Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Borsada işlem yapan ve yapmak isteyenlerin çok iyi bilmesi gereken konular vardır. Bunların başında iyi bir piyasa bilgisine sahip olmak yer alır. Aynı zamanda analiz tekniklerinin hepsini bilmek ve yorumlayabilmek; doğru yatırım yöntemini bulmayı kolaylaştırır. Analizler temel ve teknik olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.

Borsada çeşitli yatırım araçları işlem görür. Her birinin fiyatını etkileyen unsurlar aynı olsa da farklı etkiler bırakır. Enstrümanlar aynı grupta yer alsalar dahi kiminin fiyatı artarken kiminin ki değişmektedir. Yatırımcıların kârlı sonuç elde edebilmesi için fiyat oluşumlarını doğru tahmin etmesi gerekir. Bunun için de analiz tekniklerinin nasıl uygulanması gerektiğini bilmek ve yorumlayabilmek son derece önem taşır.

Peki, temel ve teknik analizler nedir, nasıl yorumlanması gerekir, hep birlikte bakalım:

Borsada Temel Analizler

Borsada temel analizler genellikle hisse senetlerinin gerçek değerinin bulunması için yapılır. Bunun için şirketin, sektörün ve ekonominin analizi yapılması son derece önemlidir. Öncelikle yatırım yapılacak sektörün belirlenmesi gerekir. Gelecekte önü açık, faaliyet kolunu genişletecek bölümlere yatırım yapılmalıdır. Sektöre karar verdikten sonra aynı dalda hizmet veren kurumlar arasında kıyaslama yapılarak kâr getirmesi beklenen şirketlere ortak olunmalıdır. Basit bir mantıkla, hissenin piyasa fiyatı gerçek değerinin altındaysa alım, üzerinde ise satım emri verilmelidir.

Hisse Senedi Fiyatları Nelerden Etkilenir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Hisse senedi yatırımı yapacak bir kişinin öncelikle şirketin geçmiş dönemdeki fiyat hareketlerini incelemesi gerekir. Buna göre hisselerin gelecekteki zaman dilimlerinde değer kazanıp kazanmayacağı anlaşılır. Genellikle fiyat/kazanç oranına (şirketin piyasa değeri / şirketin net kârı) ve toplam piyasa değerinin öz sermayeye bölünmesiyle çıkan sonuca göre hareket edilir. Çıkan sonuç 1’den büyükse pahalı, küçükse ucuz, 1’e yakın ise kendi değerindedir. Şirket ve sektör analizinin yanı sıra dünya ülkelerinin ekonomilerinin büyüyüp daralması da yatırım araçlarının fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır.

Ülke ekonomilerinin gelişmişlik düzeylerini anlamak için makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergeler takip edilmelidir. Enflasyon, faiz ve tarım dışı istihdam oranları, kişi başına düşen milli gelir açıklamaları, cari açıkları, ödemeler dengesi, ithalat – ihracat verileri gibi göstergelerin sürekli olarak takip edilmesi gerekir. Bütün verilerin daha kolay takip edilmesi için aracı kurumları ekonomik takvim uygulamasını geliştirmiştir. Geçmiş ve bugün açıklanan verilere internet üzerinden hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Çin’de yaşanan ödemeler dengesi sorunu yüzünden, Asya senetlerinin değerinin düşmesine neden olmuştur.

Makroekonomik veriler dışında, ülkelerin siyasi yöndeki değişimleri, devlet büyüklerinin yaptığı konuşmalar, ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar, savaşlar, merkez bankalarının uygulamış olduğu para – faiz politikaları, felaket durumları gibi yaşanan olaylarda yatırım araçlarının fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle iyi bir borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız, bütün değişken unsurların takibini hepsini bir arada yapmanız, bunun sonucunda hangi aracın fiyatı ne yönde değişecek anlamanız gerekir.

Borsada Teknik Analizler

Çoğu yatırımcıya teknik analizler daha karmaşık gelmektedir. Bunun nedeni yatırım araçlarının ileri tarihteki alacağı fiyatları tahmin edebilmek için, fiyat – zaman grafiklerinin yorumlanması gerektiğidir. Teknik analizler fiyatların durumunun öngörülmesi için istatistiksel ve matematiksel olarak iki ayrı şekilde uygulanabilmektedir. Grafiği yorumladıktan sonra formüller yardımıyla daha doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir. Önemli olan oluşan görseli doğru olarak yorumlayabilmektir. Bunun için yardımcı teknik analiz araçlarına ihtiyaç duyulur.

Biliyorsunuz ki borsalar fiyat tahminleri üzerine kurulur. Bu yüzden piyasanın trend yönünü belirlemek gerekir. Eğer piyasa boğalar hakimiyetine girecekse, yani fiyatların yükseleceği yönünde iyimser düşünce yatırımcılara hakimse; alım işlemi yapılır. Böylece yatırım araçlarının değeri arttığında satım yapılarak aradaki farktan kâr elde edilir. Tam tersi piyasanın ayılar egemenliğine gireceği, yani fiyatların aşağı yönde oluşacağı kötümser bir hava hakimse; satım yönünde işlem yapılır. Böylece zarar etmekten kurtulmuş olunur. Teknik analizler tamamen fiyat hareketlerini belirlemek için kullanılır ve çok fazla çeşide sahiptirler.

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Vade aralığına göre farklı teknikler kullanılır. Yatırım planı uzun vadede olan bir kişi genellikle mum ve bar grafiklerini tercih eder. Bu grafiklerde yatırım aracının ilk – son kapanış fiyatları, en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri ve işlem yapılan paritenin trend yönü belirlenmektedir. Bu kapsamda ortaya çıkması beklenen riskler önlenebilmektedir.

Kısa vadede yatırım yapanlar ise çizgi grafiklerini kullanmaktadır. Burada enstrümanın geçmiş fiyat hareketleri izlenir ve belirlenen zaman aralığı diliminde fiyat seviyelerinin inip çıkacağı en yüksek ve düşük seviyeler saptanarak işlem yapılır. Borsalarda kısa vadede işlem yapmak çok risklidir. Bu yüzden piyasa bilgi ve deneyim düzeyinizin belli bir standardın üzerinde olması gerekir.

Yardımcı Teknik Analiz Araçları

Yardımcı teknik analiz araçları grafiğin yorumlanması için kullanılan göstergelerdir. Böylelikle piyasa trendinin yönde gelişeceği belirlenmektedir. Yardımcı araçlara bakmak gerekirse;

Tepe – Dip Noktaları

Borsa işlemlerini aracı kurumları aracılığıyla yürütülür. İşlem platformu üzerinden fiyatlar takip edilir ve analiz yöntemleri uygulanır. Hangi yatırım aracı üzerinde hangi teknik analizi uygulamak istiyorsanız, platform üzerinden seçersiniz. Grafiğin oluşması için seçtiğiniz enstürümanın en düşük ve en yüksek fiyatlar seviyesini belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz sistem tarafından otomatik olarak yatırım aracının grafiği ekrana yansır.

Yatırım enstürümanın aldığı en yüksek fiyat seviyesi tepe, en düşük fiyat seviyesi ise dip noktalarını ifade etmektedir. Tüm yatırımcıların isteği en düşük fiyattan alım, en yüksek fiyattan satım yaparak yüksek kazanç elde etmektir. Fakat, uzmanlar bu noktaları kritik noktalar olarak adlandırmıştır ve bu seviyelerden alım – satım yapmanın riskli olduğunu söylerler. Çünkü fiyat seviyeleri birçok değişken üzerine kuruludur. Bu yüzden gelişen olaylar karşısında anlık kırılma yaşayabilirler.

Destek ve Direnç Noktaları

Grafik oluştuktan sonra fiyat hareketleri izlenerek, destek ve direnç noktalarının belirlenmesi gerekir. Bu noktaların yoğunluğuna göre yatırımcılar alım – satım sinyali almaktadır. Yatırım aracının fiyat hareketi aşağı yönlü trendi gösteriyor ve belli bir seviyeden sonra aşağı inmeye zorlanıyorsa, dayanak buluyorsa destek noktaları yoğunluktadır. Tam tersi durumda fiyat seviyeleri yukarı yönlüyse ve belirli bir noktadan sonra daha da yukarı çıkmakta zorluk çekiyorsa, direnç noktalarına takılı kalmıştır.

Borsada Destek ve Direnç Nedir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Grafikte destek noktaları daha fazla ise genellikle satım yönünde işlem yapılmaktadır. Çünkü fiyatların düşmesi zarar edilmesi anlamına gelir. Farklı göstergeler kullanarak ileri tarihte yatırım aracının değeri yükseleceği düşünülüyorsa, düşük fiyattan tekrar geri alınır. Direnç noktaları yoğunlukta ise fiyat beklenen seviyeye geldiği zaman satış yapılır. Böylece alım – satım arası farktan kazanç elde edilir.

Piyasa Trend Eğilimleri

Borsada fiyatlar ya yükselir ya da düşer. İki durumun bir arada gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden piyasa trend yönü anlayabilmek için temel ve teknik analiz yöntemlerinin sonucu beraber yorumlanması gerekir. Böylece daha etkili sonuçlar elde edilir. Teknik analizde fiyatın yönü yükseleceği öngörülse bile temel analizlerin içerisinde yer alan verilerin olumsuz yönde gelişmesi fiyatları aşağı yöne çekmektedir. Bu nedenle piyasa takibi yapmanız son derece önemlidir.

Sonuç olarak, borsada fiyat seviyelerini belirlemek için temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılır. Bu yüzden, piyasa detaylı olarak bilinmesi gerekir. Yapılan analizlerin sonucu beraber yorumlanarak, hangi noktada alım, satım yapacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz. Aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak ve uzmanların verdikleri seminer hizmetine katılarak borsa hakkındaki tüm püf noktaları öğrenebilirsiniz. Demo hesaplar yardımıyla da deneyimli yatırımcılar gibi tecrübe kazanarak, kendi yatırım stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede profesyoneller gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz.