Borsa Nasıl Çalışır?

Borsa Nasıl Çalışır?

Tarihleri eskiye kadar dayanan borsaların ilk başta karmaşık gelen yapıları vardır. Oysaki işleyişi pazar anlayışına dayanmaktadır. Her borsa belli bir standarda bağlı kalsa da bütün borsaların kendilerine özgü kuralları vardır. Borsalar, birikimlerinizi güven içinde değerlendirebileceğiniz, yasal piyasadır. İşleyişleri ve özellikleri sebebi ile ülke ekonomilerine katkıda bulunmaktadırlar. Piyasalarda tek fiyat oluşumu, likit yapısı ve şirketlere kaynak yaratması ekonomiyi canlandırmaktadır.

Borsada fiyatlar, arz ve talep dengesine göre belirlenmektedir. Biliyorsunuz ki, birçok faktör arz ve talebin üzerinde etkilidir. Borsaların sert bir düşüş yaşaması veya borsa araçları fiyatlarının tepe noktalarında seyretmeleri tam da bu faktörlere bağlıdır. Değişen piyasa fiyatları sürekli olarak takip edilmelidir. Dalgalanmaya neden olan faktörler belirlenerek, risklerin kontrol altına alınması gerekir. Bu yüzden, yatırımcıların borsa bilgisi tam olmalıdır.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsa kurumsal bir kimliğe sahiptir. Alım – satım işlemleri aracı kurum vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Piyasada, hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler yer almaktadır. Bu yatırım araçlarının ticareti, arz ve talebe göre belirlenir. Eskiden yatırımcılar, arz ve talebin eşleşip eşleşmeyeceğini öğrenmek için, işlemlerini seans salonlarına gelerek öğrenirlerdi.

Artan işlem hacmi ve gelişen koşullar göz önüne alındığında, bir araya gelmeden (fiziki olmayan) alım -satım işlemleri yapılmaya başlamıştır. Kısacası, günümüzde borsa yatırımı aracı kurum aracılığıyla gerçekleşmektedir. Kurumunuz sizden aldığı emri piyasa koşullarına göre düzenleyerek, borsaya iletir. Talebiniz veya arzınız karşılandığında işleminiz sistem tarafında otomatik olarak gerçekleştirilir.

İnternetten Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Ayrıca, bazı borsa araçlarına fiziki olmayan yatırımlar yapılır. Bu yatırımlar, sadece fiyat değişiminden kazanç sağlamak için değil, aynı zamanda işlemlerin daha güvenli ve seri bir şekilde yapıldığı için tercih edilir. Bir mala fiziken sahip olmak istediğinizde, talebinize karşılık bulmak zorundasınızdır. Bu da, belli bir süreyi kapsar. Ayrıca, fiziki olan yatırımlarda, güvenlik anlamında sorunlar, ek masraflar ortaya çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, altın yatırımı yapıldığında, hırsızlık olaylarına karşı saklanması gerekmektedir. Muhafaza etmek için kasa kiraladığınızda ek masraf yapmış olursunuz. Borsada fiziki olmayan alım – satım işleri yapıldığı için, güvenlik problemi ortadan kaldırılmıştır. Aynı şekilde, yeni nesil olan forex piyasasında avantajlı işlem özellikleri ile fiziki olmayan işlemlerle günlük kazanç etmeniz mümkündür. Piyasanın yüksek işlem hacmi bunu mümkün kılmaktadır.

Alım – satım arası farkın yüksek olması için, gelecekte değerlenecek araçlara yatırım yapılması gerekir. Borsanın da temel mantığı budur. Düşük fiyattan alıp, yüksek fiyata satmaktır. Bunun içi, analiz tekniklerini bilmeniz ve yorumlayabilmeniz gerekir. Temel ve teknik analiz yöntemleri, borsanın can damarıdır diyebiliriz. Bu yöntemleri doğru yorumlayan yatırımcılar, başarıyı yakalamışlardır. Kayba uğradıkları zaman bile, çok fazla kayıp vermemektedirler. Acemi ve hırslı yatırımcılar, analiz yöntemlerini önemsemedikleri, hissiyatlarına ve çevredeki söylentilere güvendikleri için, büyük kayıplar yaşamıştır.

Sonuç olarak, dünyadaki her borsa temel mevzuatlara göre kurulmuş olsa da, kendine göre belirlemiş olduğu kurallar vardır. Hangi borsada yatırım yapacaksanız, piyasayı çok iyi bilmelisiniz. Aracı kurumunuzun sunmuş olduğu olanaklardan yararlanarak, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Başarılı olmak ve para kazanmak için, tecrübe sahibi olmanız gerekir. Geliştirilen demo hesap ve sanal borsa oyunları ile kısa sürede deneyim kazanabilirsiniz. Tamamen mantığını kavradığınızda, profesyonel yatırımcılar gibi portföyünüzü oluşturup, kazanç edebilirsiniz.