Borsa Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Borsa Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Borsada strateji oluşturabilmek için piyasayı tam manasıyla bilmek gerekir. Hisse senedi nedir, çeşitleri nelerdir, fiyatlar hangi olaylara bağlı olur gibi soruların yanıtını bilmeden kendinize özgü yöntem belirlemenizin ihtimali düşük olduğu gibi kazanç elde etmenizin oranı da düşüktür. Bu nedenle borsayı en ince ayrıntısına kadar bilmeniz, hem karşınıza çıkabilecek risk faktörlerini engellemeye hem de anlık dalgalanan fiyatlara karşı nasıl taktik izlemeniz gerektiği hakkında fikrinizin olmasına yardımcı olur.

Borsa, ticarete konu olan yatırım araçlarının alım – satımının yapıldığı kurumsal piyasadır. Doğru stratejilerle hareket edildiği sürece piyasadan oldukça yüksek kazanç elde etmek mümkündür. Bunun için bilgi ve deneyiminin ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Çünkü borsada zarar edenlerin neden kaybettiklerinin araştırmasına bakıldığında bilgi veya deneyim eksikliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu yüzden strateji geliştirmek için finans konularına yoğunlaşmanız, sanal hesaplar aracılığıyla tecrübe kazanmanız gerekir.

Peki, borsa stratejileri nasıl oluşturulur, gelin hep birlikte bakalım:

Borsada paranızı değerlendirebileceğiniz gibi zarar edeceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu nedenle alım – satım yapacağınızda zarar ve kâr fiyat seviyesine karar vermelisiniz. Bunun için yatırım aracınızın özelliklerini ve değerlerinin hangi olaylara bağlı olarak yön değiştirdiğini bilmeniz gerekir. Araçların fiyatları alıcı ve satıcının arzına – talebine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda ülkelerde meydana gelen en ufak gelişmeler doğrudan fiyatlara yansımaktadır. Bu yüzden piyasa takibi yapmanız gerekir.

Yatırım araçlarının fiyat takibini yapmanız piyasa trend yönünü belirlemenize yardımcı olmaktadır. Borsanın mantığı düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan ise satım yaparak aradaki farktan kazanç sağlamaktadır. Bu yüzden her zaman değer kazanacak araçlara yatırım yapmak gerekir. Hisse senetleri, tahviller, bonolar, borsa endeksleri, para birimleri ve altın, gümüş,petrol gibi çeşitli emtialar piyasada işlem görmektedir. Hepsinin fiyatı aynı gelişmelere bağlı olarak değişse de farklı yönlerde değişiklik göstermektedir. Bunun için temel ve teknik analizlerin mutlak suretle yapılması şarttır.

Borsada temel analizler yatırım araçlarının fiyat eğilimlerinin neye göre artıp azaldığını anlamanızı sağlamaktadır. Faiz, enflasyon, işsizlik ve tarım dışı istihdam oranları, kişi başına düşen milli gelir, gayri safi milli hasıla, ödemeler dengesi kısacası makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergelerin açıklanan rakamları; ülkelerin ekonomilerini olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Eğer olumlu ise yatırımcıların para birimlerinin değeri artacağından alım güçleri de artar. Bu sayede yatırım araçlarına olan talepte artış gözlemlenecektir. Talep fazlalığından dolayı araçların fiyatları değerlenecektir.

Bilgi Almak için Tıklayın!Piyasada doğru karar alabilmek için her türlü değişkenin takibini yapmalısınız. Yatırım araçları ekonominin belirsiz, durgunlaşmış halini sevmezler. Bu gibi durumda araçların fiyatlarında sert iniş çıkışlar görülür. Örnek vermek gerekirse; Çin’in devalüasyona giderek, kendi para biriminin değerini diğer para birimleri karşısında düşürmesi, kâr getirmesi beklenen senetlerin değerini oldukça düşürmüştür. Bu yüzden eskiden borsadan hisse senedi al 3 – 5 yıl unut söylemi yanlıştır. Tabii ki düşen fiyatlar yükselecektir amma tedbirinizi almanız gerekir.

Borsada teknik analizler temel analizlere göre biraz karışıktır. Çünkü matematiksel ve görsel olarak, yatırım aracının almış olduğu fiyat hareketlerinin incelenmesi grafikler yardımıyla yapılır. Önemli olan grafiğin yorumunu yaparak, aracın ileri tarihte oluşması beklenen fiyat seviyeleri hakkında tahminde bulunmaktır. Birçok teknik analiz aracı bulunmaktadır. Yatırımcılar arasında yaygın olarak kullanılan fibonacci, elliott wawe teorisi, hareketli ortalamalar ve dow kuramıdır. Tamamen fiyat gelişimleri hakkında yorum yapmanızı sağlayan yöntemleri kullanarak, hangi zaman dilimlerinde alım – satım yapmanız gerektiği hakkında olumlu sinyaller alabilirsiniz.

Piyasa hakkında bilgi ve deneyime sahip değilseniz kısa vadede yapılan yatırımlardan kaçınmalısınız. Çünkü uzun vadede yapılan işlemlere göre daha fazla risklidir. Aynı zamanda yüksek kazanç elde etmek için yatırım aracının dip ve tep noktalarından alım – satım yapmamalısınız. Bunun nedeni fiyat o noktalarda belirsizlik halindedir. Bu yüzden uzmanlar tarafından tehlikeli bölge olarak adlandırılmıştır ve yatırım yapmanın sakıncalı olduğunu dile getirirler. Stratejilerinizin içine parça parça pozisyon açıp kapamayı ekleyebilirsiniz.

Fiyatların dalgalı bir yapıya sahip olması risk faktörlerini arttırmaktadır. Riski azaltmak ve dağıtmak için portföyünüze çeşitlendirmeli, canlı tutmalısınız. Genelde yatırımcılar borsada senetlere yatırım yaparlar. Bunun yanında güvenilir araçlar içerisinde yer alan emtiaları portföyünüze ekleyerek, zarar etme olasılığınızı düşürmüş olursunuz. Sadece tek bir araca yatırım yapmak pekte doğru değildir. İşler istediğiniz gibi gitmezse zarar edersiniz. Bu yüzden en doğrusu portföyü çeşitlendirmektir. Çünkü birinden zarar etseniz bile diğerinden kâr elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada strateji oluşturabilmeniz için belli bir düzeyde piyasayı biliyor ve yapılan işlemler sonucunda tecrübe kazanmış olmanız gerekiyor. Acemilik dönemini atlatmanız için aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmak en doğrusudur. Aynı zamanda geliştirilen demo hesaplar hem piyasaya alışmanızı hem de tecrübe kazanmanızı sağlar. Böylelikle önceden yaptığınız hatalar zaman içinde azalacaktır. Kendinizi hazır hissettiğiniz vakit gerçek hesaba geçiş yaparak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.