Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birikimlerin değerlendirilmesi açısından borsalar yüksek kazanç sundukları için önemli piyasalardır. Çoğu yatırımcıda bu nedenle piyasaya giriş yapmaktadır. Fakat herkes istediği başarıyı elde edememektedir. Bunun nedeni borsaların birçok değişken üzerine kurulu olmalarıdır. Bu yüzden risklidir. İyi bir eğitim ve deneyim ile riskler kontrol altına alınarak, beklentiler karşılanabilmektedir. Bu yüzden, borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenlere detaylıca değinmek istiyoruz:

Öncelikle borsanın oyun olmadığını, birikimlerin değerlenebileceği gibi kayıpla da karşılaşılabilecek piyasa olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Çoğu kişi aldatıcı reklamlara kanıp, bütün işlemlerinin sonucunun kâr getireceğine inanmaktadır. Borsanın mantığını kavramadan yüksek rakamlar kazanmak çok zordur. Şanslı olsanız dahi biliyorsunuz ki çekirge bir sıçrar iki sıçrar ama üçüncüde yakalanır. Bu yüzden, borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızda yarar vardır. Böylelikle temel bilgileriniz sağlam olunca, üzerine yeni bilgiler ekleyerek deneme hesaplarda kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Peki, borsa oynarken nelere dikkat edilmesi gerekir, gelin hep birlikte bakalım:

Aracı kurum seçimi

Borsada alım – satım emirleri aracı kurumları tarafından düzenlenerek sisteme iletilir. Yani, emrinizi doğrudan piyasaya iletemiyorsunuz. Bu yüzden yasal olan aracı kurumu seçmeniz büyük önem taşımaktadır. SPK’nın denetimlerine tabii tutulan borsa aracıları işlemlere aracılık edebilmek için, bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. En önemlisi uzman kadrolarının yatırımcıları bilinçlendirmesidir. Bu konuda uzmanların görevlendirilmesi için, SPK’nın belirlediği yeterlilik düzeyine uygun olması gerekiyor.

Kısacası yasal olan aracı kurumu ile tüm işlemlerinizi güven içinde gerçekleştirirsiniz. Ayrıca sunulan eğitim fırsatlarıyla risklerin nasıl kontrol altına alınacağı, kâr getirecek portföylerin nasıl hazırlanması gerektiği bilinmesi gereken temel konuları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Borsa riskleri nelerdir, nasıl önlenir, öğrenmek için tıklayınız. Geliştirilen deneme ve sanal borsa oyunları aracılığıyla uygulamalı olarak pratik kazanabilirsiniz. Bu sayede paranızı riske atmadan deneyimli borsacılar gibi tecrübe kazanabilirsiniz.

Psikolojik Etkenler

Borsada yatırım yaparken iç dünyanızın nasıl bir ruh hali içerisinde olduğu önemlidir. İçinizden gelen ses ile değil mantığınızla hareket etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; x takımını tutuyorsunuz, hisselerinin değer kaybı yaşayacağını öngörüyorsunuz ama gönül bağınız ve fanatik olmanız nedeni ile yatırım yapmaktan vazgeçemiyorsanız ya bu tutumunuzu değiştirmeniz ya da birikimlerinizi bu piyasada değerlendirmekten vazgeçmeniz gerekir. Çünkü borsada duygusallığı yer yoktur.

Ayrıca, hedeflerinizi belirlemeli ve hangi yatırım aracının beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağının analizini yapmalısınız. Deneme hesapları güncel veriler üzerinden işlem yapıldığı için bu konuda çok faydalıdır. Belli bir düzeyin üzerinde bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmadan bir an önce para kazanmak isteğiyle işlem yapmak, genellikle hüsranla sonuçlanır. Bu yüzden sabırlı, kararlı ve planlarınız doğrultusunda hareket etmelisiniz. Açtığınız işlemde fiyat belirlediğiniz seviyelere geldiğinde karar verdiğiniz gibi işleminizi sonlandırmayı bilmelisiniz. Para kazanmak için borsa nasıl oynanır, öğrenmek için tıklayınız.

Açtığınız her pozisyon için kendinize kâr ve zarar seviyesi belirlemelisiniz. Fiyat belirlenen sınıra geldiğinde işleminizi kapatmalısınız. Zararda olan pozisyon yükselir düşüncesi ile hareket etmemelisiniz. Bu daha fazla kayıp yaşamanıza neden olur. Borç para ile borsaya girmemelisiniz. Yüksek kâr getirecek yatırımınızdan, ödeme günü geldiği için kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Acil durumlar için köşeye ayrıca bir para ayırırsanız, avantajlı pozisyonunuzu kapatmak zorunda kalmazsınız.

Piyasanın Mantığını Kavramak!

Yatırımlarınızın sonucunun beklentinizi karşılamasını istiyorsanız, kesinlikle piyasanın mantığını kavramanız gerekir. Borsa nedir, nasıl işler, yatırım araçları nelerdir, araçların dalgalanmasına neden olan faktörler nelerdir, ileri tarihteki fiyat oluşumları nasıl yorumlanır gibi temel konulara hakim olmak önemlidir. Aracı kurumlarının eğitimleri veya kendi çabalarınızla bu sorulara yanıt bularak, alım – satım işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirirsiniz. İşlemlerinizi ciddiyetle yaptıkça, hatalarınızın farkına vardıkça; tecrübeleriniz artar ve piyasanın mantığını kısa sürede anlayabilirsiniz.

Portföy Oluşturmak!

Borsada kâr getirecek araçlardan portföyünüzü oluşturmanız gerekir. Biliyorsunuz ki alım – satım arası farktan kâr elde edilir. Bu yüzden öncelikle yatırım araçlarını tanımanız, fiyatları üzerine etki eden unsuru bilmeniz gerekir. Genel itibari ile arz ve talebe etkileyen faktörler borsanın düşmesine veya yükselmesine neden olur. Ülkemizde ve dünya üzerinde meydana gelen en ufak bir olay araçların değerinin değişmesine neden olur. Anlık değişen fiyatların kontrol edilebilmesi için borsa takip mekanizması geliştirmeniz gerekir.

Borsada işlem gören yatırım araçları çok fazla çeşide sahiptir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, pariteler ve çeşitli emtialar piyasada yer almaktadır. Emtiaların fiyatlarında aşırı dalgalanmalar görülmediği için güvenilir yatırım araçlarıdır. Ayrıca düşük fiyata sahiptirler bu nedenle talepleri fazladır. Diğer yatırım araçlarının fiyatlarında aşırı derecede esneklik söz konusudur. Uzmanlara göre, portföyde tek araca yüksek miktarlarda yatırım yapmak yerine, farklı araçlara yatırım yapılmalıdır. Böylece, risk dağılımı yapılmış ve ters giden durumlarda çok fazla kayıpla karşılaşılmamış olur.

Piyasa Takibi ve Fiyat Analizlerinin Yorumlamasını Yapmak!

İnternet aracılığıyla dünyanın diğer ucunda meydana gelen olayların takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Asıl önemli olan bu olayların araçların fiyatlarını ne yönde etkileyeceğinin yorumunun yapılmasıdır. Bu durum temel analiz yöntemleri içerisinde yer alır. Doğru portföy oluşturabilmek için teknik analizlerin de önemi büyüktür. Grafik yardımıyla fiyatın zaman içindeki değişimleri yorumlanır ve hangi zaman diliminde hangi araçlara yatırım yapılacağı böylelikle belirlenebilmektedir.

Ülkelerde siyasi ve ekonomik yönlü değişmeler, devlet büyüklerinin yaptığı konuşmalar, makroekonomik veriler içinde yer alan unsurların açıklanan rakamları, uygulanan para – faiz politikaları, fikir ayrılığı yüzden çıkan ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar, çatışmalar, afet durumları gibi birçok neden yatırım araçlarının fiyatlarına olumlu veya olumsuz yönde yansımaktadır. Bu yüzden avantajlı pozisyonları değerlendirebilmek, zarar edilecek işleme hemen müdahale edilmesi için piyasa takibi yapılması önemlidir.

Fiyat analizleri teknik analiz yöntemleri ile belirlenmektedir. Özellikle hareketli ortalamalar aracılığıyla araçların açılış ve kapanış fiyatları baz alınarak gelecekte oluşacak piyasa trendi anlaşılmaktadır. Standart sapmaların yoğunlukla kullanıldığı bu teknikte hata payı en aza indirilmiştir. Bunun dışında daha birçok yöntem kullanılmaktadır. Kullanılan teknikler vade aralığına göre değişmektedir. Borsada uzun vadede yapılan yatırımlarda daha yüksek kazanç elde edilmektedir ve risk oranları engellenebilmektedir. Kısa vadede yapılan yatırımlar piyasa yapısı gereği risklidir. Bu yüzden çoğu yatırımcı, anlık kazanç etmek için forex piyasasını tercih etmektedir.

Tecrübe Kazanmak!

Deneyimli olmak her işte başarılı olmanızı sağlar. Bunun için aracı kurumları demo hesaplar geliştirmiştir. Bu hesaplarda tecrübe kazanmanız, gerçek hesapta başarılı olmanızı sağlar. Ama gerçekten kendinizi geliştirmeniz gerekir. Edindiğiniz bilgilerle yetinmemeli, daha fazla bilgiye sahip olmalısınız. Git gide fiyatlara olan bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz. Yapılan hataların, bilgi ve deneyimleriniz sonucunda azalmasıyla başarıya yakınlaşmış olacaksınız. Her yaptığınız işlem başarıyla sonuçlansa bile egonuzu yükseltmemelisiniz, her zaman planladığınız doğrultusunda ilerlemelisiniz.

Gerçek hesaplar birebir aynı olan hesapta, temel ve teknik analizlerin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğrenmelisiniz. Aynı zamanda yatırım araçlarının fiyat hareketlerini incelemeli, hangi araca yatırım yapacağınızın kararını vermelisiniz. Kesinlikle çevreden duyduğunuz şu senet değerlenecek gibi söylentilere kulak asmamalı, kendi stratejilerinize göre hareket etmelisiniz. Borsalar yapısı gereği manipülasyona ve spekülasyona maruz kalmaktadır. Bu durumdan mağdur olmamanız için her zaman için kendi fikirlerinizle ilerlemelisiniz.

Sonuç olarak, borsa birçok değişkene bağlı olduğu için dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. En önemlisi bilgi ve deneyimdir. İkisinden birisi eksik olduğunda istenen getirilerin sağlanması zorlaşır. Bu yüzden, ilk önce aracı kurumlarının eğitim süreçlerinden yararlanmalı, piyasanın mantığını kavramalısınız. Sonrasında deneme hesapları yardımıyla öğrenilen bilgilerin pratiğini bol bol yaparak tecrübe kazanmalısınız. Aynı zamanda kişisel özelliklerinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Sabırlı ve azimli olduğunuz sürece zamanı geldiğinde gerçek hesabınıza geçerek profesyoneller gibi kazanç elde edebilrisiniz.