Borsa İşlem Stratejileri Nelerdir?

Borsa İşlem Stratejileri Nelerdir?

Gelişen yaşam koşulları, insanların paraya olan ihtiyaçlarını arttırmaktadır. İyi koşullara sahip olabilmek için finansal durumumuzu güçlendirmemiz gerekir. Eskiye göre daha bilinçlenen insanlarımız yatırım yapmanın kârlı bir seçim olacağını düşünmektedir. Bu yüzden, gereksiz lüzumsuz harcamalardan vazgeçilerek, birikim yapmanın yolunu tutmaktadırlar. Birikimlerin değerlendirilmesi için de genellikle finans piyasalarına yönelmektedirler.

Borsa, finans piyasalarının içinde yer alan kurumsal piyasadır. Tarihinin eskiye kadar dayanması ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yasal mevzuatlara uygun düzenlenmesi ile güvenilir işlemlerin yapıldığı yerlerdir. Biliyorsunuz ki, işlem yapacağımız piyasanın güvenilirliği sunduğu kazanç miktarı kadar önemlidir. Borsa yasal ve güvenilir bir piyasa olduğu için yatırımcıların çoğu birikimlerin bu piyasada değerlendirmek ister.

Kazanmanın ve kaybetmenin yer aldığı borsalarda doğru strateji ile kârlı sonuçlar elde edilmektedir. Bunun için kapsamlı olarak piyasayı tanımanız gerekir. Borsa nedir, işleyişi nasıldır, yatırım araçları nelerdir, araçların fiyatlarının düşmesine ve yükselmesine neden olan faktörler nelerdir, piyasa takibi nasıl yapılır, analizler nasıl yorumlanır, borsada portföy oluşturma sırasında dikkat edilmesi gerekenler nedir gibi temel soruların cevaplarının tam anlamıyla bilinmesi, birçok değişkene bağlı olarak çıkan risk unsurlarını önlemenizi, yüksek kazanç etmenizi sağlamaktadır.

Borsa, ticarete konu olan yatırım araçlarının alınıp satılarak aradaki farktan kazanç edilen kurumsal piyasadır. Belli merkezler üzerinden yönetilir. Ülkemizde borsa faaliyetleri Borsa İstanbul çatısı altında aracı kurumları vasıtasıyla gerçekleşir. Piyasada işlem yapabilmeniz için, aracı kurumuna ihtiyacınız vardır. Çünkü tüm alım – satım emirleriniz borsaya uygun hale getirilerek, piyasa sistemine gönderilir. Alıcı ve satıcı tarafın arz ve talep emirleri birbirini karşıladığında sistem otomatik olarak eşleştirir yatırımlar T+1 gün içinde gerçekleşir.

Ticarete konu olan emtialar, tüm para birimleri, hisse senetleri ve borsa endeksleri borsada işlem gören yatırım araçlarıdır. Bu araçları tanımalı ve fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Her olay her aracın fiyatını aynı anlamda etkilememektedir. Birinin fiyatının artmasına neden olan, diğerinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden, tüm araçların takibini yaparak, zıt hareketlerinden de yararlanarak hangi pozisyonu açmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Genellikle hisse senetleri ile anılan borsalarda temel ve teknik analiz yöntemleri ile istediğiniz yatırım aracının gelecekte hangi fiyat seviyelerine sahip olacağının tespitini yapabilirsiniz. Özellikle yüksek kazanç sağladıkları için senede yatırım yapılacağı zaman bu yöntemlere başvurulması gerekir. Piyasa takibi ve analizi yapılmadan direkt duyumlar ile yapılan yatırımların çoğunun sonucunda kayıpla karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni, borsaların yapısı gereği spekülasyon ve manipülasyona maruz kalmasıdır.

Hangi Hisse Senedine Yatırım Yapmalı?
Öğrenmek için Tıklayın!

Söylentilere göre hareket etmek çoğu zaman yanlış sonuçlarla karşılaşmanızı sağlar. Bu yüzden kendinize ait borsa işlem stratejisi geliştirmeniz gerekir. Ortak amaç para kazanmak olsa da herkesin beklentisi farklıdır. Aynı zamanda tecrübeye bağlı olarak izlediği yöntemlerde farklıdır. Böyle bir rekabet ortamında kim kime neden para kazandırmak istesin ki, herkes kendi kazandığı paraya bakmaktadır. Taktiklerini paylaşan yatırımcılar genellikler spekülatörlerdir. Ortaya yanlış söylentiler yayarak, kendi istekleri doğrultusunda işlem yapmanızı sağlarlar.

Yatırım araçlarının fiyatları arz ve talep unsurlarına göre belirlenir. Biliyorsunuz ki talep arttığında, araçların değeri de artacaktır. Biri size a şirketinin senedi değer kazanacak alım yönünde işlem yap, yüksek kazanç elde edersin dediğinde o kişinin büyük ihtimalle spekülatör olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bunu söyleyen çok güvendiğiniz biri olsa bile o şirketin öncelikle geçmiş yıl kâr oranlarına bakın, her dönem artış yönünde olmasına dikkat edin. Ayrıca yer aldığı sektörün ve piyasanın takibini yapmayı unutmayın. Son olarak temel ve teknik
analizlerin sonucuna göre yatırım yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

Piyasa takibi, borsa temel analizleri yardımcı araçları ile yapılmaktadır. Ülkelerde meydana gelen olayların takibi yapılarak, yatırım araçlarının fiyatlarının ne yönde gelişeceği belirlenir. Teknik analizde ise aracın geçmiş zamanda yaşanmış fiyat hareketleri grafik yardımıyla incelenerek gelecekte piyasa trendinin aşağı mı yoksa yukarı mı ilerleyeceği saptanır. İki analiz yönteminin sonuçları karşılaştırılarak, kâr getirilecek zaman diliminde yatırım işlemleri gerçekleştirilir.

Sonuç olarak, birçok değişken üzerine kurulu olan borsalarda başarılı olmanız için piyasa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekir. Eskiden deneme yanılma yöntemi ile gerçek hesapta kazanılan tecrübeler cep yakarken, günümüzde geliştirilen ücretsiz kullanılan demo hesap ve sanal borsa sayesinde kolaylıkla deneyimli borsacı olmanız mümkündür. İçinde sanal para yüklü olduğu için risk altında olmadan kendinize ait yatırım stratejisini geliştirebilirsiniz. Bu sayede, profesyoneller gibi kâr getirecek işlemler yaparak, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.