyasanın likit olmasını sağlar.

Borsada Başarılı Olmak Sermayenin Büyüklüğüne mi Bağlı?

Borsada Başarılı Olmak Sermayenin Büyüklüğüne mi Bağlı?Yüklü miktarda param var, sözüm herkese geçer daha da çok katlarım diyen kişilerden misiniz, eğer öyleyseniz üzgünüm ki sözünüzün hatta paranızın geçmeyeceği yerler vardır. Bunlardan biri de borsadır. Çünkü piyasada başarılı olmak için doğru fiyat varsayımlarında bulunmanız gerekiyor. Bunun için de borsayı çok iyi biliyor olmanız gerekiyor. Yatırım araçlarının değeri neden sürekli olarak dalgalanıyor, fiyat hareketleri neden geri çekiliyor, yükseliyor gibi hususları bilmeden borsada para kazanamazsınız. Borsanın kendine özel kuralları ve standartları vardır. Bunları bilmeden, kaleyi içten fethedemezsiniz.

Okumanızı Öneririm: Borsaya Hırs ve Tutkuyla Bağlanmak Doğru mu?

Son olarak, ülkemizde borsa piyasasında işlem yapmak yasaldır. Bu sayede bütün yatırımcılar sermayelerinin büyüklüklerine göre değil eşit, adaletli bir şekilde işlemlerini yürütür. Bu da borsanın güvenilirliğini artırmıştır. Herkesin eş zamanda eşit koşullar altında işlem yapması sayesinde doğru adımlar atarak küçük miktardaki birikimlerinizi bile ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz. Böylelikle piyasadan kendinize düşen payı alabilirsiniz. Bunun için aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmalısınız. Bilgi ve deneyimlerinizin oranını başarılı yatırımcılarla aynı düzeye getirmelisiniz. Paranızı kontrollü bir şekilde yönetmeyi sanal hesaplarda öğrenmelisiniz. Bu sayede başarılı olmanın sırrını çözebilir, kazançlı yatırımın sırrına varabilirsiniz.