Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır?

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır?

Borsada kazançlı adımlar atabilmek için deneyimli olmak gerekir. Piyasa hakkında belli bir düzeyde bilgi ve tecrübe sahibiyseniz kesinlikle acemi yatırımcılardan daha şanslısınızdır. Çünkü hangi olaylar karşısında nasıl bir tavır sergileyeceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu da diğer yatırımcılara göre bir – sıfır önde olmanızı sağlar. Günümüz olanakları sayesinde artık borsayı temel ve pratik olarak öğrenmek oldukça kolaydır. Kısa sürede kazanılan bilgiler ve deneyimlerle iyi bir borsacı nasıl olunur öğrenebilirsiniz.

Tasarruflarını borsada değerlendirmeye karar vermiş kişilerin kesinlikle piyasa kavramını detaylı olarak bilmesi gerekiyor. Yeterli düzeyde bilgi sahibi olmayanlar, piyasadan genellikle kayıpla ayrılırlar. Bu yüzden elde edilen başarıların şanstan ibaret olduğunu görürler. Oysa borsa ne oyun ne de kumadır. SPK’nın düzenlemeleri ve denetlemelerince yasal mevzuatlara uygundur. Bu sayede birikimler güven içinde değerlendirerek, yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için piyasa hareketliliğini yorumlayabilmeniz, fiyat trendinin yönünü doğru olarak belirleyebilmeniz gerekir.

Borsa nedir, ne değildir öğrenmenin en iyi yolu deneyim kazanmaktır. Bu konuda öncelikle temel ve teorik kısımları öğrenmiş olmanız gerekiyor. İnternet sayesinde yerli yabancı birçok kaynağa ulaşarak, piyasayı en ufak ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde borsa eğitimi veren aracı kurumların hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Uzmanların bilgi ve tecrübelerine dayanarak vermiş olduğu basit örnekler sayesinde yatırım araçları hakkında püf noktaları anlayabilirsiniz. Borsada ne alınır, ne satılır hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Böylelikle hangi aracı ne zaman portföyünüze ekleyeceksiniz karar verebilirsiniz. Hata yapmamak için de deneyimli olmak son derece önemlidir.

enstrumanlarin-fiyat-farkliliklariYeni yatırımcıların borsada izlemesi gereken yolların başında  işlem görecek enstrümanın özelliklerinin, fiyatlarına etki eden faktörlerin bilinmesi gelir. Bu konuda alınan bilgiler yol gösterici olmaktadır. Aynı zamanda uzmanların günlük olarak hazırlamış olduğu analizlerin sonucu da fiyatların hangi noktalara kadar geri çekileceğini ilerleyeceğini anlamanızı sağlar. Zaman geçtikçe artık fiyatlara olan bakış açınız gelişir. Çünkü dünde ne yaşanmışsa, fiyatlar ne yönde seyretmişse, bugün ve ileride de aynı benzer eğilimler görülmektedir. Bu nedenle piyasa takiplerini aksatmadan yaparsanız hem olumlu gördüğünüz pozisyonları değerlendirebilirsiniz hem de ters giden durumlarda işleminize müdahale ederek zarar etmekten kurtulabilirsiniz.

Borsa biliyorsunuz ki fiyat varsayımları üzerine kurulu bir piyasadır. Yatırıma konu olan araçların fiyatları gün içinde anlık olarak iniş çıkışlar yaşamaktadır. Bunun nedeni ise yatırımcıların yapmış oldukları alım – satımlardır. Arz ve talep dengesi bozulduğu için fiyatlarda da oynaklık görülür. Bu yüzden yatırımcıların politikalarını belirleyebilmek gerekir. Bu elbette ki zordur. Fakat geliştirilen borsa analizleri sayesinde yatırım araçlarının gelecekteki fiyat hareketleri tahmin edilebilmektedir. İyi bir borsacı olmak ve paranıza para katmak için kesinlikle analizler nelerdir, nasıl yorumlanır öğrenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Verilen eğitimler kazanılan tecrübeler sonucu kolaylıkla analizleri yorumlayabilir hale gelebilirsiniz.

Sanal borsa oyunları ve geliştirilen deneme hesapları ücretsiz borsa deneyimi kazanılması için hazırlanmıştır. Gerçek hesapla işleyiş ve görüntü olarak birebir aynı olan hesaplar sanal para üzerinden yönetilir. Alım – satım işlemlerini kendi paranızla yapmadığınız için birikimlerinizi riske atmadan tecrübe kazanabilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin sonucuna bakarak hatalarını telafi ederseniz, kısa zaman içinde iyi bir borsacı haline gelirsiniz. Aksi halde ise tecrübe kazanılmadığı için ilerleyen süreçte karşınıza herhangi bir tehlike çıktığında önleyemezsiniz. Bu nedenle pozisyon açıp kapatacağınızda ciddi ciddi düşünmelisiniz. Olumlu sinyaller aldığınız araçlara yatırım yapmalı, hakkında fikir sahibi olmadığınız enstrümanlardan kaçınmalısınız. Kaçınılması gereken borsa hataları nelerdir, öğrenmek için tıklayınız.

Sanal borsa işlemlerinin faydaları özellikle yatırımcılar için fazladır. Çünkü paralarını risk atmadan, gerçek hesapta işlem yapıyormuş gibi deneyim kazanılır. Bu hesapta hem edindiğiniz temel ve teorik bilgilerin unutulmaması için hem de kar geliştirecek stratejiler geliştirmek için bol bol alıştırma yapmalısınız. Borsada portföy oluşturma hassas bir konudur. Doğru zamanda doğru fiyat seviyelerinden oluşturulmuş olan portföy, beklentinize karşılık gelecek kazançları elde etmenizi sağlar. Bunun içinde pozisyon açıp kapamadan önce beklentinize karar vermelisiniz ve ona göre hareket etmelisiniz.

para-degerlendirmeBorsada herkesin amacı birikimlerini değerlendirmektedir. Bu konuda yatırılan anaparalar farklı olduğu gibi beklentiler de aynı değildir. Bu yüzden portföylerde farklı amaçlar doğrultusunda hazırlanır. Kimi çok fazla risk almak istemediği için daha çok tahvil, bono ve emtia gibi araçlara kimi de yüksek kazanç elde etmek için likiditesi yüksek olan hisse senetleri, döviz gibi enstrümanları portföyüne ekleyerek getiri sağlamak ister. Bazıları da hem çok fazla risk almak istemez hem de yüksek kâr elde etmek ister.

Bu kapsamda öncelikle nasıl bir portföy oluşturacağınıza, beklentinize karar vermelisiniz. Deneme hesaplarında enstrümanların fiyatlarını inceleyerek, gelecekte kâr getireceğine inandığınız araçlara yatırım yapmalısınız.

Sanal borsa oyunları ve deneme hesapları piyasa takibi, fiyat analizi konusunda kendi sistemlerinizi geliştirmeniz için hazırlanmıştır. Borsada başarılı olmak için kesinlikle kendi anladığınız yöntemleri bulmanız gerekir. Deneme yanılmalar sonucunda zamanda kendi takip mekanizmanızı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda fiyat analizleri öğrenmeniz gereken en önemli konulardan biridir.

Borsada temel ve teknik olmak üzere iki farklı analiz yöntemi bulunur. Temel analizler yatırımcıların alım – satım politikalarını tespit etmek için ülkelerde meydana gelen gelişmelerin takibini yapar. Teknik analizlerde enstrümanların geçmiş fiyat – zaman grafiklerini inceleyerek, belirlenmiş vade aralığında alabileceği en yüksek ve düşük değerinin bulunmasında yardımcı olur.

kaybeden-borsa-yatirimcisiBorsada zarar eden yatırımcıların özelliklerine bakıldığında sabırsız, aceleci, kararsız ve hırslı olmaları göze çarpar. Bu nedenle öncelikle yatırım yaparken nasıl bir tutumda olacağınızı anlamalısınız. Bunu anlamanın en iyi ve riskli olmayan yolu ise deneme hesaplarıdır. Alım – satım yapıldığı süre boyunca fiyatlarda görülen düşüşler, yükselişler psikolojinizi nasıl etkiliyor test etmelisiniz.

Kesinlikle sakin ve sabırlı olarak hareket etmelisiniz. Çünkü yaşanan düşüşler çoğu zaman kısa sürelidir ve tekrar yükselişe geçecektir. Fakat yükselmesi de epey zaman almaktadır. Hisse senetleri bu durum için verilebilecek en güzel örnektir. Bunun nedeni uzun vadede, değerinin artmasıyla oldukça yüksek getirilerin elde edilmesidir.

Borsada kazanmanız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sanal borsa oyunları veya hesaplar aracılığıyla kazandığınız deneyimler sonucunda öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk etapta uzmanların yardımını almalısınız. Kitaplarda ve videolarda verilen örneklerin sağlamasını yapmaya çalışmalısınız. Zaman geçtikçe başarılı yatırımcılar gibi risk yönetimi yapabilir hale gelebilirsiniz. Böylelikle nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Prensipli olarak ilerlediğiniz sürece istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için belli
bir borsa bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sonuç olarak, borsa tecrübesi kazanmak için günümüzde internet üzerinden oynanan sanal borsa ve deneme hesapları vardır. Bu hesaplarda yapılan işlemler sayesinde borsa nedir, ne değildir mantığını çözebilirsiniz. Zaman geçtikçe kâr getirecek stratejiler geliştirebilirsiniz. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Kendi yöntemlerinizin işlevsel olarak karlı sonuçlara imza attırması, geleceğinizi güvence altına almanızı sağlar. Ama bunun için uzun vadede ve beklentinizi karşılayacak olan araçlara yatırım yapmalısınız. Riskleri önleyebilmek için de borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmalısınız. Bu sayede profesyoneller gibi yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.