Borsa Neden Düşer?

Borsa Neden Düşer?

Birikimlerin değerlendirilmesi yolunda biliyorsunuz ki borsalar en güvenli yerlerdir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenleme ve denetleme getirildiği için yasal piyasadır. Bu sayede, yatırım işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bunun için iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Çünkü, yatırım araçlarının fiyatları anlık olarak değişmektedir.

Fiyatlar seviyeleri sürekli dalgalı bir yapıya sahip olduğu için, bu durumun kontrolünü sağlayamayan yatırımcılar genellikle piyasadan bekledikleri getirileri sağlayamamaktadır. Bunun nedeni piyasa bilgisi ve deneyim eksikliğidir. Fiyat tahminleri üzerine kurulu olan borsalarda, başarılı olmak için öncelikle piyasanın mantığını kavramanız gerekir. Borsa nedir, işleyişi nasıldır, alım – satım nasıl yapılır, yatırım araçları nelerdir, araçların fiyatlarının dalgalanmasına neden olan unsurlar nelerdir, analiz teknikleri nasıl yorumlanır gibi temel soruların cevaplarının bilinmesi önemlidir. Borsada fiyatlar neden dalgalanır, öğrenmek için tıklayınız.

Borsanın mantığı kavrandığında fiyat değişimlerini rahatlıkla tahmin edebilirsiniz, bunun için bilmeniz gereken konulardan bahsetmek istiyoruz. Borsa neden yükselir, neden düşer gibi soruların cevaplarını bilirseniz, yatırım işlemlerinizin sonucunda başarılı işlemler yapabilirsiniz. Öncelikle tüm yatırım araçlarının özelliklerini bilmeniz gerekir. Çünkü, gelişen olaylar her aracın fiyatını olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sayede, zıt fiyat hareketlerinden de yararlanabilir, avantajlı pozisyonları elde edebilirsiniz.

Temel ve teknik analizler yardımı ile borsa araçlarının değerinin yükselip azalacağını anlayabilirsiniz. Temel analizde ülkelerde meydana gelen olayların yatırım araçları fiyatlarını ne yönde etkileyeceğinin araştırması yapılır. Teknik analiz yönteminde ise tamamen fiyat üzerine yoğunlaşılır. Aracın geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketleri baz alınarak, ileri tarihteki değerleri belirlenir. Bunun için işlem platformunda oluşturulan grafiğin doğru yorumlanması gerekir. Grafiğin yorumlanması için yardımcı araçlar, farklı göstergeler kullanılır.

Genellikle borsada destek ve direnç noktalarına yakın olan fiyat seviyeleri gözlemlenerek pozisyon açılıp açılmayacağına karar verilir. Fiyatın aşağı yönlü hareket ederken belli noktalarda daha da aşağı inmemesi için destek bulduğu seviyelere destek noktaları denir. Bu tanımın tam tersi direnç noktalarıdır. Yani, fiyat yukarı yönlü hareket ederken, belli olaylara karşı direnç seviyesine takılarak, daha da yukarıya çıkamamaktadır. Fakat sürekli değişen olaylara bağlı olarak, fiyat bu noktaları kırarak daha yukarı veya aşağı ani hareket edebilir. Bu yüzden, temel ve teknik yöntemlerin sonucu karşılaştırılarak, daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Fiyatlar arz ve talep faktörlerine bağlı olarak değişir. Bu yüzden, arz ve talebe etki eden alt unsurlarının neler olduğunu bilmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; ülkelerde meydana gelen siyasi ve ekonomik değişimler, merkez bankalarının politikaları, devlet başkanlarının konuşmaları, ülkeler arası karmaşalar, savaşlar, afet oluşumları, makroekonomik veriler içinde yer alan; enflasyon, faiz, tarım dışı istihdam oranları gibi açıklanan göstergeler, yatırım araçlarının fiyatlarını değiştiren unsurlardan bazılarıdır. Bu gibi durumların sürekli takibi yapılarak fiyat seviyelerinin ne yönde oluşacağının bilinmesi gerekir.

Son olarak, her ülkede meydana gelen bir olay borsa fiyatları üzerine etkilidir. Eğer ülkede ekonomik daralma görülecekse; işsizlik, bütçe açığı artar. Dolayısıyla bütçe açıkları ortaya çıkar. Bundan dolayı dolaylı vergiler azalır. Üretim düşeceği için, dış ticaret açığı yükselir ve kapasite kullanımı düşer. Tüm bu durumlar ekonomik seviyenin değişmesini sağlarken borsanın da düşmesine neden olur. Bu nedenle bu durumların takibini yapmadan işlem yaparsanız doğru sonuç elde edemezsiniz. Aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak piyasayı detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Geliştirilen demo hesap yardımıyla deneyim borsacılar gibi tecrübe kazanabilirsiniz. Doğru fiyat tahminleri ile beklentinizi başarılı yatırımcılar gibi karşılayabilirsiniz.