Borsa Bağımlılığı Nedir? Yatırıma Yararı ve Zararı Nelerdir?

Borsa Bağımlılığı Nedir? Yatırıma Yararı ve Zararı Nelerdir?

Borsaya gönül veren veya piyasaya yeni giren kişiler ile konuşmuşsanız kesinlikle bağımlılık hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Öyle ki piyasaya hem giren hem de girmeyen pişmandır. Kazanç sağlayanları gördükçe yatırımcıların birikimlerini değerlendirme isteği artsa da piyasanın riskli olduğu düşünülerek girmekten vazgeçilir. Girildiğinde ise çıkmaktan vazgeçilir. Kumara benzetebiliriz. Fakat borsa kumar değildir. Çünkü ülkemizde yasaldır ve işlemler güvenilir bir şekilde yürütülmektedir. Alım – satım farkı arasından kazançlar elde edilerek, yatırımcının yüzü gülmektedir.

Ticaret işlemlerinin güvenilir olarak yapıldığı piyasada birikimleri değerlendirmek için iyi bir para yönetimine ihtiyacınız vardır. Bunun için de borsa bilginizin ve deneyimizin belli bir seviyeye gelmiş olması gerekir. Ancak bu şekilde yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu konuda eğitim araçlarını değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü piyasada adımlarınızı doğru atamadığınızda kayıpla karşılaşırsınız. Borsa bağımlılık yarattığı için bundan olumlu veya olumsuz olarak etkilenebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle piyasa hakkında belli bir düzeye ulaşan bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz olmalıdır. Böylece tüm durumları avantaja çevirerek borsanın kazançlı yanına denk gelebilirsiniz. Birikimlerinizi güzel miktarlarda değerlendirebilirsiniz.

Şimdi, borsa bağımlılığı nedir, yatırıma yararı ve zararı nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Borsa Bağımlılığı Nedir?

Borsa Bağımlılığı Nedir?Çoğu kişi borsa bağımlısıdır. Alım – satımda bulunmadığı zamanlarda kendini kötü hissedir. Bunu şöyle düşünebilirsin örneğin cumartesi günleri aileniz ile toplanıyorsunuz fakat birkaç hafta art arda işiniz çıktı. Bu durumda kendinizi kötü hissedersiniz değil mi, borsa bağımlıları için de aynı husus geçerlidir. Yatırımcılar işlemlerini gerçekleştirdiği sürece kendini iyi hisseder. Fakat burada önemli olan husus şudur ki kişilerin borsayı tanıması gerekiyor. Gerekli bilgileri öğrenmeden, deneyimleri kazanmadan işlemlerde kontrol sağlanamaz. Bu yüzden de zarar edilir. Bağımlılık sürdüğü için yatırımdan vazgeçilmez. Borsada yatırım yaptığınızı unutmamalısınız. Tersi durumlarda paranızı kaybedeceğinizi aklınızdan çıkartmamalısınız ve bağımlı olmamalısınız.

Birikimlerinizi değerlendirmeniz için alternatifler arasında avantajlı fırsatlara sahip olan borsada yatırımlarınızı doğru yönettiğiniz sürece beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Gerek hisse senetleri gerek borsa endeksleri gerekse de dövizler ve emtialara yatırım yaparak bütçenizin zenginleşmesini sağlayabilirsiniz. (Hisse senedi kategorisinde yer alan bilgiler sayesinde kıymetli evraklar hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.) Önemli olan zaman içinde yatırım araçlarının değeri ne yönde değişecek belirleyebilmenizdir. Bunu belirleyebilmeniz için enstrümanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız ve püf noktaları öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde bu konuları öğrenebilirsiniz. Birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz. bu konuda sadece teorik bilgiler değil kazanılacak tecrübelerin de önemi ayrıdır. Çünkü tecrübeler ve bilgi birikimleri sayesinde işlemler kontrollü olarak yönetilebilir.

Kazancınızın miktarı bilgi birikimleriniz ve tecrübelerinizin oranı ile eş doğrultulu olarak artacaktır. Bu nedenle işlemlerinizi bilinçli olarak yürütmek istiyorsanız borsa nedir, yatırımı nasıl yapılır öğrenmeniz gerekiyor. Bunları en iyi ve en kısa sürede öğrenebileceğiniz yol borsa aracı kurumların eğitim faaliyetleridir. Bu faaliyetler sonucunda borsa hakkında bilinçlenirsiniz. Sistemin nasıl işlediğini anlayabilirsiniz. Borsanın mantığına göre hareket ederek, yatırımlarınızı karlı şekillerde yönetebilirsiniz. Yatırım enstrümanlarının değeri yükseleceği zamanları belirleyerek, beklentilerinizi karşılamak için en uygun fiyat seviyelerinden alım emri verebilirsiniz. Fiyatın seyri beklediğiniz gibi yükseldiğinde, isteklerinizi karşılayacak seviyelere çıktığında satış emri vererek paranızın değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

Borsa Yatırımı Yapmak Kolay mı? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Bağımlılığının Yatırıma Faydaları Nelerdir?

Borsa Bağımlılığının Yatırıma Faydaları Nelerdir?Borsa bağımlılığının aslına bakarsanız faydası vardır. Çünkü piyasaları ve gelişen olayları kolaylıkla etkili şekillerde takip edebilirsiniz. Belli bir tecrübe kazandıktan sonra takiplerinizin ardından enstrümanların değeri geri mi çekilecek yoksa yükselecek mi hangi seviyelerde kırılacak anlayabilirsiniz. Bunları anlayabilmeniz için uzmanların yorumlarını takip etmelisiniz. Ekonomi, finans alanında yazılan kaynakları okumalısınız. Kesinlikle haftalık, aylık dergilere abone olmalısınız. Böylece piyasaların olumlu mu olumsuz mu trend içinde olacağı hakkında bilgiler alabilirsiniz. Kendi düşüncelerinizle uzmanlarınkini kıyaslayarak ortak paydada yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. İstediğiniz sonuçları elde ederek, borsa yatırımından karlı çıkabilirsiniz.

Uzun vadede yüksek miktarda para kazanmayı mümkün kılan piyasada yatırımlarınızı hedefleriniz doğrultusunda yürütebilmelisiniz. Bunun için belli bir süre geceniz ve gündüzünüz borsa olmalıdır. B zorlu bir süreç olsa da ileride kazanacağınız miktarlar için değecektir. Önemli bilgileri edinmek için her türlü eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Bilhassa aracı kurumlarının ders niteliğinde olan başlangıçtan ileri seviyeye kadar olan eğitimleri kaçırmamalısınız. İlk seviyeden başlayarak son seviyeye kadar tüm alternatif faaliyetleri değerlendirmelisiniz. Bilgi birikimlerinizi artırmalısınız. Temel ve teorik anlamda alt yapınızı sağlamlaştırmalısınız. Bunun yanı sıra geliştirilen deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Yatırım bilincine sahip olduğunuzda piyasaya girmelisiniz.

Borsaya bağımlı olmanız sayesinde hedeflerinize ulaşabilmek için emek harcarken zorluk çekmezsiniz. Çünkü ileriye yönelik düşünürsünüz ve kazanmanız için yeterli bilgi düzeyine sahip olmanız gerektiğini bilirsiniz. Borsanın oyun olmadığını, şans faktörlerinin kazanmada etkisinin az olduğunu bilerek yatırımlarınızı doğru bir şekilde yapmak için elinizden gelenin en iyi performansı gösterebilirsiniz. Bu yüzden borsa bağımlılığı aslına bakarsanız kötü değildir. İlla ki eksi yanları vardır. Fakat olumlu olduğu yanları da fazladır. Kişinin borsa yatırım bilincine sahip olmasını sağlar. Bu nedenle tam dozunu bulmalısınız. Aşırı bir bağımlılık değil de tam kararında borsa yatırımlarınızı yürütmelisiniz. Böylece işlemlerinizi karlı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

Borsanın Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Bağımlılığının Yatırıma Zararları Nelerdir?

Borsa Bağımlılığının Yatırıma Zararları Nelerdir?Borsa bağımlılığının faydaları olduğu gibi zararları vardır. Özellikle aşırı bir şekilde borsa yatırımı bağımlılığına sahip olanlar bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Bu yüzden kesinlikle yatırım yaptığınızı, işlemlerini ileriye dönük olarak yürütmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Böylece işlemlerinizde kontrolü sağlayabilirsiniz. Alım – satımlarınızı beklentilerinizi karşılayacak en uygun fiyat seviyelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için borsa hakkında bilgilerinizin ileri düzeye ulaşmış olması gerekmektedir. Çünkü gerekli bilgilere sahip olmanız sayesinde işlemlerinizi bilinçli olarak yürütebilirsiniz. Böylece olumsuz olan özelliği avantaja çevirebilirsiniz.

Geceniz gündüzünüz borsa olacağı için bu durumdan ilk etapta sıkılabilirsiniz. Ama para kazanmanız için bu gereklidir. Çünkü sağlam bir temel sayesinde yolunuz aydınlanır. Borsada karşılaşılacak muhtemel riskler öngörülebilir. Böylelikle işlemlerde karşılaşılacak riskler minimum seviyelere indirilir. Acil çıkış yolları belirlenirken, kar getirecek stratejiler oluşturulur. Bu şekilde hareket ederek işlemlerinizi kontrollü noktalardan yönlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerin başında psikolojik anlamda kişisel özelliklerinizi öğrenmektir. Bunun nedeni borsada para kazanılması için kişinin sabırlı olması gerektiğidir. Sabırlı olmayan kişiler işlemlerini acele ile yürütürler. Bu yüzden de dikkat edilmesi gereken bazı unsurları atlarlar. Borsada kazanç sağlamak için en ufak ayrıntıyı gözden kaçırmamalısınız. Her ayrıntıyı önemsemelisiniz. Böylece fiyat varsayımlarınızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Borsa İşlemlerine Nereden Başlamak Gerekiyor?

Sonuç olarak, borsa bağımlılığı yatırımcıları olumlu veya olumsuz olarak etkiler. Çünkü aşırı bağımlılık kişilerin yatırımlarını yanlış yönetmelerine neden olur. Bu nedenle bağımlılık dozunu iyi belirlemelisiniz. Böylece işlemlerinizde ters etki ile karşılaşmazsınız. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırarak, kazançlı çıkabilirsiniz. Bu anlamda aracı kurumların faaliyetlerinin faydalı olduğunu bilmelisiniz. Bunlardan ve diğer kaynaklardan faydalanarak yatırım bilincinizi oluşturabilirsiniz. Kar elde etmek için hangi enstrümanlara hangi zamanlarda ve fiyat aralıklarında yatırım yapmanız gerektiğini belirlediğiniz, paranızı doğru bir şekilde yönetmeyi başardığınızda gerçek hesap açtırabilirsiniz. Böylelikle etkili kazanımlara imzanızı atarak, paranızı en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.