Borsa Öğrenmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Borsa Öğrenmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Günümüzde temel ihtiyaçlarımızın hızla artması, hayatın pahalılaşmasıyla birlikte para olan gereksinim de iyice artmıştır. Geleceğe duyulan güven azalmaya başlamıştır. Bu nedenle kazanılan paraların biriktirilmesi şart haline gelmiştir. Değerlendirilmesi için de yatırım yapmak gerektiği düşünülmektedir. Eskiden beri var olan borsalar yatırımcılara birikimlerini güven içinde değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Ama bu konuda piyasa A’dan Z’ye kadar bilinmesi gerekir.

Borsa öğrenmeye karar vermişseniz, öncelikle sabırlı bir kişiliğe sahip olmalısınız. Çünkü sabırsız olmanız bilgileri yarım yamalak öğrenmenize sebep olur. Bu nedenle emin adımlarla ilerlemelisiniz. Borsa nedir, ne değildir gibi küçük bir ayrıntının bilinmemesi ileride büyük bir sorun haline gelebilir. Bu yüzden işi temel bilgilerden başlamalısınız. Aracı kurumları tam da burada devreye girer. Temel seviyeden başlayan borsa eğitimleri üst düzeye kadar hizmet vermektedir. Bu süreci etkili olarak değerlendirmelisiniz. En ince detayı atlamamalısınız. Uzmanların uygulamalı olarak gösterdikleri örnekleri deneme hesaplarında uygulamasını yapmalısınız. Böylece teorik bilgiler daha kalıcı bir hâl alır.

Piyasada hisse senetleri, tahviller, bonolar, yatırım fonları, endeksler, çeşitli emtialar ve dövizler işlem görür. Alım – satım arasındaki farktan dolayı kazanç sağlanır. Bu nedenle ileri tarihte değerlenecek araçlara yatırım yapılması gerekir. Bunun için araçların fiyatları neden dalgalı yapıya sahiptir, öğrenmelisiniz. Aracı kurumlarının eğitimleri bu konu üzerinde epeyce durmaktadır. Bu faktörleri bilir, takibini yapar ve sonucunda fiyatların ne yönde seyredeceğinin yorumunu doğru olarak yaparsanız, borsadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Yatırım araçlarının fiyatları ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi gelişmeler, merkez bankalarının uygulamış oldukları para – faiz politikaları, istihdam, iş gücü, enflasyon ve işsizlik oranları kısacası ekonominin büyümesini, daralmasını sağlayan olumlu – olumsuz yöndeki oluşan olaylardan etkilenir. Borsa İstanbul aracılığıyla birikimlerinizi değerlendiriyor olsanız bile dünyanın diğer ucunda açıklanan bir veri aracınızın fiyatının yükselmesine veya düşmesine neden olur. Bu yüzden her değişkeni hesaba katmalısınız. Piyasa takibini yapmalısınız. Belli bir süre geçtikten sonra açıklanan her veri fiyatları ne yönde değiştirecek kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Fiyatları tahmin etme konusunda analiz teknikleri de ayrı bir yere sahiptir. Çünkü uzmanlar araçların fiyat oluşumlarını incelediklerinde, geçmişten gelen uyum içerisinde hareket ettiklerini dile getirirler. Bu nedenle de piyasada temel ve teknik olmak üzere 2 farklı yöntem uygulanır. Portföy oluşturulacağı sırada her ikisinin sonucu kıyaslanarak alım – satım yapılacağına karar verilir. Borsada portföy oluşturma konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın. Temel analizler piyasa takibi konusunda araştırma yaparak, araçların fiyat yönleri hakkında bilgi edinmeyi sağlar.Teknik analizlerde belli bir zaman içinde fiyatların en yüksek ve düşük seviyelerini belirlemede yardımcı olur. Böylelikle hangi aralıkta işlem yapılacağı kazanılan tecrübe sonucunda tespit edilir.

Son olarak, borsayı öğrenmek, başarılı olmak herkesin hayalidir. Çünkü bedenen çalışmadan, sadece akıl kullanılarak belli bir sermaye işletilerek para kazanılır. Bu rakamın miktarı size ve beklentinize bağlıdır. İlk etapta küçük miktarda yatırım yaparak, acemilik sürecinizi atlatmanızı öneririm. Hatta bu süreci demo hesapta yaşamalısınız. Böylelikle birikimlerinizi riske atmadan başarılı borsacılar gibi nasıl işlem yapmanız gerektiğini uygulamalı olarak anlayabilirsiniz. Belli bir zamanı atlattıktan sonra artan bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz sayesinde borsada profesyoneller gibi düzenli kazanç elde edebilirsiniz.