Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Gelecek trend yönünü belirleyen ayı ve boğa piyasası eğilimleri, finans piyasalarına yatırım yapmak isteyen herkesi ilgilendirmektedir. Borsa veya forexte başarılı olmak isteyen yatırımcıların, bu eğilimlerin yarattığı etkiyi bilmesi ve işlemlerini ona göre yapması gerekir. Genelde, ” piyasaya ayılar veya boğalar hâkim oldu” gibi cümleler kurulmaktadır. Peki, ayı ve boğa piyasası tam olarak nedir, bakalım;

Ayı piyasası, piyasa fiyatlarının aşağı yönlü hareket ettiğini savunur. Yani, tam karamsarlık ve panik halidir. Deneyimli yatırımcılar, gelecekte piyasanın ilerleyeceği yönü analiz teknikleri kullanarak belirler. Buna göre, fiyatlar ayı eğiliminde ise (düşüş) zarar etmemek adına satış işlemi yaparlar. Ayrıca, fiyatlar düştüğünde yine teknik analiz yöntemi kullanılarak, gelecekte değerlenecek yatırım araçlarına, düşük fiyata sahip olurlar.

Boğa piyasası ise ayı piyasalarının tersidir. Yani, fiyatların yükseleceği savunulur. Piyasada iyimser yaklaşım hâkimdir. Yatırım aracına ne kadar talep artarsa, fiyatı o kadar değerlenir, mantığıyla şimdi ki fiyattan alım işlemi uygulanır. Artan fiyatlar, beklentinizi karşıladığında, satım işlemi uygulayarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Borsada ne zaman alım yapmak gerekir, öğrenmek için tıklayınız.

Piyasanın hangi trend yönünde ilerleyeceğini bilmeniz için, ilk önce arz ve talebe etki eden faktörleri çok iyi bilmeniz gerekir. Bu kısım, temel analiz yöntemlerinin içinde yer almaktadır. Teknik analizlere göre, daha basittir, çünkü işin içine matematiksel yöntemler girmemektedir. Borsada fiyatlar neden dalgalanır anlamak için, piyasayı sıkı takip etmeniz gerekmektedir. Günümüzün olanaklarından yararlanarak, etkili bir şekilde gündem olaylarını internetten kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Finans piyasalarında gelecek fiyat oluşumları, teknik analiz yöntemleri uygulanarak, belirlenmektedir. Etkili sonuç alınabilmesi için, iki analiz karşılaştırılarak yorumlanması gerekir. Çünkü, tek başına kullanılan analiz, genellikle doğru sonuç vermemektedir. İşlem yaptığınız platformda yatırım aracınızın üzerinde teknik analiz uygulamanız için, öncelikle tepe (üst) ve dip (alt) noktaları belirlemeniz gerekir. Belirlediğinizde seçtiğiniz analiz yöntemine göre grafik oluşmaktadır. Grafik yükseliş yönünde seyrediyorsa; boğa tersi durumunda ise ayı eğilimi piyasaya hakim olacaktır, diyebiliriz.

Fiyatların sürekli değişmesinden dolayı, geçmiş yıl verileri üzerinden analiz tekniklerinin uygulanması daha doğru sonuç vermektedir. Grafik üzerinde, destek ve direnç seviyeleri kontrol edilmelidir. Çünkü, fiyat yükselme eğilimine geçmek isterken, kırılma yaşayabilir, ya da tam tersi durum söz konusu olabilir, bu olaylar dikkate alınarak, grafik doğru bir şekilde yorumlanmalıdır. Borsa takibi, anlık ve sürekli olarak yapılmalıdır.

Aslında yatırım araçlarının taleplerine göre de ayı ve boğa piyasası eğilimleri gözlemlenir. Genellikle, yoğun olarak alım işlemi uygulandığında boğa eğilimi, satış işlemi uygulandığında ise ayı eğilimi piyasada hüküm sürmektedir. Bu iki eğilim, hiç bir zaman beraber olarak piyasada hüküm süremezler. Birisi daha baskın gelecektir. Belli dönemde, piyasada fiyat hareketleri durgunlaşır, o zamanda piyasada balık eğilimi gözlemlenir. Yatırımcılar, bu dönemde gelecek trend yönünü tahmin edebilmek için, analiz tekniklerine başvurmaktadır.

Sonuç olarak, ayı piyasasının kötümser düşüncesi ile yatırımcılarda, panik havası içinde satış yönlü pozisyonlar açılır. Boğa piyasasının iyimser düşüncesiyle de alım yönlü pozisyonlar oluşturulur. Bu işlemler, piyasanın trend yönüne göre, kısır döngü gibi devam etmektedir.