Borsa ile Para Biriktirmek Mümkün mü?

Borsa ile Para Biriktirmek Mümkün mü?

Günümüz ihtiyaçlarımızın artmasıyla, kazanılan miktarlar yetmemektedir. Bu nedenle hem bugünümüz hem de yarınımız için kendimizi güvence altına almak için, biriktirdiğimiz paraları değerlendirme yolunda yatırımlar yaparız. Bu kapsamda eski tarihe sahip olan borsalar her zaman daha güvenilir gelmektedir. Çünkü aynı ticaret mantığıyla hareket edilir. Yatırım araçlarının fiyatları düştüğünde alım yükseldiğinde satış yapılarak kazanç sağlanır. Asıl olansa fiyatın oluşum yönünü doğru tahmin etmektir. Böylelikle borsada parada biriktirilir, evde geçindirilir.

Borsalar ekonomiye kaynak yaratırken bir yandan da yatırımcıların para kazanmasını sağlamaktadır. Hisse senetleri, tahvil, bono gibi kıymetli evrakların yanı sıra ticarete konu olan emtialar, dövizler, borsa yatırım fonları ve endeksleri piyasada işlem görmektedir. İstediğiniz araca yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ama bunun için öncelikle borsanın inceliklerini öğrenmeniz gerekir. Aynı zamanda deneyimli olmanızda oldukça önemlidir. Bilgi birikiminiz fazla olabilir fakat uygulamada başarısız sonuç elde ediyorsanız bir yerde eksiklik var demektir.

Piyasada başarılı olup olmayacağınızı deneme hesapları sayesinde anlamanız mümkündür. Gerçek hesabın tıpkısı olan hesaplar, sanal para üzerinden yönetilmektedir. Yani, birikimlerinizi riske atmazsınız. Gerçek hesaptaki veriler ile alım – satım yapılmaktadır. Gerçekten borsada yatırım yapıyormuş gibi düşünerek işlem yapmalısınız. Piyasa takibini ve fiyat analizlerinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Özellikle bu kapsamda aracı kurumlarının ekonomik takvimleri sayesinde dünyanın diğer ucunda meydana gelen en ufak değişmeden anında haberiniz olur.

Borsada yatırım araçlarının fiyatları arz ve talebe bağlı olarak değişmektedir. Bu unsuru etkileyen alt faktörler bulunmaktadır. Özellikle mikro ve makroekonomik veriler içinde yer alan göstergelerin açıklanan rakamları doğrudan fiyatlara etki etmektedir. Çünkü bu veriler ekonominin büyümesine veya küçülmesine neden olur. Bu yüzden yatırımcıların alım güçlerine göre araçlara olan taleplerde artış azalış meydana gelir. Sürekli gündem haberlerini takip ederek, ilerleyen süreçte enstrümanların fiyatlarının ne yönde seyredeceği belirlenir. En iyi borsa takip programları hangileridir, detaylı bilgiler için burayı tıklayın. Böylelikle en uygun noktalardan alım – satım yapılır.

ÜCRETSİZ EĞİTİM ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Piyasada para biriktirecek kıvama gelmeniz için hayatınızın büyük bir kısmını borsaya ayırmalısınız. Borsa hakkında yazılan kitapları, dergileri okumalı, videoları seyretmelisiniz. Aynı zamanda uzmanların yorumlarını ve ekonomi haberlerini takip etmeniz, fiyatlara olan bakış açınızı genişlemesini sağlayacaktır. Bu sayede en uygun zamanda kar getirmesini beklediğiniz fiyat seviyelerinden alım – satım yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Borsa denildiği zaman uzun vadede yatırım yapılması gerektiği akıllara gelir. Bu yüzden kısa vadede lazım olacak para ile piyasaya giriş yapmalısınız. Borsaya nasıl girilir, öğrenmek için tıklayınız.

Borsada kazançlı çıkabilmek için portföyünüzü hazırlarken bazı unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız, yüksek riski de kabul etmeniz, likiditesi fazla değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Hisse senetler ve dövizler bu duruma örnek olarak gösterilmektedir. Risk almak istemiyorsanız da sabit getirili tahviller, ticarete konu olan emtialara yönelmelisiniz. Her şeyden önce yatırım aracınızın özelliklerini ve fiyatını değişmesini sağlayan unsurları bilmeniz gerekir. Ülkelerde gelişen olaylar tüm araçların değerini etkilese de aynı yönde etkilememektedir.

Çin hükümetinin kendi para birimini diğer ülkeler karşısında değerini kaybettirmesi, devalüasyon yapması; Asya hisse senetlerinin fiyatının düşmesine neden olmuştur. Hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Öteki taraftan bu durum karşısında bazı araçların fiyatları olumlu yönde artmıştır. Eğer piyasada başarılı sonuç elde etmek istiyorsanız, bu gibi olayların, ne gibi etkiler yaratacağının analizini yapmalısınız. Böylece daha doğru kararlar alarak istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için belli bir müddet yatırım yapmak istediğiniz aracın fiyat hareketlerini gözlemlemelisiniz.

Alım – satım yapmaya karar vermeden önce sakin kafa ile düşünmelisiniz. Neden – sonuç ilişkisi içinde kendinize sorular sorarak, kararınızın doğruluğunu sorgulamanız gerekir. Asla acele karar vermeyin. Çünkü geriye dönüş şansınız yoktur. Borsalar oyun yeri değildir. Bu nedenle belli bir düzeyin üzerinde bilgi ve deneyim sahibi olmadan kazanç elde edilememektedir. Şanslı olmanız pek de bir şey değiştirmemektedir. Başarılı veya başarısız sonuç elde etmenizin oranı eşittir. Bu nedenle iyi bir borsa eğitimi ile bu oranın artmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, borsayı bilen ve kuralına göre oynayan herkes piyasadan para birikimi yaparak ayrılmaktadır. Bunun için profesyonel yatırımcılar gibi belli bir süreci geride bırakmanız gerekir. Bu süreçte kayıpla karşılaşsanız bile umudunuzu yitirmemelisiniz. Tavşan kaplumbağa hikayesini hatırlayarak, kendinizi motive etmelisiniz. En önemlisi kazanacağınıza inanmalısınız. Borsa hakkında gerekli eğitimler aracı kurumları tarafından ücretli – ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimlerden yararlanarak, riskleri etkisiz hale getirerek, nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi umduğunuz kazançları elde ederek, para biriktirebilirsiniz.