12 Soruda Borsa Nasıl Oynanır, İşlemler Nasıl Yapılır Öğren!

12 Soruda Borsa Nasıl Oynanır, İşlemler Nasıl Yapılır Öğren!

Günümüzde internete taşınan işlemleri ile borsa piyasası, eskiye göre daha iyi olanaklar altında yatırım yapılan kurumsal bir piyasa haline gelmiştir. Borsa denildiği zaman akla öncelikle hisse senetleri gelir ve birçok kişi için borsa başka bir şey ifade etmez. Ama birikimlerinizi değerlendirerek geleceğe yatırım yapabileceğiniz güvenli ve kazançlı piyasalardan birisidir. İşte bu amaçla, borsa hakkında bilgileri soru – cevap şeklinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birikimlerinizi borsada geleceğe yönelik değerlendirmek istiyorsanız, mutlaka iyi bir bilgi ve deneyime ihtiyacınız vardır. Borsa hakkında edinmeniz gereken bilgileri, internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Deneyim kazanmak içinse, günümüzde sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapabileceğiniz demo hesaplar bulunmaktadır. Edindiğiniz teorik bilgileri pratikte nasıl kullanacağınızı demo hesaplar yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Borsa Hakkında Sorular ve Cevapları

Borsa piyasasına yeni başlayan kişiler için piyasa ile ilgili bilinmesi gereken konulara soru ve cevap şeklinde değinmek istiyorum:

Borsa Nedir?

Borsa piyasasının en kısa tanımı, ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Kurumsal olmalarının nedeni, her borsanın kendine özgü kurallarının olmasıdır. Örneğin; Borsa İstanbul ve New York Borsası’nın kendilerine özgü özellikleri vardır. Piyasa denilmesinin nedeni ise ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı yer olmasıdır. Borsalar her ne kadar hisse senetleri ile anılsa da, dövizler, emtialar, borsa endeksleri, tahvil, bono, yatırım fonu ve vadeli sözleşmeleri de borsada işlem gören yatırım araçlarıdır. Borsa nedir sorusunun detaylı cevabı için tıklayın.

Borsa Türleri Nelerdir?

Borsalar işlem gören yatırım araçlarına göre çeşitli adlar almaktadır ve bu şekilde borsa türleri oluşmaktadır. Hisse senetlerinin işlem gördüğü menkul kıymetler borsası, dövizlerin işlem gördüğü döviz borsası, emtiaların işlem gördüğü emtia borsası, vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü vadeli işlem ve opsiyon borsaları bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra özel ürün borsaları da bulunmaktadır. Altın borsası, petrol borsası, pamuk borsası, özel ürün borsalarına yalnızca birkaç örnektir. Borsa türleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Borsa Emirleri Nelerdir?

Borsada bir alım veya satım işlemi yapabilmek için aracı kuruma ilgili emirleri bildirmeniz gerekmektedir. Bu emirler borsaya iki aşamada iletilmektedir. Birinci aşama yatırımcının aracı kuruma ilgili emri yollamasıdır. İkinci aşama ise aracı kurumun yatırımcıdan gelen emri, borsaya uygun bir dille iletmesidir. İlk aşamaya müşteri emri, ikinci aşamaya borsa emri denir ve müşteri emirleri yazılı veya sözlü olarak; borsa emirleri yazılı, sözlü, telefon ve diğer iletişim araçları ile iletilebilir. Borsa emirleri hakkında detaylı bilgili buradan alabilirsiniz.

Borsaların Ekonomik İşlevleri Nelerdir?

Borsa piyasası yalnızca para kazanılan bir yer değildir. Aynı zamanda ülke ve dünya ekonomisi adına birçok göreve de sahiptir. Bu nedenle borsaların bir kumarhane olduğunu düşünmek söz konusu olamaz. Genel olarak ekonomiye hizmetleri ise; likidite sağlama, piyasada tek fiyat oluşturma, güvence, ekonomide barometre, sermayeye hareketlilik sağlama ve mülkiyeti tabana yaymadır. Borsaların bu işlevleri ise piyasaları daha güvenli alım – satım yapılan yerler haline getirmekte, şirketlere gerekli kaynakları sağlamakta ve şirketlerin tanıtımını sağlamaktadır. Borsaların ekonomik işlevleri hakkında detaylı bilgiler için burayı tıklayın.

Borsaya Nasıl Girilir?

Birikimleriniz var ve borsada değerlendirmek istiyorsanız, bir borsacı olabilmek için öncelikle yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Kendinize bir aracı kurum veya banka üzerinden vadesiz yatırım hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabın aktif hale gelmesi beklemeli ve aktif hale geldikten sonra yatırım yapmak istediğiniz enstrümana göre belli bir teminat yatırmalısınız. Elbette birikimlerinizi borsaya yatırmadan önce bilgi ve deneyim sahibi olmanız, psikolojinizi borsaya hazırlamanız da gerekmektedir. Borsaya giriş aşamaları hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Paranızı borsada değerlendirecekseniz en önemli konuların başında portföy oluşturmak gelmektedir. Kendinize borsa beklentinize göre yani borsaya hangi amaçla girip nasıl bir yolla para kazanmak istediğinize yönelik bir portföy oluşturmalısınız. Bunun için yatırım araçlarını ve özelliklerini iyi bir şekilde tanımalısınız. Menkul kıymetlere yatırım yapan bir kişini tercihleri genel olarak güvence, gelir ve randıman, değer artışı, likidite şeklinde olmaktadır. Borsa portföyü nasıl oluşturulur buradan öğrenebilirsiniz.

Borsa İşlemleri Nelerdir?

Borsa işlemleri genel olarak bir yatırım aracının fiyatı düşükken satın almak ve fiyatı yükseldiğinde de satmaktır. Bu alım – satım fiyatı arasındaki farktan da kazanç elde edilmektedir. Alım – satım fiyatları ise arz – talep dengesine göre oluşmaktadır. Borsalar finansal piyasa olarak adlandırılmasına karşın, ekonomilerde üstlendiği işlevsellik nedeniyle reel piyasalara da doğrudan etkileri hissedilen bir ekonomik oluşumdur. Borsa işlemlerini öğrenmek için buraya tıklayın.

Borsada Nasıl Alım Yapılır?

Borsada alım yapmak, bir yatırım aracının şu anda fiyatının düşük olduğu ve gelecekte yani vadesi geldiğinde fiyatının yükseleceği anlamına gelmektedir. Kısaca borsada alım yapılıyorsa, yatırım aracı değer kazanacak demektir. Yatırım aracının değer kazanması ise kazanç elde edileceği anlamına gelir. Bir yatırım aracının değer kazanıp kazanmayacağı ise yapılan analizler ve piyasa yorumları ile anlaşılmaktadır. Borsada alım nasıl yapılır detaylı bir şekilde öğrenmek için burayı tıklayın.

Hisse Senedi Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

Sermaye şirketlerinin ortaklarına, ortaklıklarını ve paylarını belgelemek amacıyla verdikleri kıymetli evraklardır. Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlar hisse senedi çıkarabilmektedir. Her hisse senedi borsada alınıp satılamamaktadır. Ülkemiz borsasında işlem gören hisse senetleri nama ve hamiline yazılı hisse senetleridir. Bu hisse senetlerinin de, borsaya kote edilmeleri yani kayıtlı olmaları gerekmektedir. Hisse senedi nedir, yatırımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Birikimlerinizi değerlendirmek ve para kazanmak amacıyla girdiğiniz borsa piyasasında dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunur. Bu konular hakkında bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz sürece kazanç elde edebilirsiniz. Borsada işlem yapmaya başlamadan önce piyasayı tanımalı, nasıl çalıştığını bilmeli, yatırım araçlarının özelliklerini bilmelisiniz. Nasıl alım – satım yapacağınız konusunda deneyim kazanmalısınız. Psikolojik olarak borsaya hazırlanmalısınız ve başkalarının kararlarından etkilenmeden kendi stratejilerinizle istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Borsada para kazanmak detaylı bilgi almak için tıklayın.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsada yatırım yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli konu iyi bir piyasa takipçisi olmaktır. Borsada fiyatlar arz – talep dengesine göre belirlenmektedir ve arz – talep dengesi üzerine etkili birçok faktör bulunmaktadır. Yatırım araçlarının fiyat trendlerinin hangi yönde olduğunu belirlemek için bu faktörleri bilmeniz, takip etmeniz, analiz etmeniz ve yorumlayabilmeniz gerekmektedir. Borsa takibi nasıl yapılır bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Borsa Eğitimi Nasıl ve Nereden Alınır?

Borsa eğitimi almak, birikimlerinizi kazançlı şekillerde değerlendirebilmek ve kaybetmemek için gereklidir. Piyasanın nasıl işlediğini bilmiyorsanız, başkalarından aldığınız duyumlarla işlem yapabilmeniz mümkün değildir. Piyasanın ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı, işlemlerin nasıl gerçekleştirildiği, kazanmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi birçok konu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir. Günümüzde internet olanağı sayesinde borsa hakkında eğitim alabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Gerek aracı kurumlar gerekse internetten bu eğitimlere ücretli veya ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Borsa eğitimleri hakkında detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Borsa Hakkında Merak Ettikleriniz

Borsada yatırım yapacak veya yapan yatırımcıların en merak ettikleri konulara kısaca yer vermek istiyorum:

Borsa Hakkında Bilinen Doğru ve Yanlışlar

Borsa ile ilgili olarak o kadar çok hurafe vardır ki, ekonomi üzerine birçok faydası bulunan bir piyasa gibi değil, dolandırıcılığın döndüğü bir piyasa gibi gösterilmektedir. Borsalar, ülke ve küresel ekonomiler açısından birçok öneme sahiptir. Likiditeyi sağlamak, piyasalarda tek fiyat oluşumunu sağlamak gibi birçok önemli işlevi vardır. Tüm bunların yanı sıra borsada yapılan işlemler ve uygulanan teknikler üzerine de birçok yanlış bilgi dolanmaktadır. Örneğin; “en tepe ve dip noktalardan alım – satım yapmak yüksek kazanç getirir” bilgisi tamamen yanlıştır ve büyük bir risktir. Borsa hakkında bilinen doğru ve yanlışlar hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Borsa ile Ev Geçindirilir mi?

Borsadan kazanılacak para ile ev geçindirmek mümkün mü sorusu da en merak edilen konulardan birisidir. Geçtiğimiz günlerde borsadan 72 milyon dolar kazanan 17 yaşındaki Mohammed Islam’ın haberini mutlaka görmüşsünüzdür. Genç borsacı, borsadan kazandığı para sayesinde artık babasının çalışmadığını ve ailesinin geçimini sağladığını söylüyor. Canlı örnek olarak borsadan kazanılan para ile ev geçindirileceğini görüyoruz. Ama bu o kadar kolay değildir. İyi bir bilgini olmalı ve kendinize ait test edilmiş bir strateji ile istikrarlı bir şekilde yol almalısınız. Borsa ile ev geçindirme konusunda detaylı bilgiler için tıklayın.

Borsadan Milyoner Olur muyum?

Zengin olma hayaline sahip olmayan bir kişi olduğunu düşünmüyorum. Tüm ihtişamıyla o lüks hayatın bir parçası olmayı herkes ister. Borsada bu amaçla yatırım yapmak ise gerçekten doğru bir strateji, iyi bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirir. Piyasalarda meydana gelen her hareketi takip ederek yorumlayabilmeniz, fiyat hareketlerini önceden görebilmeniz gerekmektedir. Bilgi ve deneyimleriniz sayesinde doğru yatırımlar yapmalısınız.

Günümüz milyarder ve milyonerlerine bakacak olursanız, gerçekten başarılı borsa stratejileri olduğunu ve her birinin kendine özgü yöntemlerinin olduğunu görürsünüz. Sizde bu şekilde kendinize özgü doğru bir strateji belirleyerek milyoner olabilirsiniz. Borsadan milyoner olma konusu ile ilgili izlemeniz gereken yollar hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Borsada Kaybetmeden Para Kazanabilir miyim?

Borsada kaybetmeden para kazanmak pek mümkün değildir. Birçok ünlü yatırımcı bile borsada yaşadığı kayıplarla gündeme gelmektedir. Ama hiçbiri bu kayıplar sonrasında borsayı terk etmemiştir. Aksine yanlışlarını belirleyip bu kaybın önüne nasıl geçeceklerini bulmuşlardır. Önemli olan ise yaşanan kayıp oranının kazanç oranından çok daha küçük olmasıdır. Borsada kaybetmeden para kazanmak konusu hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.

Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

“Borsaya yeni başlıyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, ne kadar para yatırmalıyım?” sorusu da en çok karşılaştığımız sorulardan birisi. Eğer borsada yatırım yapmak istiyorsanız, öncelikle piyasayı tanımalısınız. Piyasanın ne anlama geldiği, işlemlerin mantığı, hangi yatırım araçlarının işlem gördüğü, işlemlerin nasıl yapıldığı, dikkat edilmesi gereken konuların nasıl olduğu gibi daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Borsaya ne kadar para yatırmak gerektiği ise hangi yatırım araçları ile işlem yaptığınıza göre değişmektedir. Yani her yatırım aracı için yatırmanız gereken farklı teminat miktarları bulunmaktadır.

Kısaca borsa hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmalı, daha sonra bu bilgileri pratikte nasıl hayata geçireceğinizi öğrenmelisiniz. Borsaya yeni başlayanlar için tavsiyeleri buradan alabilirsiniz.

Borsa Hakkında Takip Edilmesi Gereken Bilgi ve Haber Kaynakları

Borsa Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Resmi Kaynaklar

  • tarık cimen

    En son benide borsacı yapacaksınız. Pazar pazar oturduk borsa araştırıyoruz, oldukça faydalı bir site yapmışsınız, tebrikler.

  • Erdogan

    Elinize saglık borsa ile alakalı tüm bilgileri tek bir yazıda toplamışsınız, borsaya ilgili birçok çekincem varsa aklımdaki sorulara cevap bulmama yardımcı oldu bu yazı.

  • erdal yagız

    Ahmet bey çok kaliteli bir içerik hazırlamışsınız ve tek içerikte tüm borsa piyasasını anlatmışsınız vallaha elinize sağlık, uzun ama bilgilendirici bir yazı olmuş.