Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Reklamı yapılan başarılı borsa yatırımcılarının söyledikleri, içinizdeki girişimci kişiliği ortaya çıkartmış olabilir. Bu nedenle, yıllarca emek vererek kazandığınız paraları borsada değerlendirmek istiyor olabilirsiniz. Eğer ekonomiyi seviyor ve piyasaların durumunu sürekli takip ediyorsanız, borsada işiniz daha da kolaylaşacaktır. Aksi durumda, kendinizi geliştirmeniz gerekir. Ancak, piyasa bilgisi ve deneyimi ile borsada oluşacak riskleri rahatlıkla önleyebilirsiniz.

Borsaların bünyesinde yüzlerce yatırım aracı mevcuttur. Bu araçların değerleri saniyede değişmektedir. Piyasaların temel mantığı, düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satım işlemi yapmaktır. Yatırımcılar tam da burada kararsızlığa düşmektedir. Bu yüzden, borsaya girmeden önce hedefinizi belirlemelisiniz. Yatırım aracı, alım – satımı yapacağınızda neden bu araç, beklentimi karşılayacak mı gibi risk oluşumlarını görebileceğiniz sorular sormalısınız. Aracınızın fiyatı beklentinizi karşıladığında, hemen satış işlemi açmalısınız. Hedefinize planlı bir şekilde yürümeli, hırslarınıza yenik düşmemelisiniz.

Borsa Riskleri Nelerdir?

Tüm dünya ülkelerinde meydana gelen bütün olaylar, yatırım araçlarının fiyatlarını etkilemektedir. En basitinden, ülkelerin siyasi, ekonomik, politik tutumları veya tutarsızlıkları örnek olarak gösterilebilir. Araçların fiyatlarının değişmesine neden olan sebepleri, temel analiz yöntemleri ile önceden görebilirsiniz. Bu metodu kullanarak, oluşacak riskleri önleyebilirsiniz. En önemli husus piyasanın hangi eğilimi göstereceğidir. Bütün yatırımcılar, fiyatlar yukarı yönlü hareket ettiğinde kâr, aşağı yönlü hareket ettiğinde ise zarar edecektir.

Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Geçmiş ve bugünkü fiyatların teknik analizi yapılarak, borsanın ne yönde oluşacağı bilinebilir. Daha doğru sonuç almak isteyenler, iki analiz yöntemini birlikte kullanmalıdır. Temel analiz daha çok piyasa takibine, teknik analizde matematiksel işlemlere dayanır. Özellikle hisse senedi yatırımlarınızda bu tekniklerden yararlanmalısınız. Senetlerin getirileri yüksek olduğu gibi risk oranları da çok yüksektir. Bir şirketin, senedine yatırım yapacaksanız, o şirketi ve sektörü çok iyi araştırmalısınız. Kazanmak için, her zaman değeri artacak, gelişip büyüyecek şirkete yatırım yapmalısınız.

Borsanın yatırım risklerine bakmak gerekirse;

Faiz Oranı Riski: Faiz oranlarının artma ihtimali, yatırım araçlarının fiyatlarını kötü yönde etkilemektedir. Amerika Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu faiz politikaları, örnek olarak gösterilebilir. Bu yüzden, sürekli borsa takibi yapılmalıdır.

Enflasyon Riski: Enflasyonun olduğu durumlarda, bazı araçların değeri artarken, bazılarının azalmaktadır. Bu yüzden, bütün araçların özelliklerin ve piyasasını takip ederek, zıt yönlü fiyat ilişkisinden yararlanabilirsiniz. Çok fazla dalgalanma göstermeyen araçlar, enflasyon oranlarından daha fazla etkilenmektedir. En güvenilir araçlar olan emtialar örnek olarak gösterilebilir.

Piyasa Riski: Ekonomik nedenleri barından unsurmuş gibi gözükse de daha çok psikolojik etmenlerden dolayı yatırım araçlarının fiyatlarını etkilemektedir. Ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar örnek olarak gösterilmektedir. Böyle istenmeyen durumlar, piyasayı kötü etkilemektedir. En çokta hisse senetlerine etki etmektedir.

İş Riski: Hisse senedi yatırımı yapmak için seçtiğiniz şirketi ilgilendirdiği gibi sizi de ilgilendirmektedir. Şirketin satışlarının düşmesi, faaliyet kolunu daraltmaya gitmesi, yatırım aracınızın değerinin hemen düşmesini sağlayacaktır. Bu yüzden, bütün gelişmelerden haberdar olmanız gerekir. Oluşacak risklere göre, önlemlerinizi almalısınız.

Yönetim Riski: İş riskinin olup olmamasını yöneticiler sağlamaktadır. Şirket ne kadar profesyonel yönetilirse, başarı ve kârlılık oranı o kadar artmaktadır. Bu durum, senedinizde oluşacak riski düşürürken, tam tersi durum yükseltir.

Borsada para kazanmak için, bu unsurlar göz önünde tutmalıdır. Sürekli piyasa takibi yapılmalıdır. Kısaca, borsa ile yatılmalı borsa ile kalkılmalıdır. Kendinizi yoğun tempoya hazırlamanız gerekir. Her şeyden önce sabırlı olmalısınız.

Borsada Riskler Nasıl Önlenir?

Borsada riskleri önleyebilmeniz için, piyasayı kapsamlı bir şekilde bilmeniz gerekir. Bunun için, aracı kurumlarının ücretli veya ücretsiz eğitim faaliyetlerinden faydalanmanız, yararınıza olacaktır. Hiç şüphesiz ki riskleri önleyebilmeniz ve ö görebilmeniz için, deneme hesabı sayesinde tecrübe kazanmanız gerekir. Demo hesapta edindiğiniz tecrübeler ile gerçek hesabınızda daha bilinçli işlemler yaparak, karşınıza çıkan engelleri önleyebilirsiniz. Bu sayede, başarıya ulaşabilir, profesyoneller gibi kazanç elde edebilirsiniz.