Borsa Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Borsa Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Borsa birikimlerinizi değerlendirmeniz için kurulmuş, yasal ve güvenilir piyasadır. Dünyanın hemen her yerinde mevcuttur. Her borsanın standartları ve kuralları farklıdır. Ülkemizde, ilk önce İMKB adı altında kurulmuştur. İşlem hacminin artması ile birlikte ismi Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Paranızı bu piyasada değerlendirmek istiyorsanız, piyasayı çok iyi bilmeniz gerekir.

Peki, borsa nasıl ve nereden öğrenilir bakalım:

Teknik bilgileri, internet yoluyla veya aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitimlerinden yararlanarak öğrenebilirsiniz. Önemli olan teorik kısmı, pratik yaparak mantığınıza oturtmanızdır. Biliyorsunuz ki, borsaya giriş yapabilmeniz için aracı kurumlara ihtiyacınız vardır. Dolandırılmamak için, yasal kurumla anlaşmanız gerekir. Kurumlar arasında kıyaslama yapmalısınız, size en iyi imkânları sunanı tercih etmelisiniz. Ne kadar uzman ve dinamik kadro ile çalışırsanız, o kadar kazanç etme şansınız yükselir.

Borsada neyin ticareti yapılır, bilmeniz gerekir. Yatırım enstrümanlarını tanıdıkça, ne zaman alım satım yapılması gerektiğini önceden anlayabilirsiniz. İşlemlerinizi doğru zamanlarda yaptığınız zaman uzun vadede çok büyük rakamlar elde edebilirsiniz. Sadece, aceleci davranmamalısınız. Sabretmeli ve sitemin nasıl çalıştığını kavramalısınız. Diğer piyasalarda olduğu gibi, borsada da kazanma ve kaybetme şansınız eşittir. Kazanmak için, piyasa bilgisi ve deneyimi şarttır.

Aracı kurumları uzmanları tarafından hazırlanmış eğitim kitapları ve videoları, piyasayı en ince detayına kadar ele almıştır. Basit örnekler vererek, yatırımcıların akıllarında, borsayı şekillendirmişlerdir. Bu bilgiler doğrultusunda, hangi borsa aracının beklentinizi karşıladığını anlayabilirsiniz. Piyasaya yeni giriş yapmışsanız veya yapacaksanız ilk etapta fazla dalgalanmayan araçları tercih etmelisiniz. Birikminizin hepsini, güvendiğiniz araç olsa dahi yatırmamalısınız. Fiyatların oynaklığı ile zarar edebilirsiniz.

Biliyorsunuz ki borsa araçlarının fiyatları, arz ve talebe göre belirlenir. Bunun için arz – talep unsurlarını çok iyi bilmelisiniz. Her aracın getirisi farklı olduğu gibi etkilendiği olaylarda farklıdır. Örnek vermek gerekirse; emtia grubunun içinde yer alan altın ve tarımsal ürünler birbirinden bağımsız olarak fiyatlanmaktadır. Borsaya yeni başlayanlar için altın kurallar denildiğinde, yatırım araçlarını tanımak ve gelecekte fiyatlar hangi yönde seyredecek analiz teknikleri ile sorgulamak, ilk başı çekmektedir.

Temel ve teknik analiz, borsa araçlarının trend yönünü belirlemektedir. Tek bir analizi uygulamak hiç bir işinize yaramayacaktır. İkisi beraber kullanıldığında daha doğru sonuçlar elde edilir. Bu teknikleri, aracı kurumların uzmanları tarafından, nasıl yorumlanacağını öğrenmeniz gerekir. İlk başta biraz karmaşık gelebilir, deneme hesabında uygulamalı olarak kullandığınızda, zamanla yorumlama gücünüzde artacaktır. Gelecekte fiyatların hangi yönde oluşacağını tahmin edebilmek, kazanma şansınızı daha da arttıracaktır.

Deneme hesabı, tamamen sanal para ile oynanır. Yani, siz cebinizden 5 kuruş bile harcamadan, ücretsiz olarak aracı kurumların sitesinden indirebilirsiniz. Bu sayede, kurumlarda almış olduğunuz teorik bilgileri, pekiştirerek tecrübe kazanmış olursunuz. Bütün yatırım araçlarının üzerinde analiz tekniklerini uygulayarak, ortaya çıkan fiyat grafiğini yorumlamalısınız. Beklentinize karşılık gelen araçlara yatırım yapmalısınız. Borsada portföy oluşturma ciddi bir iştir. Uzun vadede daha yüksek getiriler elde edildiği için, portföyünüzü her daim canlı tutmalısınız. Bütün birikiminizi tek bir araca yatırmaktansa, farklı araçlara dağıtım yaparak, olası riskleri azaltabilirsiniz.

Sonuç olarak, ekonomi hakkında bir bilginiz yok ise, aracı kurumların eğitimlerinden yararlanarak, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Portföyünüzü oluşturmak için, yatırım danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Borsada, başarıyı yakalayabilmeniz için, hatalarınızdan ders çıkarmanız gerekir. Bu yüzden, ücretsiz deneme hesaplarını kullanarak, hangi konularda eksik olduğunuzu tespit etmelisiniz. Zaman geçtikçe, sizde profesyonel yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.