Borsa Piyasasının Avantajları Nelerdir?

Borsa Piyasasının Avantajları Nelerdir?

Borsalar, ticari işlemlerin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Her borsanın kendine has kuralları ve özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden, kurumsal piyasa olarak anılmaktadır. Piyasa olmasının nedeni ise birçok yatırım aracının alım – satımının gerçekleştirilmesidir. Borsalar, ikincil piyasada işlem gören menkul kıymetlerin, birincil piyasada el değiştirme imkanı tanımaktadır. Böylece, ülke ekonomisine ve şirketlere kaynak yaratmaktadır.

Borsada, yasal ve güvenilir işlemlerin yapılması, piyasanın en önemli avantajı olarak gösterilebilir. Başarısız olan yatırımcıların çoğu borsayı kumar olarak tanımlamaktadır. Oysaki borsa ne kumar ne de şans işidir. Çünkü, borsa işlemleri rastgele yapılmamaktadır. Başarılı olmak için, piyasa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; herhangi bir borsa aracına yatırım yapacağınızda, o aracın piyasa araştırmasını ve analizini yapmanız borsada başarılı olmanızın kuralları arasında yer almaktadır.

Borsa Yatırımcısı Neden Başarısız Olur, Öğrenmek için Tıklayınız.

Ülkelerin ekonomilerin canlılığını sağlamak ise bir diğer avantajıdır. Borsa yatırım araçları yüzlerce çeşide sahiptir. Bu yüzden, piyasada para akışı hızlıdır. Likiditenin yüksek olması, yatırımcıların kazançlı işlemler yapmasını sağlar. Böylece, ekonomi gelişir ve güçlenir. Borsa araçlarının tek bir kurumda toplanması; hisse senedi yatırımı yaptıran şirketlerin sermayesini hareketlendirirken, yatırımcılara ortaklık hakkı vermektedir. Bu işlem hem şirketlere hem de yatırımcılara avantaj sağlamaktadır.

Borsalar, ikincil piyasalarda bulunan kıymetli evrakların satışını yapan yatırımcılara, birincil piyasadan tekrardan alım olanağı sağlamaktadır. Böylece, kıymetli evrakların talep potansiyelleri hızla karşılanmaktadır. Bu durum menkul kıymetlerin piyasada rastgele dolanmasının önüne geçilmiştir. Piyasa kurallarına uymayan ve kayıt olmayan şirketler, yatırımcılara borsada ticari işlem yaptıramazlar. Olumlu tavır sergileyen kurumlar, borsa tarafından uygun görüldüğünde piyasaya kayıt olurlar. Böylece, yatırımcıların işlemlerini güvenle yürütmesi sağlanır.

Yatırımcılar, borsanın yapısı gereği kısa veya uzun vadede yatırım yapabilmektedir. Beklentilerinize karşılık gelen borsa araçlarına, seans süresi boyunca istediğiniz kadar pozisyon açabilirsiniz. Borsada kısa vadede yapılan yatırımlar genellikle, riskten korunma, kur farklarından yararlanma ve spekülatif hareketlerden getiri sağlamak adına yapılmaktadır. Bu da piyasanın en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Yatırımcılar isteklerini gerçekleştirecek işlemle alım – satım yapabilmektedir. Borsada para kazanmak için, kendinize ait stratejinizin olması gerekir.

Borsalarda fiziki ve fiziki olmayan işlemlerin yapılması yatırımcılara avantaj sağlamıştır. Günümüz piyasalarında fiziki yatırımlar artık demode olarak görülmektedir. Fiziki yatırımlar, yatırım mantığına ters düşmektedir. Örnek vermek gerekirse; kuyumculardan fiziken alınan altınların çalınmaması için saklanması gerekmektedir. Bu da ayrıca ek masraf çıkarmaktadır. Fiziki olmayan, sadece fiyat farklarından kazanç elde edilerek yapılan yatırımlar, yatırımcılara avantaj sağlamaktadır.

Sonuç olarak, borsalar organize olmuş piyasalardır. Birikimlerinizi beklentilerinizin durumuna göre; kısa, orta ve uzun vadede değerlendirme imkanı tanımaktadır. Bunun için, piyasayı detaylı olarak bilmeniz gerekir. Aracı kurumların ücretli – ücretsiz borsa eğitimlerinden yararlanarak bilinçlenebilirsiniz. İnternet üzerinden indirilen demo hesap yardımıyla, öğrendiğiniz bilgileri uygulamalı olarak, risk altında olmadan kısa sürede tecrübe sahibi olabilirsiniz. Borsanın avantajlarını kullanarak, birikimlerinizi kazanca dönüştürebilirsiniz.