Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Hayat standartlarının artması insanların paraya olan ihtiyaçlarını arttırmıştır. Bu yüzden gereksiz harcamalardan kaçınılarak, tasarruf yapılmaktadır. Kenarda köşede biriktirilen paraların değerlendirilmesi için de yatırım yapma ihtiyacı duyulmuştur. Bu kapsamda en iyi olanaklar altında işlem yapmanızı sağlayan borsa piyasası, yatırımcılara yüksek kazanç etme fırsatı sunmaktadır.

Borsalar, birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yasal ve güvenilir kurumsal piyasadır. Belirli merkez üzerinden yürütülürler. Kendilerine özgü kuralları ve standartları vardır. Bu yüzden, işlem yapacağınız piyasayı tanımanız ve mantığını kavramanız önemlidir. Riskleri önleyebilmeniz için de borsa deneyimi kazanmış olmanız büyük önem taşır. Bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde karşılayacak portföy oluşturmanız kolay olacaktır.

Piyasada işlem yapabilmeniz için vadesiz yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Bunun için ya borsa işlemi yaptıran ilgili bankalara ya da aracı kurumlar aracılığı ile yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Piyasa ile köprü görevi üstlenen aracılar, tüm işlemlerinizi verdiğiniz emirler doğrultusunda gerçekleştirir. Bu yüzden aracı kurumu seçimi çok önemlidir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) düzenlemelerine tabii olan kurumlar yolu ile yapılan işlemler yasal ve güvenilirdir. Borsada aracı kurum nasıl seçilir, öğrenmek için tıklayınız.

Borsanın ilk popüler olduğu zamanlar kendilerini aracı kurum olarak tanıtan firmalar, yatırımcıların paralarını dolandırmışlardır. Düzenlemelerden önce yatırımcılar paralarını firmaların hesabına yatıyordu. Bu nedenle çok sayıda kişi mağdur olmuştur. Bu yüzden piyasanın yasal mevzuatlara uygun olması için, düzenleme ve denetleme görevi SPK’ya verilmiştir. Belirlenen kanunlara uyan ve yetkililerce uygun bulunan kurumlara SPK tarafından onaylı yetki belgesi verilmiştir.

Yasal olan kurumların listesine SPK’nın internet adresinden ulaşabilirsiniz. Yatırım hesabınızı açtırmadan önce, kurumların deneme hesaplarını kullanmanızda fayda vardır. Böylelikle hem borsa deneyimi kazanmış olursunuz hem de kurumun sizinle olan ilgisini ölçmüş olursunuz. Ayrıca, diğer yatırımcıların yorumlarını okuyarak da fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat tabi ki firmayı kötülemek isteyen art niyetli insanların olduğunu da unutmamalısınız.

Aracı kurumları her işleminiz için belli bir komisyon ücreti alır. Bu yüzden, kurumlar arası kıyaslama yaparak, en iyi imkanı sunanı tercih etmelisiniz. Kurum seçimine karar verdikten sonra, internet aracılığıyla yatırımcı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için adınız, soyadınız, telefon numaranız ve mail adresinizi, ilgili formda eksiksiz olarak doldurmuş olmanız gerekir. Kurumun yetkili kişileri kısa süre içinde size geri dönüş sağlayacaktır.

Yatırım hesabı açmanız için, aracı kurumu ile aranızda çerçeve sözleşmesi imzalamanız gerekir. Bu sözleşme her iki tarafa da sorumluluk yüklemektedir. Nüfus cüzdanınızın ve ikametgâh adresinizin fotokopisini kurumunuza ulaştırdığınızda yatırım hesabınız açılmış olur. Paranızı yatırdığınızda borsada işlem yapmaya başlayabilirsiniz. SPK’nın zorunlu tuttuğu sözleşme sayesinde yatırımcıların dolandırılmaması için, yatırılan paralar ülkemizin takas ve saklama merkezi olan Takasbank nezdinde koruma altına alınmıştır. Bu sayede piyasaya duyulan güven geri kazanılmıştır.

Sonuç olarak, borsa yatırım hesabı aracı kurumları aracılığıyla açılır. Alım – satıma aracılık edecek kurumun yasal olması gerekir. SPK’nın internet sitesinden sitelere ulaşabilirsiniz. Tüm kurumların deneme hesabını kullanarak, hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz. Aynı zamanda ücretli – ücretsiz borsa eğitimlerinden yararlanabilir, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Demo hesaplarında artan tecrübenizle, başarılı yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.