Borsa Yatırımcısı Neden Başarısız Olur?

Borsa Yatırımcısı Neden Başarısız Olur?

Borsaların işlem hacimleri oldukça yüksektir. Bu yüzden, yatırım araçlarının fiyatları sürekli ciddi dalgalanmalara uğramaktadır. Genelde yatırımcılar, borsalara yüksek kazanç edildiği için girmektedir. Ama, tabi ki bu kazanç şans eseri olarak edilmemektedir. Borsa oyun değildir, kumar hiç değildir. Başarılı olabilmeniz için kendinize ait yöntem geliştirmelisiniz.

Peki, çoğu yatırımcı borsada neden başarısız olur, bakalım:

Borsa Bilgisine Sahip Olmamak

Başarısızlıktaki en büyük neden kesinlikle borsa bilgisine sahip olmamaktır. Piyasayı tanımadan, neyin ticareti yapılır bilmeden, alım – satım emirleri nasıl verilir öğrenmeden borsaya giriş yapmak, paralarınızı pencereden dışarı atmak gibidir. Temel konuları bilmeden ve her gün piyasayı takip etmeden borsada başarılı olunmaz. Bilgisiz işlem yapanların başarıyı yakalanma şansları bir elin parmağını geçmeyecektir.

Aracı kurumların eğitimlerinden ve piyasada var olan kaynaklardan yararlanmalısınız. İnterneti etkili bir şekilde kullanarak, borsa hakkında birçok konuya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Temel bilgilerinizin tam olması gerekir. Bilgi eksikliği risk oluşumlarını görememenize neden olur. Zaten, bu yüzden borsada başarısız olunur. Birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, bir an önce eksiklerinizi tamamlamalısınız. Ücretsiz eğitim almak istiyorsanız, burayı tıklayın.

Borsa Psikolojisine Sahip Olmamak!

Biliyorsunuz ki, ülkemizin insanları çok sabırsız ve aceleci davranırlar. Bu davranışlar, borsanın işleyişine ters düşmektedir. Çünkü, yatırım araçlarının değerleri anlık olarak değişmektedir. Elinizde zararda olan bir pozisyon olabilir. Birikimlerinizin bir anda yok olup gideceği endişesi ile aceleci tavır sergileyip aracınıza hemen satış işlemi başlatırsanız. Hatalı davranış sergilemiş olursunuz. Borsa araçlarının gelecekteki değerini anlamak için analiz tekniklerini kullanmanız gerekir.

Alım – satım işlemi yapacağınızda yatırım aracının geçmiş ve bugünkü fiyat durumunu detaylı olarak incelemelisiniz. Ayrıca, aracınızın fiyatını değiştirecek unsurların her daim takibini yapmalısınız. Ancak, bu şekilde avantajlı pozisyonlara ulaşabilirsiniz. Borsada para kazanmanın yolları arasında en çok etkili olan şey, piyasa bilgisine sahip olmaktır.

Deneyim Sahip Olmamak!

Borsa bilgisinden sonra en önemli konu deneyimdir. Zaten bilgi ve deneyim bütün piyasayı kapsamaktadır. Tecrübe kazanmanız için, geliştirilen deneme hesaplarında bol bol alıştırma yapmalısınız. Bu hesabın gerçek hesaptan farkı içinde sanal para yüklü olmasıdır. Bunun dışında, gerçek hesabın birebir aynısıdır. Ayrıca, alım – satım işlemleri güncel veriler üzerinden yapılmaktadır.

Demo Hesap ile Borsa Öğrenilir mi, Bilgi Almak için Tıklayınız.

Deneme hesaplarını kullanarak, hangi zamanda ne tür işlemler yapmanız gerektiğini, hatalarınızdan yola çıkarak anlayabilirsiniz. Demo hesabınızda istediğiniz kadar hata yapın! Yanlış işlem yapmak size tecrübe kazandıracaktır. Gerçek hesabınıza geçtiğinizde, daha doğru stratejilerle daha doğru adımlar atacaksınız.

Kendine Ait Stratejiye Sahip Olmamak!

Borsada strateji çok önemli bir yere sahiptir. Biliyorsunuz ki herkes para kazanmak ister. Borsa arz ve talep ilişkisine dayalı olduğu için, yatırımcılar stratejilerini birbirleri ile paylaşmamaktadır. Çünkü, herkes aynı yönde işlem yaptığında, fiyatlar düşecektir. Bu da yatırımcıların işine yaramayacaktır. Bu yüzden, deneme hesaplarında bol bol alıştırmalar yaparak, kendinize ait strateji geliştirmelisiniz.

Analiz Tekniklerini Uygulamamak!

Analiz tekniklerini uygulamadan, kulaktan dolma bilgilerle alım – satım yapmak, borsada her zaman kaybettirir. Bu yüzden, teknikleri çok iyi bilmelisiniz. Aracı kurum uzmanları yatırım araçlarının; günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere durum değerlendirmesini yapmaktadır. Piyasa trendi, ayı mı yoksa boğa mı eğilimine girdiğini yatırımcıları ile paylaşmaktadır. Analiz tekniklerini uygulayamıyorsanız, kendinize finans alanında uzmanlaşmış kadro ile çalışan kurumu tercih etmelisiniz.

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir, Öğrenmek için Tıklayınız.

Sonuç olarak, başarısızlığın temel olarak iki ana sebebi vardır. Bunlar, piyasa bilgisine ve deneyimine sahip olmamaktır. Bu iki önemli konuyu çözüme kavuşturduğunuzda, başarısızlığınız ortadan kalkacaktır. Aracı kurumların, ücretli veya ücretsiz olarak sunmuş olduğu piyasa eğitimlerinden yararlanmalısınız. Böylece, piyasayı detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Demo hesap yardımıyla kısa sürede tecrübe sahibi olabilir, profesyonel yatırımcılara taş çıkartabilirsiniz.