Borsa Para Kazandırır mı, Ne Kadar Kazandırıyor?

Borsa Para Kazandırır mı, Ne Kadar Kazandırıyor?

Borsalar para kazanmanın mümkün olduğu piyasadır. Bir yandan yatırımcılara yatırım yapma fırsatı tanırken diğer yandan ekonomiye kaynak yaratmaktadır. Bu yüzden önemli bir yere sahiptir. Kuruluş yıllarına bakıldığında hisse senetleri ve çeşitli emtialar piyasada ilk işlem gören araçlar arasında yer almaktadır. Bunların dışında dövizler, endeksler, yatırım fonları, bono, tahvil gibi enstrümanlar da borsanın yatırım araçlarıdır. İstediğiniz araca/araçlara yatırım yaparak tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz.

Ülkemizde her geçen gün paraya olan ihtiyacın giderek artması, geleceğe güvenli gözlerle bakılmamasına neden olur. Bu yüzden yatırımcıların çoğu tasarruf yaparak kendini güvence atına almak ister. Fakat biliyorsunuz ki kazanılan paraların büyük bir kısmı gider olarak harcanmaktadır. Kalan kısım ise harcanmaması için altın, döviz gibi araçlara yatırılır. Döviz bürolarında ve kuyumcularda gerçekleştirilen işlemlerin aynıları borsada daha avantajlı şekillerde gerçekleşmektedir. Bilhassa fiziki olmayan yatırımların yapılabiliyor olması, araçların çalınma, kaybolma gibi meselelerini ortadan kaldırmıştır. Yalnızca sürekli değişen fiyat hareketliliğinden kazanç elde edilmeye çalışılır.

Borsa Nedir?

Borsa NedirBorsa ticareti yapılabilen her türlü malın alınıp satıldığı kurumsal piyasadır. Kurumsaldır çünkü işlemler tek merkez üzerinden yönetilir. Ülkemizde borsa işlemleri yeni adıyla Borsa İstanbul tarafından yapılır. Tüm yatırımcıların birikimlerini eşit fiyat ve olanaklar altında değerlendirebilmesi için alım – satımlar online platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Yerli ve yabancı hisse senetleri, çeşitli emtialar, yatırım fonları, endeksler ve pariteler piyasada ticareti yapılan enstrümanlardır. İşlemler hafta içi sabah ve öğlenden sonra olmak üzere belirli zaman dilimlerinde, internet bağlantılı elektronik cihazlar aracılığıyla yapılır.

Borsa Eğitimi Nereden Alınır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Her borsanın kendine özgü kural ve standartları vardır. Bu yüzden hangi borsada işlemlerinizi yürütecekseniz, işleyişini bilmeniz gerekir. Ülkemizde piyasanın işlem hacminin düşük olması sebebiyle her enstrüman kendi kategorisi altında işlem görmektedir. Hisse senetleri, bono, tahvil gibi araçlar menkul kıymet borsalarında, majör, minör, egzotik para birimleri döviz borsalarında, altın, gümüş, bakır, petrol, buğday gibi enstrümanlar emtia borsalarında ticareti yapılmaktadır. Borsanın mantığı basittir. Yatırım araçları düşük fiyattan alınarak, yükseldiğinde satılarak kâr elde edilmesidir.

Borsada işlem gören yatırım araçlarının fiyatları sabit değildir. Sürekli dalgalanma yaşar. Fiyatlar yükselişteyken boğa trendi, düşüşteyken de ayı trendi hüküm sürer. Piyasaya yeni giriş yaptığınızda ”borsa ayı hakimiyetine girdi”, ”altın fiyatları boğa trendini yaşıyor” gibi söylemleri duyduğunuzda şaşırmamalısınız. Bunlar tamamen yatırımcıların kendi aralarında kullandıkları jargonlardır. Daha doğru karar verebilmek için piyasa takibini ve fiyat analizlerini kendiniz yapmalısınız. Herkes kazanç elde etmek istediği için bir başkasına bulduğu yöntemi söylemez. Söylese dahi doğruluğundan şüphe etmelisiniz.

Borsa Yatırımcısı Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Yollar

Borsa Yatırımcısı Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken YollarPiyasada aktif olarak alım – satımda bulunulabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bu kritere uyuyorsanız, borsada işlemlerinizi yürütebilmeniz için vadesiz hesabınızın olması şarttır. Hesabı ya borsa faaliyeti yaptıran şirketler ya da bankalar aracılığıyla açtırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise seçilecek kurumun yasal olmasıdır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın internet adresinden ulaşabilirsiniz. Böylece kurumlar arası mukayese yaparak, yatırım mantığınıza uygun olanı tercih etmelisiniz. Borsada aracı kurumu nasıl seçilir daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir kurumu seçtikten sonra vadesiz hesabınız yoksa borsa hesabı açtırmak için talepte bulunmalısınız. Aracı kurumlarının şubeleri genelde bütün illerde bulunmaktadır. İster şubelerine giderek isterseniz internet üzerinden talepte bulunduğunuz takdirde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Hesap oluşturmak için istenen evraklar nüfus cüzdanının ve ikametgâh belgesinin fotokopisidir. Bazı kurumlar ikametgâh adresinizin doğruluğundan emin olmak için son bir kaç ayın elektrik, su, doğalgaz faturalarından birini istemektedir.

Tüm belgeleri eksiksiz olarak teslim ettiğinizde kısa süre içinde hesabınız aktif hale geçecektir. Hesabın içine para yatırarak, alım- satım yapmaya başlayabilirsiniz. İşlemleriniz aracı kurumlar tarafından yürütülür. Aracı kurumunuza sözlü veya yazılı olarak ilettiğiniz emirleri kurum borsaya uygun hale getirerek, sisteme iletir. Sistem alıcı ve satıcı tarafın emirleri eşleştiğinde pozisyonu kapatır. Alıcı parayı, satıcı da yatırım aracını karşı tarafa transfer eder. Böylece alım – satım arası farka bakılarak kâr ya da zarar edildiği anlaşılmaktadır.

Borsada Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsa piyasasında başarılı olmak için öncelikli olarak sabırlı olmalısınız. Hırslarınıza yenik düşmemelisiniz. Yatırım yaptığınızın farkında olmalı, prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz. Çoğu yatırımcı para kazanmak için piyasayı öğrenmek, deneyim kazanmak yerine başarılı yatırımcıların taktiklerini uygulamaya çalıştıkları için zarara uğrarlar. Bunun nedeni herkesin bakış açısının aynı olmayışıdır. Borsada yatırım enstrümanlarının fiyatları sürekli olarak değiştiği için piyasanın mantığını kavramanız gerekir. Sonrasında tüm değişkenlerin kontrolünü yapabilmeniz son derece önemlidir.

Piyasada temel bilgileriniz sağlam olduğu sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu yüzden tüm alternatif yolları değerlendirerek borsayı A’dan Z’ye öğrenmelisiniz. Bu konuda aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmanızı öneririm. Çünkü alanında uzmanlaşmış kişilerin bilgi ve deneyimi işinizi kolaylaştıracaktır. Gerek borsa eğitim kitapları, videoları gerekse seminer ve demo hesap hizmeti kısa sürede piyasanın mantığını kavramanızı sağlar. İyi bir bilgi birikimi ve deneyimiyle piyasada profesyonel yatırımcılar gibi hareket etmenizi sağlar. Bu yüzden eğitimlerin ücretli veya ücretsiz olmasını önemsememelisiniz ve işinize yarayacağını düşündüğünüz her faaliyetten yararlanmalısınız.

Borsalarda yüzlerce araç işlem görmesine rağmen piyasanın yapısı gereği spekülasyon ve manipülasyon yapılabilmektedir. Çünkü işlem hacmi diğer piyasalara göre daha düşüktür. Bu yüzden yatırım vade sürenizi uzun tutmalısınız. Çünkü kısa vadede yapılan çoğu işlemin sonucunda zararla karşılaşılır. Bunun nedeni fiyattaki değişimlerin kontrolünü sağlayamamaktır. Bunun için gerçekten çok iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Paranızın kontrolünü sağlayabilmeniz için de deneyimli olmanın önemi oldukça fazladır. Hayatta da böyle değil midir, bir kere darbe aldıktan sonra ikinci kez aynı şeyleri yaşamamak için daha temkinli yaklaşılır. Piyasaya at gözlükleriyle değil, geniş açıyla bakmanız gerekir.

Eğitimler alt seviyeden başlayarak kademe kademe ilerler. Bu yüzden en küçük ayrıntıyı atlamamalısınız. Anlamadığınız, kafanıza takılan yerleri seminer hizmetinden yararlanarak uzmanlara sormalısınız. İlerleyen zamanda en küçük bir bilgi eksikliği, zaman kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle her türlü değişkeni önemle dikkate almalısınız. Başarıya ulaşmak için küçük ve emin adımlarla ilerlemelisiniz. Zaman geçtikçe eskiye nazaran ne kadar ilerlemiş olduğunuzun farkına varmanız için, deneme hesaplarını kullanmanızı öneririm. Bu hesaplar sanal borsa deneyimi yaşamanız için geliştirilmiştir. Böylece acemiliğinizi üzerinizden atarak kolayca tecrübe kazanabilirsiniz.

Borsanın en can alıcı noktası piyasa takibi ve analizi yapabilmekten geçer. Eğer profesyoneller gibi piyasalarda gelişen durumları doğru olarak yorumlayabilirseniz. Umduğunuz kazançları elde edebilirsiniz. Borsa takibi yapabilmek için aracı kurumlarının geliştirdikleri ekonomik takvim uygulamalarını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda finans uzmanlarının yorumlarını takip edebilirsiniz. Böylece zaman geçtikçe fiyatların hangi olaylara bağlı olarak değiştiğini kolaylıkla anlar hale gelirsiniz. Doğru fiyat tahminlerinde bulunmak için yatırım araçları üzerinde borsa analizleri uygulanır.

Borsada temel ve teknik olmak üzere iki farklı analiz yöntemi bulunur. Temel analizler yatırım araçlarının gelişen olaylar karşısında fiyatlarının aşağı mı yukarı mı hareket edeceğini belirlenmesinde yardımcı olur. Genellikle piyasa takiplerini içermektedir. Teknik analiz ise temel analizlere göre daha karışıktır. Fakat işin içine girdiğinizde, deneyim kazandığınızda nasıl kullanılacağını yorumlanacağını kolayca öğrenebilirsiniz. Teknik analizde geçmiş fiyat hareketleri incelenir. Bu sayede ileri tarihe belirlenen zaman dilimlerinde yatırım araçlarının geri çekilme ve fiyatı aşacağı noktalar belirlenir. Alınan sinyallere göre beklentiyi karşılayacak noktalardan alım – satım yapılır.

Teknik analizlerde saatlik, günlük, haftalık analizler yapıldığı gibi aylık, yıllık olarak da araçların fiyat hareketleri incelenmektedir. Kısa vadedeki grafiklerin yorumlaması profesyonellik gerektirmektedir. Bu nedenle risk almayı sevmeyen, birikimlerini güven içinde değerlendirmek isteyen yatırımcıların çoğu alım – satımlarını uzun vadede gerçekleştirir. Böylece küçük fiyat hareketlerinden az kazanç elde edecekken, uzun dönemde yatırım araçlarının değeri arttığı için daha yüksek kâr edilmektedir. Ama tabii ki paranızın kontrolünü sağlayabilmeniz gerekir. Bunun için borsa bilgi birikim ve deneyim düzeyinizin belli bir seviyenin üzerinde olması şarttır.

Borsa Riskli midir, Riskler Nasıl Önlenir?

Borsa Riskli midir, Riskler Nasıl Önlenir?Elbette ki para kazanma konusunda her piyasa risklidir. Riskleri yönetebilmeniz için yapmanız gereken tek şey oyunu kuralına göre oynamaktır. Oyun kelimesi tabir haline gelmiştir. Borsayı asla oyun olarak görmemelisiniz. Çünkü piyasaya birikimlerinizi yatırıyorsunuz. Şans faktörü etkili olmadığı için borsa nedir, işleyişi nasıldır mantığını çözmeden gerçek hesaba geçmemelisiniz. Deneme hesaplarda bol bol alıştırma yapmalısınız. Böylece dikkat etmeniz gereken noktaları kendi uygulamalarınız neticesinde anladığınız için tekrar aynı hataya düşmezsiniz. Ama bunun için işlemlerinizi ciddiyetle yürütmeli, hata yaptığınız noktaları araştırmalısınız. Böylece var olan ve olması muhtemel riskleri önleyebilirsiniz.

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Riskleri önlemek için tek bir araca yüklü miktarda yatırım yapmak yerine portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Alım – satımlarınızı kademe kademe yapmalısınız. Biliyorsunuz ki fiyatlar düşüp yükselmektedir. Fiyatın düşmesi muhtemel olduğu için parça parça alım yapmalısınız. Böylece daha düşük seviyelerden alım yaptığınızda fiyat yükseldiğinde daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Tek araca yatırım yapılmamasının nedeni ise piyasada fiyat oluşumları üzerinde birçok etken olmasıdır. Kesin kâr edilecek gözüyle baktığınız pozisyon gelişen bir olay neticesinde ters yönlü hareket edebilir. Bu yüzden kaybetmeyi göze aldığınız miktarlarda yatırım yapmalısınız.

Sonuç olarak, borsada kendi yatırım stratejilerinizi geliştirdiğinizde, paranızın kontrolünü sağlayabildiğinizde uzun vadede oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken piyasanın mantığını kavramanız, yorumlayabilmenizdir. Aracı kurumlarının eğitimleri bu konuda yadsınamayacak kadar önemlidir. Özellikle deneme hesapları birikmiş paranızı riske atmadan kısa sürede borsanın işleyişini çözmenizi sağlar. Böylelikle işlemlerinizin sonucuna bakarak kâr elde edip etmediğinizde göre gerçek hesaba geçiş yapabilirsiniz. Artan bilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz sayesinde çok fazla kayıpla karşılaşmadan paranızı değerlendirebilirsiniz.