Acemi Borsa Yatırımcıları için Para Kazandıran Tavsiyeler

Acemi Borsa Yatırımcıları için Para Kazandıran Tavsiyeler

Borsadan para kazanmak isteyen yatırımcıların sürekli olarak deneyim ve bilgilerini artırması gerekiyor. Çünkü piyasada kazanç sağlamak için bu iki unsurun miktarının seviyesi önemlidir. Biliyorsunuz ki başarılı ve profesyonel yatırımcılar borsadan beklentilerini karşılamaktadır. Acemi yatırımcılar ise genellikle zarar etmektedir. Başarısız olmak istemiyorsanız piyasayı ve yatırım yapmanın mantığını ayrıntılı olarak öğrenmelisiniz. Bu sayede acemiliğinizi üstünüzden atarak hedeflediğiniz getirileri elde edebilir hale gelebilirsiniz.

Fiyat varsayımları üzerine kurulu olan borsa piyasasında işlemlerinizi kontrollü ve beklentilerinizi karşılayacak seviyelerden doğru bir şekilde yönettiğiniz sürece birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için yatırım araçlarının geri çekilen veya yükselen fiyat hareketlerine doğru bir yaklaşımda yaklaşarak, trendin aşağı mı yoksa yukarı mı eğilimde olacağını belirlemelisiniz. Bunu belirlediğiniz işlemlerinizi beklentileriniz doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Elbette ki bunun için borsanın ne demek olduğun, ne anlam ifade ettiğini kapsamlı bir şekilde anlamış olmalısınız. Gerekli hususları bildiğinizde ve dikkat ettiğinizde payınıza düşen getirilere sahip olabilirsiniz. Aksi halde rastgele işlem yaparak borsadan şans eseri para kazanmanızın oranı düşüktür.

Şimdi, acemi yatırımcıların borsayı tanıması ve mantığını kavraması için dikkate alması gereken önemli tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu hususların önemsenmesi sonucunda yatırımcılar para kazandıracak kendi taktiklerini kolaylıkla geliştirebilirler. O halde fazla uzatmadan hemen konumuza geçiş yapalım.

Borsa Yatırımı için Psikolojinizi Hazırlayın!

Borsa Yatırımı için Psikolojinizi Hazırlayın!Borsada sağlam paralar kazanmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka psikolojik anlamda kendinizi yatırım yapmaya hazır hissetmeniz gerekiyor. Evet bilgi ve deneyim unsurları bu konuda oldukça önemlidir. Fakat yadsınılmayacak derecede psikolojik etkenlerin borsa yatırımcıları üzerinde etkisi vardır. Bu etkenler daha çok acemi yatırımcıları etkiler. Bunun nedeni belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan yatırımcıların otokontrolü ele alabilmeleridir. Bu yüzden öncelikle yatırım yapmaya kendinizi hazır hissediyor musunuz, bu soruyu yanıtlandırmalısınız. Biliyorsunuz ki borsada paranızı katlayabileceğiniz gibi kaybedebilirsiniz. Ve bu ihtimal çoğu yatırımcının aklından çıkmadığı için işlemlerinde kontrolü sağlayamamasına neden olur.

Yatırımcılar para kazanmak için başarılı kişilerin taktikleri ile ilerlemek ister. Belli bir grup sürü psikolojisi ile hareket eder. Sonucunda da genellikle ya yüklü miktarlarda para kaybedilir ya da minimum seviyelerde kazanç sağlanır. Bu kapsamda kesinlikle sürü psikolojisinde olmamanızı öneririm. Bunun nedeni borsada işlem gören araçların değerinin arz ve talep dengesi içinde düşüp yükselmesidir. Herkesin talep ettiği ürünün değeri elbette ki artacaktır. Ama burada önemli olan konu fiyat seviyeleri düşüşe geçmeden satış yaparak aradaki farktan kazanç sağlayabilmektir. Bu da yatırımcılar için önemli konular arasındadır. Fakat acemi yatırımcılar sadece taktik aradıkları için doğru noktaları belirlemekte güçlük çekerler. Satış dalgasına yakalanarak, genellikle zarar ederler. Bu yüzden sürü psikolojisi yerine kendi beklentilerinizi önemseyerek hareket etmelisiniz.

Borsada Para Kazanmak için Psikoloji Nasıl Olmalı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Baştan Sona Borsa Ne Demek Öğrenin!

Baştan Sona Borsa Ne Demek Öğrenin!Acemiliğinizi atmak ve başarı sağlamanızı kolaylaştıracak en önemli yollardan biri ayrıntılı olarak borsa bilgisine sahip olmaktır. Çünkü edindiğiniz bilgiler sayesinde nerede, nasıl davranmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Avantajlı pozisyonları öngörebilecek düzeye gelebilirsiniz. Bunun için gerçekten de iyi bir borsa eğitimine sahip olmalısınız. Ülkemizde henüz borsa eğitimi veren okul yoktur. (Borsaya girmeden önce bilinmesi gereken temel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) Onun yerine aracı kurumların uzmanları yatırımcıları bilinçlendirmek için faaliyettedir. Gerekli kurslar, seminerler, kaleme alınan kitaplar ve hazırlanan eğitim videoları ile baştan sona borsayı öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz.

Borsa nedir, nasıl oynanır hususunda başarılı yatırımcılarla eş değerde olarak para kazanmak istiyorsanız, bilgi birikimlerinizi sağlamlaştıracak faaliyetlerden yararlanmalısınız. Bunun için aracı kurumların eğitimlerini tercih edebilirsiniz. Bu eğitimler sayesinde iyi bir borsa bilgisine sahip olabilirsiniz. Yatırımlarınızı bu sayede doğru bir şekilde yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Bu hususta önemli olan etkenlerden biri de deneyimli olmaktır. Çünkü kazanılan tecrübeler sonucunda hata yapmamak için nelere dikkat edilmesi gerektiği anlaşılır. Bu nedenle bilgilerinizi artırırken bir yandan da deneyim kazanmalısınız. Aşağıda bu konuyu detaylı olarak ele alacağım.

Borsa Deneyimi Yaşayarak, Tecrübe Kazanın!

Borsa Deneyimi Yaşayarak, Tecrübe Kazanın!Borsa sanal oyunları veya deneme hesapları ile tecrübe kazanabilirsiniz. Gerek oyun gerekse de sanal hesaplar tamamıyla borsa tecrübesi yaşamanız için geliştirilmiştir. Gerçek hesapta kazanacağınız tecrübeler cebinize dokunurken, deneme hesaplarında böyle bir şey yoktur. Çünkü bu hesaplarda sanal para yüklüdür. Bu sayede kişi kendi parasını riske atmadan borsanın mantığını, stres olmadan çözer. Yaptığınız işlemlerin sonucunda para kaybetmeyeceğiniz için psikolojik anlamda da rahat olursunuz. Böylelikle piyasanın mantığını kısa sürede yaptığınız alıştırmalar, kazandığınız tecrübeler sayesinde çözebilirsiniz.

Acemi yatırımcılar için geliştirilen yardımcı hesaplar başarılı kimseler tarafından da kullanılır. Çünkü piyasada kar getirecek stratejiler ile ilerlemek gerekir. Bu da en iyi deneme hesapları sayesinde bulunur. Çünkü bu hesaplarda hata yaparak doğru nedir öğrenirsiniz. Bu yüzden hatalarınızı sevmelisiniz ve yaptığınız yanlış işlemlerden ders çıkartmalısınız. Her işleminizde neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız. Bu sayede zaman içinde kazanacağınız tecrübelerinizle alım – satımlarınızı doğru noktalardan yürütebilirsiniz. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde yatırımlarınızın sonucundan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsaya Başlayacakların Bilmesi Gerekenler, Öğrenmek için Tıklayın.

Yurt içi ve Yurt Dışı Piyasa Takibi Yapın!

Yurt içi ve Yurt Dışı Piyasa Takibi Yapın!Para kazanmak istiyorsanız muhakkak ki piyasa takibi yapmanız gerekiyor. İşlemlerinizi ülkemiz borsası üzerinden yönetiyor olsanız da yurt dışında yaşanan gelişmelerin direkt olarak yatırım araçlarının değerini etkilediğini bilmelisiniz. Bu yüzden gerek yurt içi gerekse de yurt dışında meydana gelen olayların takibini yapmalısınız. Bu olayların enstrümanlar üzerinde ne gibi bir etki bırakacağını yorumlamalısınız. Bu sayede piyasada hangi enstrümanlara yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Tam anlamıyla doğru karar verip vermediğinizi anlamak için mutlaka fiyat grafiklerinin ve analizlerinin yardımını almalısınız. (Borsa analizleri hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.) Böylelikle doğru karar verebilirsiniz. Kar getirecek enstrümanları portföyünüze ekleyebilirsiniz. İstediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Borsa takibi yapmak için programlar geliştirilmiştir. Bu programları bilgisayarınıza, tabletinize veya mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Böylelikle piyasaları anlık olarak takip edebilirsiniz. Gelişen hususlara bağlı olarak ülkemiz borsasında yaşanacak olan artış veya azalışları görebilirsiniz. Buna bağlı olarak kazanç getirmesini düşündüğünüz enstrümanlara yönelirken, değeri düşecek olanlardan kaçınabilirsiniz. Bunun için ister takip programlarından isterseniz de aracı kurumların geliştirmiş olduğu ekonomik takvim uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Önemli olan takipte bulunarak, fiyat oluşumlarını doğru bir şekilde yorumlayabilmektir. Bu nedenle öncelikle bu hususları halletmelisiniz. Böylece acemiliğinizi geride bırakabilirsiniz.

Fiyat Grafikleri ve Analizlerinden Faydalanın!

Fiyat Grafikleri ve Analizlerinden Faydalanın!Piyasa takibi kadar borsada fiyat grafikleri ve analizler konusu oldukça mühimdir. Çünkü piyasa takipleri ile trendin eğilim yönü belirlenir. Aşağı mı yoksa yukarı mı olduğu saptanır. Kişilerin işlemlerini doğru bir şekilde yürütebilmesi için fiyatta meydana gelecek kırılmalar, hareketlenmeler ne şekilde yaşanacak belirlenmesi önemlidir. Bu da fiyat grafikleri ve analizleri sayesinde mümkündür. Bu nedenle grafikler nasıl okunur, analizler nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Bunları aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylece kazançlı yatırımın sırrını çözerek, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Yatırım Yapmayı Engelleyen Ön Yargılar Nelerdir?

Sonuç olarak, birikimlerinizi değerlendirmek için borsayı tercih etmişseniz ve piyasa hakkında henüz bilgi birikimine sahip değilseniz acemi sayılırsınız. Piyasada acemi yatırımcılar başarılara oranla kontrolü elde tutmakta zorlanırlar. Bu nedenle de zarar ederler. Aracı kurumları, yatırımları bilinçlendirmek için eğitim fırsatı sunar. Bu fırsatlardan yararlanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Deneme hesaplarında yapacağınız alıştırmalarla tecrübelerinizi artırabilirsiniz. Böylece doğru adımları atarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.