Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tasarrufların borsada değerlendirilmesi hem yatırımcıların hem de ülkelerin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Tabii ki parasını arttıracak kişiler kendisini düşünmektedir. Başarılı olmak için nelere dikkat etmesi gerekir gibi püf noktaların bilinmesi son derece önem taşımaktadır. Borsa dışında da kazanç elde etmek için yaptığınız işi çok iyi biliyor ve acemilik aşamasını atlatmış, deneyimli olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde hedeflenen başarılara ulaşılmaktadır.

Peki, başarılı borsa işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, gelin hep birlikte bakalım:

Kendinizi Tanımalısınız!

Her insan kendini tanıdığını düşünür. Fakat işin ucunda para kazanmak olduğu için çoğu kişi hırslarına yenik düşerek, piyasadan kayıpla karşılaşarak ayrılır. Ya da bir an önce birikimlerini değerlendirmek için üzerinde düşünmeden acele ile alım – satım kararı alarak hatalı işlemlerde bulunur. Borsada sakin kalmanız önemlidir. Fiyatların anlık olarak değişmesi, eğer sizi stres altına alacak, panik hale düşürecekse, başarılı olmanızın oranı düşüktür. Gerçek hesapta yatırımlarınızı gerçekleştirmeden önce geliştirilen demo hesap veya sanal borsa oyunları
aracılığıyla kendinizi tanımalısınız. Kişilik özelliklerinizi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

Borsa Araçlarını Tanımak!

Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve tüm para birimleri borsanın yatırım araçlarıdır. Bu araçların fiyatları arz ve talep dengelerine göre değişmektedir. Aynı zamanda birbirlerinden de etkilenmektedirler. Buna verilebilecek en güzel örnek altın ve dolardır. Biliyorsunuz ki zıt fiyat hareketlerine sahiptirler. Portföyünüzü oluşturmadan önce yatırım aracının piyasa hareketleri izlenir ve analiz yöntemleri ile ileride kâr getirip getirmeyeceğine karşı sinyaller alınır. Eğer piyasaya yeni girmişseniz ilk etapta bu sinyalleri doğru yorumlayabilmeniz güçtür. Bu nedenle temel bilgilerinizin sağlam olması, demo hesaplarda kendinizi geliştirmeniz gerekir.

ÜCRETSİZ EĞİTİM ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Yatırım Planı Oluşturmak!

En önemli konu beklentilerinizi karşılayacak doğrultuda hedefe sahip olmanızdır. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için de planlı olarak hareket etmelisiniz. Öncelikle piyasaya ne kadar para yatıracaksınız belirlemelisiniz. Acil durumlara karşı kesinlikle bu paradan ayrı bir paranız olması gerekir. Böylece ihtiyaç durumunda kâr getirecek pozisyonunuzu zararda kapatmamış olursunuz. Yatırım planı oluşturmadan önce piyasada işlem gören araçları özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmelisiniz. Çünkü her aracın değerinin değişmesine neden olan olaylar aynı olsa da birinin fiyatının artmasına sebep olurken diğerinin düşmesine neden olmaktadır.

Piyasa Takibi Yapmak!

Borsada piyasa takibi yapmak, yatırım aracının fiyatlarını izlemektir. Bu sayede fiyatların hangi olaylar karşısında aşağı yukarı hareket ettiği kolayca anlaşılmaktadır. Borsa takibi temel analiz yöntemleri arasında yer alır. Özellikle ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi yaşanan durumlar doğrudan fiyatlara yansımaktadır. Yatırımcının alım gücü düştüğünde, yatırım araçlarına olan talep azalacaktır ve değerlerinde düşüşler meydana gelecektir. Böyle bir durumda sakin kalmanızda ve gelecekte fiyatın ne yönde oluşacağını anlamak için analiz tekniklerine başvurmanızda yarar vardır.

Analiz Tekniklerini Yorumlamak!

Borsa analizleri temel ve teknik olmak üzere 2 ana başlık altında incelenmektedir.  Temel analiz yatırım araçlarıyla teknik analiz de tamamen fiyat oluşumlarıyla ilgilenmektedir. Aracı kurumlarının geliştirmiş olduğu ekonomik takvim ile makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergelerin takibini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Teknik analizde yatırım aracının geçmiş olaylar karşısında hangi fiyat seviyelerine kadar düşüp yükseldiği incelenmektedir. Sonrasında bugünkü gelişen durumlarla kıyaslama yapılmaktadır. Buna bağlı olarak ileri bir tarih aralığında aracın alabileceği en yüksek ve düşük fiyat seviyeleri belirlenmektedir. Önemli olan analizlerin sonucunu doğru yorumlayabilmektir.

Vade Aralığına Karar Vermek!

Borsada başarılı sonuçlar genellikle uzun vadede yapılan işlemlerin sonucunda gerçekleşmektedir. Bunun nedeni piyasanın riskli olmasıdır. Ayrıca kısa vadede yapılan işlemler profesyonellik gerektirmektedir. Çünkü borsa birden fazla değişkene bağlıdır ve bu değişkenlerin kontrolünün aynı anda sağlanması gerekir. Bu yüzden riskleri uzun vadeye yayarak özellikle hisse senetlerinden daha yüksek kazanç elde edilmektedir. Borsada hisse senedi yatırımı yapıldığında senedi aldığınızı 3 – 5 yıl unutun, boşuna denmiş bir söz değildir. Bu süre zarfında şirket kendini geliştirdiğinde hem senedin değer kazanmasından hem temettü (kâr) dağıtımlarından gelir elde edersiniz.

Değerlenecek Araçlara Yatırım Yapmak!

Biliyorsunuz ki borsada alım – satım arası farktan kazanç sağlandığı için değeri yükselecek araçlara yatırım yapılması gerekir. Bunu anlamak için donanımlı bir borsa bilgisine ihtiyacınız vardır. Para kazanmak adına aracı kurumlarının sunmuş oldukları ücretli – ücretsiz eğitimlerden faydalanmanızda yarar vardır. Böylece uzmanların vermiş oldukları bilgiler ile piyasanın mantığını kısa sürede kavrayabilir, yatırım araçları hakkında bilinmesi gereken tüm püf noktalara sahip olabilir avantajlı pozisyonlara yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Hatalardan Ders Çıkarmak!

Bilgi ve deneyimlerinizin artmasını istiyorsanız, hatalarınızın farkına varmalısınız. Neden o yanlışa düştüğünüzü fark ederek tekrar aynı yanlışa düşmemeniz gerekir. Bunun için deneme hesapları bulunmaz nimettir. Çünkü gerçek hesapta yapılan işlemlerin aynıları sanal bakiye üzerinden yapılmaktadır. Yani kendi paranızla yapmadığınız için cebinizden herhangi bir ücret çıkmaz. Bu sayede stres altında olmadan işlem yapacağınız için kolaylıkla tecrübeli bir borsacı olabilirsiniz. Ama tüm alım – satımlarınızı ciddiyetle yapmalı, temel ve teknik analizlerini kullanarak kendi stratejinizi geliştirmeniz gerekir. Borsa işlem stratejileri nelerdir, öğrenmek için tıklayınız.

Piyasa Trendini Belirlemek!

Hangi araca yatırım yapacağınıza karar vermeden önce fiyat eğilim yönlerini belirlemeniz gerekir. Genellikle değer düşüklüğü yaşayacak araçlara satış yönünde işlem açılır. Eğer enstrümanın fiyatı yükseleceği düşünülüyorsa düşük fiyattan tekrar geri satın alınır. Değeri arttığında satış yapılarak kâr elde edilir. Tam tersi fiyat seviyeleri yükseleceğinde ise alım yapılır. Bu sayede beklentiyi karşılayacak seviyeye geldiğinde satım yönlü pozisyon oluşturularak kazanç elde edilir. Piyasa trendini yorumlayabilmek için borsa takibi yapmanız, analizlerin sonucunu yorumlamanız gerekir. Tam anlamıyla bilgi sahibi değilseniz portföy yönetimi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Kademeli İşlem Yapmak!

Alım – satımlarınızı farklı fiyat seviyelerinden gerçekleştirmelisiniz. Çünkü sizin alım yaptığınız vakitten sonra fiyat destek seviyelerini kırarak daha da düşebilir. Bu durumda hesabınızda nakit paranız yoksa daha düşük fiyattan alım yapamamış olursunuz. Aynı şekilde fiyat biraz yükseldi diye hemen tüm pozisyonunu kapatmamalısınız. Bunun nedeni yatırım aracının değeri direnç noktalarını aşma ihtimalidir. Yani fiyatın yükselmesidir. Bu yüzden uzmanlar tüm işlemlerinizi kademeli olarak yapmanızı önerirler. Bu sayede daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada başarılı sonuç elde etmek kesinlikle bilgi ve deneyimleriniz ile doğru orantıdadır. Bu yüzden piyasada var olan kitap ve videolar sayesinde borsanın mantığını anlamalısınız. Uzmanların günlük analiz yorumlarını takip ederek, fiyatların gelişimi hakkında fikir sahibi olmalı, bakış açınızı geliştirmelisiniz. Aracı kurumlarının seminer hizmetinden faydalanarak aklınıza takılan sorulara cevap bulmalısınız. En önemlisi demo hesaplarda tecrübe kazanmadan gerçek hesabınıza geçmemelisiniz. Bu süreçte motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Başaracağınıza inanmalı, pes etmemelisiniz. Unutmamalısınız ki sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır.