Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken Doğru ve Yanlışlar

Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken Doğru ve Yanlışlar

Borsa denildiği zaman eğer fazla bir bilginiz yoksa aklınıza ya büyük paralar kaybeden insanlar gelir ya da hisse senetleri. Borsa denildiği zaman akla hisse senetlerinin gelmesinin nedeni; borsa binalarının hisse senetleri ticari işlemlerde alınıp satılmaya başladığı zaman kurulmasıdır. O zamandan bu yana da borsa denildiği zaman akla borsa gelmektedir. Ama borsada elbette ki, yalnızca hisse senetleri işlem görmemektedir.

Borsada büyük bir mal varlığını kaybetmenin nedeni de, tamamen yatırımcı hatasıdır. Eğer borsalar yatırımcıların kaybetmesi için var olan kurumlar olsaydı, dünyanın en zengin isimleri borsayı ağızlarına bile almazdı. Ama dünyanın en zengin isimlerinden olan Warren Buffett’ın bir hisse senedi yatırımcısı olduğu bilinmektedir ve borsa yatırımcılarına da her zaman tavsiyelerde bulunmaktadır.

Kaybetmenin nedeni olarak gösterilen yatırımcı hataları da borsa ile ilgili bilinen yanlışlar yani bilgisizliktir. Borsadan para kazanmak istiyorsanız, her şeyden önce bilmeniz gerekir ki, bu bir oyun değildir ve iyi bir bilginiz, deneyiminiz yoksa kaybetmeye mahkumsunuz. Aynı zamanda aşırı hırs yaparak yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız da, borsada kaybetme olasılığınızı arttırmış olursunuz. Borsalar kesinlikle doğru şekillerde işlem yapıldığı zaman düzenli bir gelirin elde edilebileceği kurumlardır.

Borsa hakkında bilinen yanlışlara değinerek doğrularını sizlere bu yazımla kısaca anlatmak istiyorum. Her şeyden önce borsadan para kazanmak için belirli bir borsa eğitimini ve deneyiminiz olmalıdır. Piyasanın nasıl işlediğini bilmeli, piyasada dalgalanmalara neden olan faktörleri bilmeli ve yorumlayabilmelisiniz. Yatırım araçlarını iyi bir şekilde tanımalı ve gelecek fiyatları hakkında yorumlar yapabilmelisiniz. Deneyim kazanmak için de günümüz teknolojisinden faydalanarak geliştirilen, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapmayı mümkün kılan demo hesapları kullanabilirsiniz.

YANLIŞ: Borsada yapılan en büyük yanlışlardan birisi ve en önemli, başka yatırımcıların veya kişilerin tüyolarına göre işlem yapmaktır.

DOĞRU: Borsa bünyesinde herkesin amacı para kazanmaktır ve böyle bir ortamda kendinizden başkasına güvenemezsiniz. Bir yerden tüyo almış iseniz, bir spekülasyon ile karşı karşıya olabilir ve kazanacağınızı beklerken kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bilgi ve deneyimleriniz ışığında kendi işlemlerinizde kullanacağınız stratejiler geliştirmeli ve buna göre işlem yapmalısınız.

YANLIŞ: Yapılan hatalardan bir diğeri ise kazanacak dediğiniz yatırım aracına tüm paranızı yatırmanızdır.

DOĞRU: Kazanacağını düşündüğünüz yatırım aracı için ya sonuçlar beklediğiniz gibi gitmezse? Bu nedenle borsada tüm paranızı tek bir yatırım aracına yatırmamalısınız. Borsada yatırım yapma beklentilerinize göre en uygun portföyü oluşturmak ve dengeyi yakalamak doğru olandır. Tek bir yatırım aracı yerine benzer özelliklere sahip yatırım araçlarını kullanabilirsiniz.

YANLIŞ: Aşırı getiri beklentisine gitmek borsada kaybetmenin nedenlerindendir. Borsada adım atar atmaz veya birkaç işlem sonra zengin olma hayalleri kurmak sizi batışa sürükler.

DOĞRU: Aşırı hırslı, sabırsız, aceleci ve organize olamayan, başkalarının kararlarına göre hareket eden bir kişiliğe sahipseniz; öncelikle bu özelliklerinizden kurtulmalısınız. Sakin ve sabırlı bir tavır ile borsada işlem yapmalısınız. Borsada ilk adım attığınızda küçük işlemler yapmalı, deneyiminiz arttıkça işlem büyüklüğünüzü arttırmalısınız.

YANLIŞ: Yalnızca teknik analize göre veya yalnızca temel analize göre işlem yapmak da borsada kaybetme riskinizi arttırmaktadır.

DOĞRU: Borsada alım kararı vermeden önce hem temel analiz konularını hem de teknik analizleri iyi bir şekilde incelemeli ve yorumlamalısınız. Bu iki analiz türünden elde edeceğiniz sonuçları birlikte yorumlayarak en doğru ve güvenli sonuca ulaşırsınız.

YANLIŞ: Yalnızca borsa uzmanlarının yorumlarına göre alım veya satım kararı almak da sizin için yanlış olacaktır.

DOĞRU: Borsada işlem yapan herkesin beklentisi ve para kazanma konusundaki planları farklılık göstermektedir. Aynı eğitimi almış, aynı yatırım araçları ile işlem yapan iki farklı yatırımcıdan biri kazanırken, biri kaybedebilir. Çünkü iki yatırımcının bakış açıları birbirinden tamamen farklıdır. Bu nedenle kendi bilgileriniz ışığında ve borsa beklentinizi bilerek alım – satım kararı almalısınız.

YANLIŞ: Borsada “ben bilirim, ben kazanırım” egosuna girmek kaybetme nedenlerinden birisidir.

DOĞRU: Borsada atacağınız her adımdan emin olmalı ve kazandığınız veya kaybettiğiniz zaman bunu kimseye duyurmak zorunda değilsiniz. Borsada ego yapmanız spekülatörlere davetiye çıkartacaktır ve emin olun birçok uzman spekülatör borsadan para kazanmaktadır.

YANLIŞ: Düzensiz bir şekilde ilerlemek ve bir plana bağlı kalmamak borsada kaybetme nedenlerinden birisidir.

DOĞRU: Borsada yatırım yapmaya başlayacağınız zaman kendinize beklentileriniz dahilinde bir yol çizmelisiniz ve buna göre yol almalısınız. Bu plana sadık kalmalı ve piyasayı izlemeye devam etmelisiniz.

YANLIŞ: Klasik bir söylem olarak borsada tepe ve dip noktalarından alım – satım yapmanın kaybetmeye neden olacağıdır.

DOĞRU: Tepe ve dip noktalarından alım veya satım yapmak büyük bir risktir. Çünkü tepe noktasına gelen bir fiyatın düşme olasılığı yüksektir. Aynı şekilde dip noktasına ulaşan bir fiyatın yükselme olasılığı yüksektir. Arz ve talebe göre bazen bu noktalar kırılabilir.

Borsa hakkında bilinen en genel doğru ve yanlışlar bu şekildedir. Sizler de sorularınız, doğrularınız ve yanlışlarınız ile destek olarak konunun yeni yatırımcılara faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • borsa nasıl oynanır

    Borsa hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.