Borsa Yatırımcısı Neden Kaybeder?

Borsa Yatırımcısı Neden Kaybeder?

Birikimlerin değerlendirilmesi için alternatif yol olarak görülen borsada yapılan işlemler sonucunda birileri çok zengin olurken, diğerleri tüm varını yoğunu kaybetmektedir. Bundan dolayı, çoğu kişi borsayı kumar olarak nitelendirir. Oysaki, yasal mevzuatlara uygun olarak hazırlanmış borsalar ne kumar ne de oyun yeridir. Yasal ve güvenilir piyasadır.

Başarısızlığın en temel nedenleri piyasa bilgisi ve deneyim eksikliğidir. Öncelikle borsa nedir, işleyişi nasıldır öğrenmeniz gerekir. Borsa ticarete konu olan yatırım araçlarının alınıp satıldığı kurumsal piyasadır. Belirli merkez üzerinden yönetilir. Her merkezin kendine has kuralları ve standartları bulunur. İşlem yapacağınız kurumun özelliklerini bilmelisiniz.

Döviz bürolarında yapılan işlemlerin aynıları elektronik ortamlara taşınmıştır. Nasıl ki elinizde para biriminin değeri yükseldiğinde bozduruyorsanız, yahut diğer dövizin yükseleceğini düşünüp bugünden alım yönünde işlem yapıyor ve aradaki fiyat fakından kâr ediyorsanız borsalarda aynı mantıkla çalışır. Gelecekte değerlenecek yatırım araçlarına yatırım yapılarak kazanç elde edilir.

Emtialar, pariteler, hisse senetleri ve borsa endeksleri piyasada işlem gören yatırım araçlarıdır ve fiyatları anlık olarak değişmektedir. Borsalar fiyat tahminleri üzerine kuruludur. Araçların ileri tarihte alacağı değerleri belirleyebilirseniz, fiyat tahminini doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için anlık değişen fiyatlara karşı sürekli borsa takibi yapmanız ve analiz tekniklerinden yararlanmanız gerekir.

Öncelikle yatırım araçlarının özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Her araca etki eden faktör aynı olsa farklı etkiler bırakır. Ülkelerde meydana gelen ekonomik, siyasi değişimler, merkez bankalarının uyguladıkları para politikaları, açıklanmış makroekonomik veriler, yaşanan krizler, savaşlar, afet durumları gibi birçok etken direkt olarak araçların fiyatlarına olumlu veya olumsuz olarak yansımaktadır.

Tüm bu gelişmelerin takibini yapmalı, sonucunda ne gibi etkilerle karşılaşılacak belirlemelisiniz. Daha sonra borsada teknik analizler sayesinde, araçların geçmiş fiyat hareketlerini grafik yardımıyla incelemelisiniz. Destek ve direnç noktaları burada önemli kavramlardır. Alım – satım yapmanız için size sinyaller vermektedir. Fiyat aşağı yönlü hareket ediyor ve belirli bir seviyeden sonra düşme işlemi sonlanıyorsa destek noktalarının sayesindedir. Tam tersi, fiyat yukarı giderken belirli seviyede takılıyorsa direnç noktaları yüzündendir.

Borsada Destek ve Direnç Nedir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Genelde fiyat seviyeleri destek noktalarına yakınsa alım, direnç noktalarına yakınsa da satış yönünde pozisyon oluşturulur. Ama bunun için piyasa takibinin ve grafiğin sonucunun beraber yorumlanması gerekir. Eğer yatırım aracı ileri tarihte beklentinizi karşılayacak seviyelere ulaşmayacaksa ya da o pozisyondan emin değilseniz, o araçtan uzak durmalısınız. Uzmanlar yatırım araçlarının en yüksek ve en düşük seviyelerinden işlem yapmamanızı önerirler. Bunun nedeni fiyatın tepe ve dip noktalarında ani kırılmalar yaşayabilir olmasıdır.

Başarısızlıkta ki en büyük nedenlerden biride psikolojik etmenlerdir. Çünkü herkes bu piyasaya kazanmak için giriş yapar. Hiç kaybetmeyeceğini düşünür. Kayıp yaşandığı zaman moral bozulur ve hırs yapılarak yatırılan para kurtarılmak için tekrar işlem açılır. Bu hatalı davranıştır. Ayrıca başkalarının izlediği stratejileri uygulamakta yanlıştır. Çünkü herkesin bakış açısı ve beklentileri farklıdır. Bu yüzden, isteklerinize ulaşmanız için kendi yönteminizi oluşturmanız gerekir. Hedefinize, kararlı ve planlı bir şekilde emin adımlarla yürümelisiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımcıları bilgi ve deneyim eksikliğinden dolayı kaybeder. Piyasanın mantığını kavramadıkları ve değişen fiyatlara karşı nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğini bilmedikleri için kayıpla karşılaşırlar. Başarılı işlemler yapabilmek için, aracı kurumların eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede borsanın mantığını kavrayabilirsiniz. Geliştirilen demo hesaplar yardımıyla alıştırma yaparak, size uygun olan yatırım stratejinizi oluşturabilirsiniz. Böylece, tecrübeli yatırımcılar gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz.