Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa aracılığıyla ek gelir elde etmek isteyen birisi kesinlikle portföyünü doğru bir şekilde oluşturması gerekir. Hisse senetleri, şirket – devlet tahvilleri, bono gibi değerli kağıtlar, altın, gümüş, bakır, çelik, petrol, buğday, mısır gibi ticarete konu olan emtialar, yatırım fonları, borsa endeksleri ve tüm para birimleri piyasada işlem gören yatırım araçlarıdır. Çok fazla çeşide sahip olan araçları beklentinizi karşılamak amacıyla portföyünüze eklersiniz. Fakat bunun için belli başlı konuları bilmeniz gerekir.

Borsalar birikimlerin değerlendirildiği, yatırımlar sonucu ekonomiye kaynak yarattığı gibi şirketlere de kaynak sağlayan yasal, kurumsal piyasadır. Tüm alım – satım işlemleri elektronik ortamlarda, aracı kurumuna verilen emirler doğrultusunda yapılır. Bu nedenle borsa hakkında bilmeniz gereken en ufak detayı atlamadan, öğrenmeniz gerekir. Böylece başarılı borsa işlemleri gerçekleştirmenizin oranı artacaktır. Ama bunun için borsaya uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekir. Örnek vermek gerekirse;

Anlık değişen fiyatlara karşı kontrolü kaybedip zarar ettiğinizde buna katlanabilecek misiniz yoksa hırslarınıza yenik düşüp kaybettiğiniz parayı kurtarmak için girişimde mi bulunacaksınız, birikimleri değerlendirme konusunda aceleci olarak mı davranıyorsunuz, kararlı bir kişiliğe sahip misiniz bunların hepsi çok önemlidir. Özellikle sabırlı olmanız, olumlu sinyal almadan borsada işlem yapmamanız uzmanlar tarafından önerilir. Hırsına yenik düşen bir kişi sağlıklı olarak karar alamamaktadır. Çünkü tüm açılacak pozisyonların üzerinde düşünülmesi gerekir. Bu yüzden acele karar vermemeniz ve analizleriniz sonucunda hangi fiyat seviyelerinden alım – satım yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Borsa denildiği zaman akla ilk olarak hisse senetleri gelir. Senetlerden oldukça yüksek kazanç elde edenler mevcut olduğu gibi kayıpla karşılaşanların sayısı da azımsanamayacak kadardır. Yatırımcıların yaptıkları en büyük hata, bir başkasının sözüne ve yöntemine güvenerek hareket etmeleridir. Biliyorsunuz ki herkes hayatta farklı bakış açısına sahiptir. Bu yüzden en doğru kendi yöntemlerinizle hareket etmenizdir. Bunun için hangi amaçla yatırım yaptığınızın farkında olmalısınız. Örnek vermek gerekirse; birikimlerinizi çok fazla risk almadan değerlendirmek istiyorsanız güvence amacıyla işlem yapmak istiyorsunuz demektir.

Yüksek kazanç elde etmek isteyen biri likit oranı yüksek olan araçlara yatırım yapmaktadır. Ama unutulmamalıdır ki bu süreçte risk faktörleri de fazla olacaktır. Genellikle hisse senetleri ve dövizler bu gruba girmektedir. Borsada yabancı hisse senedi alınır mı öğrenmek için burayı tıklayın. Senetler ve para birimleri sabit getiriye sahip değildir. Değerlerinde yaşanan artışlara göre kâr elde edilmektedir. Bu nedenle gelecek tarihte fiyatı yükselecek olan araçlara yatırım yapılmalıdır. Bunun için temel ve teknik analiz yöntemlerinin sonuçları önemlidir. Analizlerin sonucunda fiyatın aşağı mı yoksa yukarı mı yönde seyredeceği belirlenebilmektedir.

Borsada yatırım yapma yöntemleri farklı olduğu gibi portföyü oluşturmak için farklı amaçlar doğrultusunda hareket edilir. Bunlar; güvence, değer artışı, likidite, gelir ve verimliliktir. En fazla iki amaçla portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Fakat örnek vermek gerekirse; güvence isteyen bir kişinin likidite oranı yüksek olan araçlara yatırım yapması riski arttıracaktır. Bu nedenle dengeyi kendi beklentinize göre sağlamanızda yarar vardır. Bu konuda uzmanlardan portföy yöneticiliği kapsamında yardım alabilirsiniz. Belli bir ek ücret ödeseniz dahi işin sırrını anlamanız ve işlemlerinizin sonucunun başarılı olması için bu hizmetten yararlanmalısınız.

Pekala, borsada portföy oluşturma amaçlarına daha detaylı olarak bakacak olursak;

Güvence

Borsada risk almak istemeyen kişiler tarafından genellikle fiyatları kolaylıkla tahmin edilebilen araçlar tercih edilmektedir. Bunlar, hazine tahvilleri ve altın, gümüş gibi çeşitli emtialardır. Tahviller sabit getirili enstrümanlardır. Aynı zamanda elinizde bulundurduğunuz süre boyunca faiz kazancı da elde edilmektedir. Emtialar ise güven duyulan araçlardır. Öyle ki kriz dönemlerinde bile neredeyse yatırımcıların hepsi tarafından talep görmektedir.

Borsada risk yoktur, diyemeyiz. Bu nedenle güvence arayışı ile yatırım yapanlar dahi ufakta olsa risk altındadır. Bunları önleyebilmek için işlem yaptığınız/yapacağınız enstrümanın özelliklerini ve fiyatında dalgalanmaya sebep olan unsurları çok iyi bilmeniz gerekir. Aynı zamanda araçların geçmiş fiyat analizlerinin yapılması da son derece önemlidir. Böylelikle kâr getirecek araçlara yatırım yaparak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Değer Artışı

Değer artışları, hisse senedinin ve şirketin performansına bağlı olarak değişmektedir. Tahviller gibi sabit getiriye sahip değillerdir. Bu nedenle bu amaç doğrultusunda yatırım yapan kişinin portföyü sadece senetlerden oluşmaktadır. Bunun için kâr payı yüksek olan şirketlerin hisselerine yatırım yapılmalıdır.

Likidite

Likidite yatırımları ise hemen paraya çevrilebilen menkul kıymetlerdir. Buradaki amaç nakdi doğru kullanabilmektir. Avantajlı görülen pozisyonların değerlendirilebilmesi için likiditesi yüksek olan enstrümanlara yatırım yapılır. Alım – satımlar daha çok kısa vadede gerçekleştirildiği için yüksek risk içermektedir. Borsadan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız, uzun vadede yatırım aracınızın değerlenmesini beklemeniz gerekir. Bu süreçte yatırdığınız paranın size lazım olmaması lazımdır. Çünkü acil bir durumda k3ar edeceğiniz pozisyonu kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Gelir ve Verimlilik

Gelir ve verimlilik isteyen yatırımcılar risk almadan yüksek kazanç elde etmek istemektedir. Bu yüzden genellikle tahvillerin yanı sıra kazandıracağından emin oldukları şirketlerin hisse senetlerini de portföyüne ekleyerek riski dengelemek isterler. Portföyün canlı tutulması ve çeşitlendirilmesi olası riskleri araçlar üzerine dağıtır. Bu sayede birinden zarar edilse bile diğerinden kâr etmek mümkündür. Bu yüzden tek bir araca yatırım yapmak yerine, birkaç enstrümanı portföyünüze eklemeniz uzmanlar tarafından önerilir.

Sonuç olarak, borsa yatırımcıları farklı amaçlar doğrultusunda portföylerini oluşturmaktadır. Bu nedenle öncelikle hangi amaç doğrultusunda birikimlerinizi değerlendirmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu sayede seçenek kapsamında olan araçların fiyat takiplerini ve analizlerini yaparak hangisinin avantajlı olduğuna kolaylıkla karar verebilir, portföyünüze ekleyebilirsiniz. Bunun için piyasa bilgisinin ve deneyiminin önemli olduğunu unutmamalısınız. Kendinizi tam olarak hazır hissedene kadar deneme hesaplarında tecrübe kazanmalısınız. Bu sayede beklentinizi karşılayacak araçlara yatırım yaparak, istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.