Borsa Oynama Stratejileri Nelerdir?

Borsa Oynama Stratejileri Nelerdir?

Yaşamda bizi hayatta tutan çoğu zaman hayallerimizdir. Kimisi evi kimisi arabası kimisi daha başka şeylerinin olmasını ister. Malesef ki bunların hepsi para ile gerçekleşir. İsteklerimizi karşılamamız için tasarruf yoluna gidilerek, birikim yapılması gerekir. Birikimlerin değerlendirilmesi için de yatırım yapılması öncelikli kurallardan biridir. Bu kapsamda karşımıza borsa piyasası çıkmaktadır. Biliyorsunuz ki, borsa birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yasal piyasadır.

Eğer tasarruflarınızı borsada değerlendirmek istiyorsanız, doğru alım – satım zamanı ne zaman olduğunu bilmeniz gerekir. Herkesin beklentisi farklı olduğu için, yatırım yaptığı araçta farklıdır. Bu yüzden, ilk önce beklentilerinizi belirlemelisiniz. Hangi vadede ne kadar kâr amaçlıyorsunuz karar vermelisiniz. Daha sonra hedefinizi gerçekleştirmeniz için, planlı ve disiplinli hareket etmeniz gerekir. En altın kural ise sabırlı olmaktır. Ne zaman hangi emri vereceğinize stratejileriniz yön vermelidir.

Borsaya yeni giren yatırımcıların kendilerine has strateji oluşturabilmeleri için, piyasa bilgisine ve deneyimine ihtiyacı vardır. Borsa nedir, piyasada neyin ticareti yapılır, ne alınır ne satılır, ne zaman alınır ne zaman satılır, yatırım araçlarının fiyatına etki eden faktörler nelerdir, fiyatlarda dalgalanmalar neden görülür, temel ve teknik analiz yöntemleri nasıl yorumlanır gibi birçok soruya yanıt bulmanız gerekir. Borsayı mantığınıza oturtmanız için bilmeniz gereken en temel konular bunlardır.

Piyasayı ne kadar iyi bilirseniz, borsa riskleri önleyebilecek taktikleri hemen geliştirebilirsiniz. Piyasaya herkes parasını değerlendirmek için girmiştir. Bu durumda, sizde takdir edersiniz ki kimse kimsenin kazanması için kendine özel geliştirdiği tekniği paylaşmaz. Paylaşsa dahi o tekniği yorumlamak size güç gelecektir. Biliyorsunuz ki her yiğidin ayrı yoğurt yiyişi vardır. Başkalarının tekniklerini kendinize örnek almaktansa, kendinize uygun stratejiler geliştirmelisiniz. Çünkü, borsa piyasası güvenilir olmasına rağmen kazancı ve riski yüksek orantılıdır. Bu yüzden rastgele işlem yaparak, kâr etmeyi beklemek yanlış olacaktır.

Peki, borsa stratejileri geliştirmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç noktaya değinelim:

Yatırımcı Kişiliğiniz ile Yüzleşin!

Millet olarak ne olursa olsun, bütün işlerimizi kısa yoldan halletmeye meyilliyiz. Yani, aceleciyiz diyebiliriz. Acele işe şeytan karışır, lafı da borsada yapılan başarısız yatırımlara yakışan bir laftır. Yol yordam bilmeden, para kazanmak için, çevreden duyduğu taktikleri hemen uygulamaya koyan yatırımcıların, borsadan pek başarılı olacağı söylenemez.

Borsada Kaybetmemek için Ne Yapmalı, Öğrenmek için Tıklayınız.

Alım – satım kararı vermeden önce, iyice düşünmelisiniz. Aldığınız kararda, hedefinize ulaştığınızda direkt kârınızı realize etmeyi bileceksiniz. Kararınıza her zaman bağlı kalmalısınız. Planladığınız yoldan şaşarsanız, birden işler tersine dönebilir, yatırım aracınız ummadığınız anda sert düşüş yaşayarak, sizi zarara uğratabilir. Duygularınızı kontrol edebilmeniz gerekir.

Prensiplerinizi Belirleyin!

Yaptığınız alım – satım işlemlerinde prensiplerinizi belirleyerek, disiplinli bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Atacağınız her adımı, karşılaşacağınız bütün durumları göz önüne almalı, nasıl hareket edeceğinizi planlamalısınız. Yatırım için göze alacağınız para ne kadar, hangi araç beklentinizi karşılamakta gibi önemli noktaları önceden belirlemelisiniz. İşlemlerinizi prensipleriniz doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz.

Borsayı ve Araçlarını Tanıyın!

Strateji geliştirmek adına en önemli adım borsayı tümüyle bilmektedir. Piyasa, işleyişi, yatırım araçları, araçların fiyatına etki eden faktörler bilindiğinde, ters bir durumla karşılaştığınızda nasıl hareket etmeniz gerektiğini çok çabuk anlayabilirsiniz. Her şeyden önce borsanın işleyiş mantığını kafanızda çözmeniz gerekir.

Örneğin, en basitinden hisse senedi nasıl alınır, satılır bilmelisiniz. Piyasanın ve yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Bilgi ve deneyimlerinizle, dalgalanmalardan nasıl yararlanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Deneyim Kazanın!

Elbette ki deneyim, strateji oluşturabilmeniz için çok gereklidir. Borsa tecrübenizin durumu, elde edeceğiniz başarı ile doğru orantılıdır. Riskleri önceden görebilmeniz kayıp yaşama durumunuzu en aza indirger. Böylelikle, minimum risk ile yüksek kazanç hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Demo Hesap ile Borsa Öğrenilir mi, Bilgi Almak için Tıklayınız.

Günümüzde borsada deneyim kazanmanız için, demo hesap ve sanal oyunlar geliştirilmiştir. Sanal bakiye ile gerçek piyasa verileri ile alım – satım nasıl yapılır, uygulamalı olarak öğrenmiş olursunuz. Demo hesabın gerçek hesaptan farkı, sanal para ile oynanmasıdır. İşlemlerinizi ciddiye alarak yaptığınızda, hatalarınızın farkına çabuk vararak, kısa sürede deneyim sahibi olursunuz. Deneme hesaplarında uyguladığınız stratejilerin sonucuna göre, kendinize en uygununu bularak, profesyonel yatırımcılar gibi düzenli kazanç edebilirsiniz.