10 Adımda Borsada Para Kazanmak

10 Adımda Borsada Para Kazanmak

Borsalar birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz piyasalardır. Ekonomiyi seven ve ilgilenen herkes, piyasaya daha çabuk adapte olmaktadır. Belli bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olanlar, kolayca para kazanabilirler. Ekonomi ile alakası olmayan, kulaktan dolma bilgilere inanarak işlem yapan yatırımcıların çoğu, piyasadan büyük kayıplarla ayrılmıştır. Oysa, borsada para kazanmak zor değildir. Sabrınız ve emeğiniz karşılığında, işlemlerin basit mantığını çözebilirsiniz.

Borsada başarı kazanmış yatırımcılar, her gün araştırma yaptıklarını, bu sayede bilinçlendiklerini ifade ederler. Sürekli taze bilgilerle ufuklarını genişleterek, dalgalanan fiyatların, gelecekte hangi yönde oluşacağını kestirebildiklerini, paylaşmışlardır. Eskiden deneme yanılma yöntemi ile borsada kazanç elde edilirken, günümüzde internet üzerinden kolaylıkla deneyim kazanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak indirilebilen, demo hesabı kullanarak kendinize has strateji geliştirebilirsiniz.

Peki, 10 adımda borsada nasıl para kazanılır, bakalım:

Borsanın Mantığını Kavramak!

Borsada para kazanmak istiyorsanız, piyasa ve işleyiş mantığını kavramanız gerekir. Borsaların kendine has işleyiş özellikleri olmasına rağmen, basit mantığa sahiptir. Yatırımcıların en çok hata yaptıkları noktalar, araçların değeri düştüğünde hemen alım emri vermeleridir. Oysa ki, aracın değerlenip değerlenmeyeceğini analiz tekniklerini kullanarak, anlayabilirsiniz. Fiyatları ön görebilmeniz için belli bir tecrübeye sahip olmanız gerekir.

Gelecekte değerlenecek yatırım araçlarına sahip olmanız, size her zaman kazandıracaktır. O yüzden, bugünkü fiyatından alım emri vermelisiniz. Değerlendiğinde satım emri vererek kazanç elde edebilirsiniz. Borsada neyin ticareti yapılır, bilmeden gerçek hesabınıza geçmemelisiniz.

Yatırım Araçlarını Tanımak!

Yatırım araçlarını tanımalı ve fiyatları üzerine etki eden unsurları bilmelisiniz. Fiyatlar, arz ve talebe göre değişkenlik göstermektedir. Her araç farklı özelliklere sahip olduğu için, üzerine etki eden faktörlerde farklıdır. Örnek vermek gerekirse, dolar ile altın zıt ilişkiye sahiptir. Birinin fiyatı yükselirken, öteki düşmektedir.

Bu gibi bilgilerle, alım satım pozisyonunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun için piyasa takibi ve analizi yapmanız gerekir. Gelecekte oluşacak fiyatı tahmin edebilmek, en doğru araca yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Bildiğiniz Alanlara Yatırım Yapmak!

Yatırım araçlarını tanıdıktan sonra, hangi araç size en yakınsa o alanda yatırım yapmalısınız. Teknoloji ile iç içe olduğunuzu varsayarsak, bilişim sektörüne ait senetlerle, portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Bildiğiniz ve sevdiğiniz alanda araştırma yapmak için daha istekli olursunuz. Hiç bilmediğiniz ve sevmediğiniz bir alanda, başarıyı yakalamanız çok düşük ihtimaldir.

Örneğin, araba tamircisi, marşı çalıştırdığında, arabanın neresinde sorun olduğunu anlıyorsa, sizde yatırım aracınızı tanımalı, hangi durumlardan etkilendiğini bilmelisiniz. Bu sayede, büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Takip alanlara yatırım yaptığınız için, borsada ne zaman alım yapmak gerekir, rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Hedefinizi Belirlemek!

Hedefinizi belirlemelisiniz. Yani, borsaya hangi amaçla girdiğinizi unutmamalısınız. Amacınız para kazanmak. Bu yüzden, piyasaya girmeden önce beklentinizi belirlemeniz, yatırım araçlarını tanıdıktan sonra hangi alanda yatırım yapmanız gerektiğine yardımcı olacaktır.

Borsaya ne kadar para ile girdiğinizin hiç önemi yoktur. Önemli olan, o parayı doğru yönetebilmenizdir. Zamanla deneyiminiz arttıkça, sizde doğru zamanda doğru yatırımlar yaparak, beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Analiz Tekniklerini Yorumlamak!

Bilgi birikiminizin yanında, analiz tekniklerini yorumlamayı öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimlerinden faydalanarak, oluşan grafiği yorumlayabilirsiniz. Yatırım aracınızın üzerinde hangi tekniği uygulamak istiyorsanız, o tekniği seçmelisiniz. Aracınızın tepe ve dip noktalarını belirlediğinizde, fiyat grafiği otomatik olarak oluşacaktır.

Grafikte destek ve direnç noktalarını belirlemeniz gerekir. Destek ve direnç seviyelerini aşan fiyatlarda kırılmalar gözlenir. Uzmanlar, tepe ve dip noktalar kritik bölge olarak adlandırılmaktadır. Yatırımcıların, o noktalarda alım satım yapmaması önerilir. Analiz tekniklerini doğru yorumladığınız takdirde uzun vadede çok büyük kazançlar elde edersiniz.

Uzun Vadede Yatırım Yapmak!

Borsada kısa vadede risk alarak birikimlerinizi değerlendirmektense, uzun vade yatırım yapmalısınız. Çünkü, yatırım araçları anlık olarak dalgalanmaktadır, kısa vadede risk faktörlerini kontrol edemezsiniz. Bir yandan piyasa araştırması yapmanız bir yandan da analiz tekniklerini yatırım aracınızın üzerinde uygulamanız gerekir. Yani, hayatınızı borsaya göre düzenlemeniz gerekir. Bu da sizi yorabilir. Belli bir bilgi birikiminiz ve deneyiminiz varsa, kısa vadede kazanç elde etmeniz mümkündür.

Piyasaya yeni giriş yapmışsanız ve deneyiminiz azsa, kesinlikle uzun vadeli yatırımlar yapmalısınız. Alt yapısı sağlam olan şirketlerin hisse senedini alarak kendinize portföy oluşturabilirsiniz. Hem senedinizin değerlenmesinden hem de temettü (kâr) dağıtımlarından ek gelir elde edebilirsiniz. Bildiğiniz sektörlere yatırım yaparak, portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz, böylece tecrübe kazanana kadar zarar oluşumunu azaltabilirsiniz.

Borsada portföy oluşturma çok önemlidir. Hisse senetleri çok fazla getiri sağladığı gibi risk faktörlerini de bünyesinde barındırır. Senetlere yatırım yapmak istiyorsanız, her daim piyasayı takip etmeniz gerekmektedir.

Takip Sistemi Oluşturmak!

Biliyorsunuz ki borsanın işlem saatleri kısıtlıdır. Avantajlı pozisyonlara sahip olabilmeniz için, piyasayı her daim takip etmeniz gerekir. Ülkelerin sosyo – ekonomik durumları, anlaşmazlıkları, ülkelerde meydana gelen savaşlar, felaketler gibi durumları, makro ekonomik verileri, açıklanan faiz politikalarını, sürekli takip etmelisiniz. Borsada fiyat iniş çıkışları bu gibi faktörlere bağlıdır.

Örneğin, Amerikan dolarının değerinin artması, piyasayı etkilemektedir. Araçların fiyatlarında oynaklık söz konusu olur. Kısa vadede parasını değerlendirmek isteyen yatırımcı, kazanacağından emin olduğu araçlara yatırım yapsa bile, bu gibi faktörleri göz önüne almazsa kayıpla karşılaşabilir. Borsa haber sitelerinden, günlük gelişimleri takip edebilirsiniz.

Spekülatörlere İnanmamak!

Borsanın bünyesinde spekülatörlerin var olduğunu biliyorsunuz. Spekülatörler, asılsız söylentilerle, yatırımcılarda panik havası yaratırlar. ”Elinde bulunan senedi çıkarmalısın, yoksa çok büyük zarar edeceksin” gibi ifadelere inanmamanız gerekir. Çünkü, talebi azaltarak, fiyatları düşürmeyi amaçlar. Böylece, değerlenecek senetleri düşük fiyatı almış olurlar ve kâr ederler.

Borsaya herkes para kazanmak için girer. Bu yüzden, birilerinin ne söylediği sizi ilgilendirmesin. Ayrıca, kimse kimseye para kazandırmak istemez. Herkes kendi kazandığına bakar. Ne kimseden taktik alın, ne de kimseye taktik verin. Bilgileriniz doğrultusunda, kendinize özel stratejiler geliştirmelisiniz.

Strateji Oluşturmak!

Borsada kazanan bütün yatırımcıların kendine has stratejileri vardır. Günlük hayatımızdan örnek verecek olursak; teknik direktör karşı takımı yenebilmek için, bütün zaaflarını bilir ve ona göre stratejiler geliştirir. Sizde, piyasayı ve üzerine etki eden faktörleri bilirseniz. Deneyimleriniz sonucunda, kendinize strateji oluşturabilirsiniz.

Bunun için bol bol okumalı ve araştırma yapmalısınız. Deneme hesabını kullanarak, tecrübe kazanmalısınız. Sürekli piyasa takibi yapmalısınız. Sabırlı olmalı ve kazanma motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. İlk etapta küçük yatırımlar yaparak sistemi anlamaya çalışmalısınız. Hem çok fazla zarara uğramamış hem de deneyimlerinizi arttırmış olursunuz.

Destek Parası Bulundurmak!

Borsa haricinde, elinizin altında kendinizi güvende hissedeceğiniz paranız olması gerekir. Biliyorsunuz ki para en büyük ihtiyaçtır. Acil durum için sakladığınız birikimleri piyasaya yatırmamalısınız. Çünkü, aniden lazım olur ve değerlenecek pozisyonunuzu kapatmak zorunda kalırsınız. Elinizin altında ayrı bir para bulunması sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Ayrıca, kredi çekerek ve borç alarak borsaya girmemelisiniz. İşler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Hangi araca yatırım yapıyorsanız, neden bu araç, bana getirisi nedir, beklentimi karşılayacak mı gibi sorulara yanıt verirseniz, daha bilinçli işlemler yaparsınız. Piyasada kaybedenler, borsayı kumar olarak görmektedir. Kumar olsaydı, şansa ihtiyacınız olurdu. Oysa, borsa yasal ve güvenilir bir piyasadır.

Sonuç olarak, borsanın temel mantığı, değerlenecek araçlara yatırım yapmaktır. Değerleneceğini de analiz teknikleri ile ön görebilirsiniz. Bunun içinde, bilgi ve deneyiminizin olması şarttır. Aracı kurumların sunmuş oldukları eğitim programlarından yararlanarak, piyasa bilgisine detaylı olarak sahip olabilirsiniz. Ücretsiz deneme hesabı uygulamasından faydalandığınızda, borsa deneyimine sahip olmuş olursunuz. Zamanla başarılı yatırımcılar gibi büyük kazançlar elde edebilirsiniz.